Zamknij
REKLAMA

Idzie nowe, czyli zmiana w bibliotecznych filiach. Zniknie placówka przy ul. Śląskiej

22:58, 13.02.2021 | hs za: UM Gdyni
Skomentuj
REKLAMA

Nadchodzą zmiany w sieci gdyńskich bibliotek. Filia mieszcząca się obecnie w małym, niespełna 70-metrowym lokalu przy ul. Śląskiej 56 zostanie wygaszona. Czytelnicy z Działek Leśnych będą mogli nadal korzystać z działającej kilkaset metrów dalej biblioteki przy ul. Warszawskiej 3 i dobrze wyposażonej Wypożyczalni Centralnej przy ul. Abrahama. Powstanie też zupełnie nowa filia Biblioteki Gdynia w budynku przy ul. Łowickiej.

Już w przyszłym roku do sieci gdyńskich bibliotek dołączy kolejna nowoczesna filia działająca w nowym, powstającym właśnie budynku przy ul. Łowickiej w Małym Kacku. To kolejny element realizacji „Strategii Biblioteki Gdynia na lata 2018-2024”, której jednym z głównych celów jest dostosowywanie sieci placówek do rozwoju miasta i jego dzielnic. Wypożyczalnia w zupełnie nowym obiekcie, tuż obok centrum sąsiedzkiego i hali sportowej będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom dzielnicy.

Rozwijamy sieć filii

Łączna liczba 20 filii Biblioteki Gdynia pozostanie bez zmian. Na bibliotecznej mapie miasta zajdzie jeszcze jedna zmiana - dotychczasowa filia nr 7 mieszcząca się w małym, zaledwie 70-metrowym lokalu przy ul. Śląskiej 56 w dzielnicy Działki Leśne zostanie wygaszona z końcem 2021 roku. Dla czytelników z tej okolicy zmieni się jednak niewiele - korzystających z bibliotecznych księgozbiorów nadal będzie obsługiwać inna filia w tej samej części miasta, oferująca lepsze warunki i położona zaledwie 700 metrów dalej. Jeszcze bliżej z tej samej lokalizacji będzie do dobrze wyposażonej wypożyczalni przy ul. Abrahama w Śródmieściu.

- Do tej pory w ciasnym lokalu przy ul. Śląskiej brak warunków technicznych i ograniczona powierzchnia blokowały filii nr 7 możliwość organizowania innych usług niż wypożyczanie książek. Warto pamiętać, że Biblioteka Gdynia to dziś nie tylko ciekawe księgozbiory, ale też wiele dodatkowych funkcji, jak chociażby miejsce spotkań autorskich, warsztatów czytelniczych i literackich czy korzystania z multimediów, co wymaga nie tylko miejsca, ale i odpowiedniego wyposażenia - mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Biblioteka na nowo od 2017 roku

Bieżąca reorganizacja całej sieci dzielnicowych filii i ich optymalizacja pod kątem rozwoju terytorialnego miasta to jedno z głównych wyzwań określonych w „Strategii Biblioteki Gdynia na lata 2018-2024”. Służy temu m.in. wygaszanie istniejących placówek o niższym standardzie i otwieranie nowych, z lepszymi warunkami.

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie nowe filie Biblioteki Gdynia pojawią się też na Pustkach Cisowskich i Cisowej. Proces reorganizacji miejskiej biblioteki rozpoczął się pod koniec 2017 roku, gdy Rada Miasta Gdyni uchwałą „w sprawie reorganizacji sieci filii oraz zmiany statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni” wprowadziła pierwsze istotne zmiany, w tym m.in. połączenie trzech filii w Bibliotekę Wiedzy czy utworzenie Biblioteki z Pasją w budynku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%