Zamknij
REKLAMA

"Znaczy kapitan" - morskie opowieści na gdyńskiej scenie

17:09, 04.06.2021 | hs za: UM Gdyni/fot. Roman Jocher
Skomentuj
REKLAMA

To pełen humoru hołd złożony legendarnemu kapitanowi Mamertowi Stankiewiczowi i kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do prapremiery spektaklu „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta. To obowiązkowa pozycja nad morzem. Nie zabraknie transatlantyków i legendarnych żaglowców, wielkiej przygody i muzyki. Na scenie zagoszczą morskie opowieści w pełnym wydaniu. Przedstawienie reżyseruje Krzysztof Babicki. Prapremiera odbędzie się już w sobotę, 5 czerwca.

W Teatrze Miejskim w Gdyni premiera goni premierę. W maju widzowie mogli zobaczyć „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk w reżyserii Jacka Bały. Tym razem poczują morski klimat. Trwają ostatnie przygotowania do prapremiery spektaklu „Znaczy kapitan” na podstawie książki Karola Olgierda Borchardta.

– Jest to chyba najbardziej gdyńska opowieść ze wszystkich, które graliśmy w ostatnich latach. Bez Gdyni nie byłoby tego wszystkiego, o czym pisze Borchardt. Nie byłoby marynarki handlowej i przygody II Rzeczypospolitej z morzem. Jednocześnie jest to opowieść o międzywojennej Polsce i o czasie wojny, ale też o ludziach, którzy mieli pewne ułomności, ale byli przede wszystkim ludźmi honoru. Z przedstawień na podstawie prozy, które robiłem w ciągu wielu lat mojej pracy, to jest najtrudniejsze. Tutaj od początku do końca trzeba było kontrolować wszystko, co się tworzy, żeby teatr powstawał na oczach widzów, a aktorzy mieli możliwość budowania postaci – mówi Krzysztof Babicki, reżyser spektaklu.

„Znaczy kapitan” to nie tylko sprawne i zabawne morskie opowieści. To hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi – dowódcy statków „Lwów”, „Polonia” oraz „Piłsudski”, ale też opowieść o autorytetach, męskich relacjach, szacunku do historii i wiedzy, ale także umiejętności budowania relacji i bawienia się życiem. Barwny portret czasów i entuzjastów walczących o polską, morską sprawę.

Na scenie nie zabraknie statków parowych, transatlantyków i legendarnych żaglowców. Widzowie zobaczą też relacje, jakie budują się między kapitanem Stankiewiczem, a jego młodymi podopiecznymi. Szczególna więź połączy tytułowego „znaczy kapitana” i autora opowieści – Karola Olgierda Borchardta.

– Borchardt jest nie tylko autorem, ale i bohaterem całej akcji. Na scenie pojawia się też jego alter ego – narrator, który przez wszystkie sceny przygotowuje go do zapisania tego, co się zdarzyło. Gramy czasami. Cały zespół zmienia się na oczach widowni. Zmieniają się z uczniów w oficerów, a potem wcielają się w inne postaci. Na scenie wykorzystujemy też modele „Piłsudskiego”, „Polonii” i „Lwowa” – najbliższych sercu Borchardta statków, które są ożywiane przez aktorów, trochę jak z teatru lalkowego – podkreśla Babicki.

„Znaczy kapitan” to zbiór opowiadań. Dlatego, żeby akcja była spójna i zrozumiała dla widza, musiała powstać odpowiednia adaptacja tekstu. Praca nad nią trwała cztery lata. A wyzwania podjął się dramaturg Paweł Huelle.

– To lektura kultowa. Wychowałem się na niej jako młody chłopiec. „Znaczy kapitan” to książka napisana w bardzo specyficzny sposób. To jest gawęda szlachecka, pełna szarmu i humoru. Zrobić z tego spektakl teatralny jest szalenie trudno, dlatego że anegdota goni anegdotę. Bardzo zależało mi na tym, żeby oprócz dowcipnych historii pokazać bohatera w różnych momentach życia. Niekoniecznie chronologicznie, jednak na tyle jasno, żeby widz zorientował się w tym, co się dzieje. Po drugie, trzeba było pokazać historię II Rzeczypospolitej. Polska była wtedy państwem, które odzyskaliśmy po latach zaborów, dumą Polaków. Tak samo Gdynia była dumą Polaków i transatlantyk „Piłsudski” też. To wszystko chciałem pokazać gdzieś w tle – mówi Paweł Huelle, autor adaptacji.

Przedstawienia:

5.06 - 19:00

6.06. - 19:00

11.06. - 19:00

12.06. - 19:00

13.06. - 19:00

19.06. - 19:00

20.06. - 19:00

(hs za: UM Gdyni/fot. Roman Jocher)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%