Zamknij
REKLAMA

Chór Harmonia obchodzi 100 lecie

22:17, 29.06.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Tyberiusz Kriger/FB
Skomentuj
REKLAMA

27 czerwca Chór Harmonia z Żukowa świętował swoje 100 lecie. Założycielem w 1920 roku był Józef Badziąg.

"Harmonia" jest mieszanym, czterogłosowym zespołem. Po śmierci założyciela z chórem pracował jego syn Józef. Po wojnie dyrygentem został Efrem Treder - mąż Leokadii Badziąg.Zespół odnosił sukcesy w światowych konkursach, wystawił sztukę Zapolskiej pt. "Moralność Pani Dulskiej". 20 listopada 1985 roku zmarł Efrem Treder. Kolejnym dyrygentem był syn Efrema Witold Treder.Repertuar chóru tworzą dzieła: W.A. Mozarta, G.F. Handla, A. Chlondowskiego, P. Guidiego, C. Francka, M. Cherubiniego, J. Grubera, P. Tomhsona, S. Kwiatkowskiego, P. Maszyńskiego. Ważny element stanowią także pieśni w języku kaszubskim.5 czerwca 1999 roku w Sopocie "Harmonia" spotkała się z papieżem.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie nie zabrakło podziękowań, gratulacji i życzeń.

- Miałem przyjemność reprezentować Wiceministra Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosława Sellina - mówi Tyberiusz Kriger, radny Rady Miejskiej w Kartuzach. - W imieniu ministra wręczyłem Panu Henrykowi Gleinert odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pan Henryk może poszczycić się najdłuższym aż 66 letnim stażem w chórze. Sam chór zaś był laureatem wielu konkursów, przyczyniając się do krzewienia patriotyzmu, kultury regionalnej i katolickiej zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Wszystkim jubilatom jeszcze raz składam serdeczne gratulacje i życzę kolejnych sukcesów.

Chór Harmonie to zespół z jednym z najdłuższych staży. Właśnie ukazała się publikacja "Chór mieszany "Harmonia" w Żukowie. 1920-2020 w 100-lecie istnienia" autorstwa Witolda Tredera, Józefa Belgrau. Książka zawiera opis  działalności chóru, jego największe osiągnięcia oraz przybliża postacie z nim związane.

 

Siedzibą chóru jest Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Żukowie. Harmonia od 1991 r. należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zespół wspólnie z innymi chórami uświetnia m.in. uroczystości odpustowe Trójcy Przenajświętszej na Kalwarii Wejherowskiej z udziałem licznych pielgrzymek.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Tyberiusz Kriger/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%