Zamknij
REKLAMA

Konkurs na requiem poświęcone obrońcom Westerplatte

12:53, 09.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

P.o. dyrektora MIIWŚ Grzegorz Berendt podkreślił, że konkurs kompozytorski jest "swoistym artystycznym hołdem" dla polskich żołnierzy, którzy w "pierwszej bitwie II wojny światowej ponieśli największą ofiarę, jaką jest życie".

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje konkurs dla młodych twórców na utwór muzyczny dedykowany pamięci poległych obrońców Westerplatte.

Kompozycje w formie requiem na orkiestrę, chór i solistów można zgłaszać do 31 maja.

"W ten szczególny muzyczny sposób chcemy uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 r. żołnierzy Westerplatte, jak i zainspirować młodych twórców do stworzenia wyjątkowego i przejmującego dzieła, jakim jest requiem. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci o obrońcach, których spoczywające w bezimiennych mogiłach przez ponad 80 lat szczątki zostaną pochowane uroczyście na nowym cmentarzu wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Berendt.

Przedmiotem, ogłoszonego przez MIIWŚ konkursu jest skomponowanie 40-50-minutowego requiem na orkiestrę, chór i solistów.

Konkurs adresowany jest do twórców między 18. a 35. rokiem życia.

Prawykonanie zwycięskiego utworu odbędzie się w listopadzie 2022 r. w kościele św. Józefa w Gdańsku, będącym Sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów.

Oprócz nagrody głównej w konkursie przyznane zostaną dwa wyróżnienia.

Prace konkursowe z dopiskiem: "Konkurs Kompozytorski Requiem upamiętniający bohaterskich obrońców Westerplatte" należy dostarczyć na adres:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. W. Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk), do 31 maja 2022 r.

Konkurs został objęty honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ dki/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%