Zamknij
REKLAMA

"Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim" od piątku w trójmiejskich kinach

19:11, 17.02.2021 | hs za: Darek Dikti/Biuro pomysłów
Skomentuj
REKLAMA

Od najbliższego piątku, 19 lutego, w trójmiejskich kinach będzie można obejrzeć film dokumentalny pt. „Kapitan”, opowiadający o naszym legendarnym żeglarzu – Krzysztofie Baranowskim. Scenarzystą i reżyserem filmu jest mieszkaniec Gdyni - Kryspin Pluta, który przez blisko rok towarzyszył z kamerą kapitanowi Baranowskiemu w jego zawodowych oraz prywatnych perypetiach.

  • czas trwania filmu: 50’
  • scenariusz i reżyseria: Kryspin Pluta
  • produkcja: DAREK DIKTI Biuro pomysłów
  • współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia/Gdyński Fundusz Filmowy

Film przedstawia blisko 80-letniego kpt. Krzysztofa Baranowskiego, który nie zamierza iść na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, służący przyszłym pokoleniom. Najpierw jednak musi stoczyć samotny bój o fundusze, by ten żaglowiec marzeń mógł powstać, a jednocześnie zmaga się z postępującą chorobą żony – Bogumiły Wander, niegdyś popularnej prezenterki telewizyjnej.

Ta swoista, tym razem lądowa podróż Kapitana – od drzwi do drzwi, od spotkania do spotkania, jest pretekstem do przypomnienia historii Krzysztofa Baranowskiego, jednego z największych polskich żeglarzy (dwukrotnie opłynął świat w samotnych rejsach), pioniera edukacji morskiej. W 1980 r. doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego Pogoria, tworząc unikatową na skalę światową "Szkołę pod żaglami", kształcącą młodzież podczas dalekomorskich rejsów. Obecnie Pogoria należy do prywatnego armatora, ale Kapitan się nie poddaje - ma projekt kolejnego żaglowca. Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, dokonania Kapitana mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

[FOTORELACJA]10177[/FOTORELACJA]

Gdyńskie Centrum Filmowe grać będzie „Kapitana” od piątku, 19 lutego, przez cały nadchodzący tydzień. Natomiast Kino Kameralne Cafe w Gdańsku zaprasza w ten piątek na specjalny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserem – Kryspinem Plutą o godz. 17.30.

(hs za: Darek Dikti/Biuro pomysłów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%