Zamknij
REKLAMA

Fundusz Patriotyczny. Rusza weryfikacja projektów. Wśród nich pomysł ekipy Młodzi dla Polski Trójmiasto

21:54, 24.04.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

Marek Dudziński, radny Rady Miasta Gdyni poinformował, że trójmiejska organizacja Młodych dla Polski złożyła wniosek projektowy do Programu „Fundusz Patriotyczny”, który został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawickiego podczas wizyty w województwie pomorskim w miejscowości Czarne w powiecie człuchowskim.

- Kiedy w trakcie kampanii prezydenckiej, Pan premier Morawiecki zapowiedział w Czarnem powstanie Funduszu Patriotycznego, bardzo się ucieszyłem! Bo w Polsce jest bardzo dużo organizacji patriotycznych, które naprawdę non-profit, tj. nie dla pieniędzy robią wspaniałe projekty, inicjatywy służące upamiętnianiu bohaterów, podtrzymujących i promujących postawy patriotyczne. Niestety, często te organizacje, mimo że wykonują zadania o charakterze publicznym, są pozostawione bez wsparcia. Stąd, niezwykle się ucieszyłem, że Pan premier postanowił wesprzeć tą energię skumulowaną w patriotycznych organizacjach pozarządowych. Nasza fundacja - Młodzi dla Polski Trójmiasto również złożyła ofertę dla obu priorytetów. Mamy nadzieję, że nasze inicjatywy spotkają się z przychylnością ekspertów i uda nam się dzięki temu wsparciu zrealizować w Trójmieście koncert patriotyczny o wartości ponad 100 tys. zł. Ale szczegółów jeszcze nie zdradzę – mówi Marek Dudziński, radny Gdyni, który od lat zaangażowany jest w przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym.

Z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zostaje powołany Fundusz Patriotyczny, którego operatorem będzie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Powołanie funduszu poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, które nadzorował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Fundusz Patriotyczny to program od dawna wyczekiwany przez patriotyczne środowiska społeczne, które po 1989 roku nie uzyskały możliwości w pełni swobodnego korzystania na równych prawach ze wsparcia państwa polskiego. Obecnie to zmieniamy i dzięki wsparciu naszego rządu organizacje zaangażowane w kultywowanie pamięci narodowej, przypominanie dziejów naszych Bohaterów, troskę o prawdę historyczną zyskują instytucjonalne i finansowe wzmocnienie. Chcemy w ten sposób nadrobić stracony czas i dać szansę grupom pasjonatów, patriotów-społeczników na skuteczną i nieskrępowaną oddolną aktywność.

Fundusz Patriotyczny będzie funkcjonować w ramach Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – państwowej instytucji kultury powołanej w lutym 2020 roku, a której zadaniem jest ochrona polskiego dziedzictwa Chrześcijańskiej Demokracji i ruchu narodowego. Celem i podstawowym zadaniem programu jest zatem wspieranie wszelkiego rodzaju podmiotów społeczeństwa obywatelskiego: fundacji, stowarzyszeń i innych środowisk pozarządowych, ale także instytucji samorządowych. Każda zgłoszona inicjatywa będzie starannie analizowana przez szerokie grono doświadczonych ekspertów. Każdy wniosek będzie rozpatrywany przez dwóch niezależnych od siebie rzeczoznawców. W przypadku, gdy ich oceny będą zbyt mocno od siebie odbiegać, wniosek trafi do oceny trzeciego eksperta. Taki mechanizm zagwarantuje, że pieniądze publiczne zostaną rozdysponowane we właściwy, odpowiedzialny i transparentny sposób.

Przewiduje się uruchomienie dwóch ścieżek dotacyjnych (Priorytet I i Priorytet II): „miękkiej” oraz „twardej”. W ramach programu tzw. „miękkiego” będzie można się ubiegać o dofinansowanie organizowania projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych: konferencji, odczytów, koncertów itp. Tu wsparcia będą mogły szukać podmioty działające np. w grupach rekonstrukcyjnych czy w ramach organizacji promujących historię Polski. W ramach programu tzw. „twardego” będą finansowane duże przedsięwzięcia inwestycyjne i infrastrukturalne czy szkoleniowe, które mają na celu wzmacnianie instytucjonalne/organizacyjne zaplecza obozu patriotycznego. W sumie budżet Funduszu Patriotycznego wyniesie 30 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki ogłasza powstanie Funduszu Patriotycznego podczas wizyty w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Czarnem (powiat człuchowski)

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

xyzxyz

1 0

Gdzie Oni wszyscy mają maseczki, dlaczego nie interweniowała policja? 13:13, 26.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

he hehe he

2 0

Najważniejszy jest koncert patriotyczny za 100 tys. Ciekawe kto się obłowi? Nie ma jak udany start. A może by tak tanie lokum dla ludzi w ramach gestu patriotycznego? Problem jakiś bloków nabudować jak za Gierka? Nie każdy jest Obajtkiem, który kupuje nieruchomości dla zabawy. A patriotyzm w dzisiejszych czasach kończy się tam, gdzie zaczyna się proza życia. Warto o tym pamiętać zanim kolejne pokolenie opuści kraj na zawsze w patriotycznym geście. 04:39, 06.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%