Zamknij
REKLAMA

Święto słowa #wGdyni

18:05, 07.07.2021 | hs za: UM Gdyni/foto mat. prasowe, archiwum
Skomentuj
REKLAMA

Poznaliśmy program tegorocznej edycji festiwalu „Miasto Słowa”, który – jak co roku – będzie towarzyszyć ogłoszeniu zwycięzców Nagrody Literackiej Gdynia. Oprócz tradycyjnych już spotkań z nominowanymi do nagrody autorkami i autorami na festiwalu zagości czołówka polskich pisarzy, a wśród nich: Andrzej Stasiuk, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Ignacy Karpowicz. Nie zabraknie również wydarzeń teatralnych, muzycznych, filmowych, warsztatów i aktywności dla całych rodzin.

Gdynia po raz kolejny będzie żegnać lato w sposób dość nietypowy jak na nadmorski kurort. Tradycyjnie w naszym mieście odbędzie się otwarte dla wszystkich święto słowa. W jego ramach otrzymamy starannie wyselekcjonowane spotkania z literaturą i jej wybitnymi twórcami. Znane nazwiska i głośne tytuły pojawią się obok debiutantów i ich propozycji. Przenikać się też będą gatunki i style. W wydarzeniach będzie można uczestniczyć na żywo oraz za pośrednictwem relacji internetowych.

W ciągu siedmiu festiwalowych dni publiczność weźmie udział w rozmowach na temat ważnych, wydanych w minionym roku, pozycji książkowych. Reporterska książka „Wojenka” Magdaleny Grzebałkowskiej i powieść „Rozpływaj się” Anny Cieplak staną się punktem wyjścia do dyskusji o sytuacji, w której mały człowiek zderza się z wielką historią – wojną zabierającą dzieciństwo czy masową emigracją zarobkową, generującą problem polskich eurosierot.

Adam Leszczyński, autor głośnej „Ludowej historii Polski”, oraz Kacper Pobłocki, którego „Chamstwo” opisuje historię chłopów pańszczyźnianych, porozmawiają o wypieranych z narodowej świadomości losach polskiego chłopa i o cieniach, jakie rzucają one na współczesność.

Maciej Płaza i Łukasz Kozak, autorzy „Golema” i „Upiora. Historii naturalnej”, zabiorą nas w świat swoich fascynacji, strachów i niepokojów. Natomiast ubiegłoroczna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia – Dorota Kotas oraz nominowana do nagrody Olga Hund zastanowią się nad różnymi obliczami inności.

Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz i Jakub Żulczyk opowiedzą o swoich ostatnich książkach. Pojawi się też nadmorski akcent, czyli spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim wokół reportażu „Kaszëbë”.

Natomiast ostatniego dnia festiwalu zastanowimy się nad fenomenem nie-poradników. Pomogą nam w tym Zuza Ziomecka i Michał Cichy – laureat NLG z 2015 roku. Z kolei Maciej Hen i Jerzy Jarniewicz porozmawiają o „najlepszym zespole świata” (i tu zagadka – jakim?). Dyskusję poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie też spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi, niezwykle blisko związanemu z Gdynią, Nagrodą Literacką Gdynia i festiwalem „Miasto Słowa”.

Festiwal „Miasto Słowa” to także szereg wydarzeń uzupełniających spotkania literackie. Bogaty program przygotowała Biblioteka Gdynia. Będą to m.in. rodzinne warsztaty artystyczne i warsztat komiksowy z Piotrem Bednarczykiem, jednym z autorów „Kajko i Kokosza”.

W programie również m.in. „Bez Litości”, czyli efemeryczne wydarzenie poetycko-muzyczne, spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, obchody 20-lecia działalności Przystani Poetyckiej Strych, finał warsztatów z Szymonem Jachimkiem i Olgą Drendą oraz kino plenerowe „Miasta Słowa”.

Podczas 16. edycji festiwalu, w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, w sposób szczególny uhonorujemy postać tego wybitnego pisarza.

Z tej okazji Teatr Gdynia Główna wystawi cztery spektakle będące adaptacjami prozy mistrza, a Katarzyna Janowska poprowadzi spotkanie z twórcami krótkometrażowego filmu „Pokój”, zrealizowanego na podstawie „Podróży siódmej” z „Dzienników gwiazdowych”.

Do 6 września na placu Grunwaldzkim będzie można także oglądać pokonkursową wystawę prac graficznych odwołujących się do twórczości autora „Solaris”.

Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2021 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 sierpnia w Muzeum Emigracji. Kostki trafią do zwycięzców w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i przekład. 28 sierpnia odbędzie się spotkanie z laureatami.

Większość spotkań w ramach festiwalu będzie transmitowana online. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Natomiast na warsztaty obowiązują zapisy.

Miejsca wydarzeń: plac Grunwaldzki, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Muszla.

Kalendarium NLG 2021:

  • Festiwal „Miasto Słowa”: 23–29 sierpnia;
  • Gala ogłoszenia laureatów Nagrody Literackiej Gdynia: 27 sierpnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie nagrodaliterackagdynia.pl oraz fanpage'u Nagrody Literackiej Gdynia.

(hs za: UM Gdyni/foto mat. prasowe, archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%