Zamknij
REKLAMA

Precz z nudą w ferie #wGdyni. W tym roku dopiero w II połowie lutego

19:39, 12.01.2022 | hs za: UM Gdyni/foto materiały promocyjne organizatorów
Skomentuj
REKLAMA

Wprawdzie ferie w województwie pomorskim wypadają w ostatniej turze – od 14 do 27 lutego 2022, to już dziś warto zastanowić się nad wyborem spośród różnorodnych propozycji. Tak by dzieci spędziły przyjemnie i kreatywnie czas, a my byśmy nie byli narażeni na codzienną mantrę „nudzi mi się”.

Ferie w tym roku rozpoczynają się 17 stycznia. Pomorze jednak musi miesiąc poczekać.

17 - 30 stycznia 2022 r.

 • Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  

 • Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia - 13 lutego 2022 r. 

 • Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie,zachodniopomorskie

14 – 27 lutego 2022 r. 

 • Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Półkolonie, warsztaty, zajęcia na świeżym powietrzu i pod dachem… propozycji jest już sporo i będzie przybywało. Ważne by ferie były ciekawe i trafione w zainteresowania dzieciaków, lub rozbudziły w nich zainteresowania nowe, a także bezpieczne i na kieszeń opiekunów.

Podsuwamy pierwszą garść gdyńskich propozycji. Kolejne przedstawimy już wkrótce. W drugiej połowie stycznia poznamy oferty półkolonii od gdyńskich szkół. Dowiemy się również jakie atrakcje dla dzieci szykują gdyńskie biblioteki i muzea.

Zimowa Akademia Filmowa

Przy filmowych zabawach, na planie filmowym oraz w kinie spędzą czas w trakcie zimowych ferii młodzi uczestnicy półkolonii filmowych w ramach Zimowej Akademii Filmowej w Gdyńskim Centrum Filmowym.  W ofercie są dwa pięciodniowe turnusy, adresowane do dwóch grup wiekowych.

Filmowe zabawy dla dzieci w wieku 7 – 10 lat (14 – 18 lutego)

W programie seanse filmowe, zabawy ruchowe oraz zabawy wokół filmu: dubbing, odgrywanie scenek w greenboxie, charakteryzacja filmowa, animacja poklatkowa. Uczestnicy obejrzą także najnowsze filmy dla dzieci z repertuaru Kina Studyjnego GCF.

Akademia filmowa dla dzieci w wieku 11 – 13 lat (21 – 25 lutego)

Wspólne tworzenie pod okiem instruktorów Domu Filmowego krótkiego filmu fabularnego: od pomysłu do premiery na ekranie kinowym. Pisanie scenariusza, plan zdjęciowy, zadania aktorskie, elementy montażu. Uczestnicy wezmą udział także w pokazach filmowych i spotkaniach z filmoznawcami: Tomaszem Kolankiewiczem i Kają Klimek oraz Magdą Malinowską z Klubu Filmowego DKF Żyrafa. Dowiedzą się czym jest kino gatunkowe na przykładzie filmów science-fiction i horrorów, a także poznają podstawy historii animacji filmowej.

Kolibki Adventure Park

Adventure Park to rozległy teren na dawnym torze motocrossowym wśród pięknego lasu z widokiem na Zatokę Gdańską, profesjonalnie przygotowany do realizacji najróżniejszych aktywności i sportów, który daje duży wybór atrakcji. To miejsce stworzone przez pasjonatów mocnych wrażeń, ludzi kochających wypoczynek i sporty na wolnym powietrzu, nie bojących się ciekawych nowych wyzwań i przygód.

Ferie bardzo terenowe 

To propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku 8 - 14 lat, które nie mogą usiedzieć w jednym miejscu i tych, które są otwarte na nowe wyznania. Każdy dzień ferii gwarantuje inną dawkę przygód. Uczestnicy wezmą udział w pięciu tematycznie zorganizowanych przygodowych dniach.

Zimowe wprowadzenie, czyli integracja grupy. Gdy pierwsze szlaki do nowych znajomości zostaną przetarte nadejdzie czas sprawdzenia grupy w terenie na Leśnej ekspedycji, w której skład wchodzi kilkugodzinna wyprawa do lasu nastawiona na poznanie i zbliżenie uczestników. Grupa, pod czujnym okiem instruktora pokonuje szlak, wykonując kilkanaście przygotowanych zadań. Każdemu zadaniu przyświeca myśl przewodnia, którą uczestnicy w trakcie jego wykonywania odnajdują. Zadania nastawione są na: komunikację, współpracę, wyłonienie roli lidera oraz odpowiedzialność. Dzień zakończymy samodzielną jazdą na quadach dla dzieci i młodzieży.

Przygoda na wysokości – zapoznanie się ze sprzętem, nauka zakładania uprzęży, najpotrzebniejszych węzłów, szkolenie z poruszana się po parku linowym i... można śmigać na górę! A co po parku? Wchodzimy wyżej! Skok wahadłowy z 12m? Pewnie! Dla najodważniejszych czeka Skok adrenaliny. Dzień wysokościowy na koniec dopełni Tyrolka – czteroodcinkowy zjazd linowy o łącznej długości 0,5km.

Dzień szaleństw - pełen zabawy i małych szalonych rzeczy. Pierwsza część programu przewiduje dużą aktywność na świeżym powietrzu. Do tego posłuży nam ponad 2-godzinna rozgrywka paintball. Druga część programu przeniesie nas w inny świat – świat cyrkowej zabawy – i to dosłownie! Kto miał okazję spróbować chodzenia na szczudłach? Zabawa na szarfie akrobatycznej? Wielkie bańki mydlane? U nas będzie to możliwe! Dodatkowo wszystko odbędzie się w prawdziwym cyrku, a uczestników doglądać będzie instruktor z teatru akrobatycznego.

Orientacja w terenie - jak czytać mapę? Co mówi kompas? Jak nie zgubić się w lesie? Po teoretycznym szkoleniu młodzież wyruszy w teren i wykorzysta nabyte umiejętności w praktyce. Uczestnicy otrzymają mapy i będą musieli odnaleźć kilkanaście punktów z gry „Adventure Caching” – czyli naszej autorskiej zabawy inspirowanej ogólnoświatowym Geocachingiem oraz ogólnopolskim Opencachingiem. Na koniec terenowa przeprawa pojazdami z napędem 4×4.

Misja Survival – a podczas niej teoria przetrwania i zamiana teorii survivalu w praktykę. Budowa szałasów, nauka rozpalania ogniska oraz kuchnia polowa, czyli robimy coś z niczego. Klasyczne podpłomyki, ale nie tylko!

Ferie ekstremalne 13+ 

Nowy program stworzony specjalnie z myślą o naszych wieloletnich uczestnikach oraz tych co potrzebują więcej adrenaliny. Młodzież w wieku od 13 do 17 lat zmierzy się z atrakcjami, których nie miał okazji spróbować żaden dotychczasowy uczestnik wakacji czy ferii.

W programie:

Czas się poznać, czyli integracja całej grupy w lesie na trasie Leśnej ekspedycji oraz Misji specjalnej – programów team buildingowych wykorzystywanych do łączenia zespołów i wyłaniana liderów. Dodatkowo szkolenie oraz samodzielna jazda na dużych quadach i wyprawa z instruktorem do lasu dopełni dzień pełen wrażeń.

Zmagania na wysokości – dwudniowy program szkoleń na wysokości, podczas których młodzież zmierzy się z największym parkiem linowym dostępnym na naszym terenie - Samurajem, którego ostatnią przeszkodą jest Skok adrenaliny – skok wahadłowy z 12m. Dodatkowo zmierzą się w konkurencjach, gdzie będzie wymagana szybkość i precyzja w nowym Centrum wspinaczkowym w Adventure Parku. Na sam koniec samodzielny zjazd kontrolowany przez instruktorów na czteroodcinkowej tyrolce o łącznej długości ponad 0,5km. Drugi dzień skupi się na wiedzy, która jest wymagana w branżach związanych z pracą na wysokości. Uczestnicy zapoznają się ze sprzętem wykorzystywanym w parkach linowych i we wspinaczce drzewnej oraz wykorzystają go w praktyce pod czujnym okiem instruktorów oraz arborysty z firmy „Drzewołaz”. Poznają park linowy od strony technicznej: awaryjne opuszczanie i holowanie na tyrolce, a dodatkowo dowiedzą się o pracy w koronach drzew – przygotowywanie stanowiska, podchodzenie na linie i wiele innych.

Wojskowe podboje - dzień o tematyce wojskowo-terenowej. Kilkugodzinny turniej gry paintball, gdzie będzie można wykazać się poza celnością strategicznym myśleniem oraz pracą w grupie. Druga część programu  rozpocznie się od profesjonalnego samochodowego szkolenia off-road przeprowadzone przez firmę „Blondyna 4×4”, a następnie pierwsze „kroki” za kierownicą pojazdu Yamaha Rhino!

Zimowa ucieczka w plener, czyli survival. Człowiek najlepiej uczy się w praktyce, dlatego młodzież od samego rana zostanie „zamknięta w lesie”, który na cały dzień stanie się ich domem. Będą musieli samodzielnie zadbać o wyżywienie oraz wytrwać w polowych warunkach, które ze względu na termin zajęć nie będą łatwe. Kiedy dzień dobiegnie końca, a nasz las spowije ciemność, uczestnicy otrzymają mapy i w nocnej scenerii będą musieli odnaleźć kilkanaście punktów z gry „Adventure Caching” – czyli naszej autorskiej zabawy, dostosowanej specjalnie dla naszej młodzieży 13+ inspirowanej ogólnoświatowym Geocachingiem oraz ogólnopolskim Opencachingiem. Nocleg odbędzie się w recepcji Adventure Parku gdzie przewidujemy całonocny seans filmowy.

Ferie z końmi

Zajęcia dla wszystkich miłośników koni w wieku od 8 do 15 lat, podczas których nauczymy podstaw jazdy lub wprowadzimy uczestników w jej głębsze tajniki, ale także, a może przede wszystkim, damy możliwość poznania psychiki tych zwierząt.

Na uczestników czekają jazdy konne pod okiem doświadczonych instruktorów. Każdego dnia turnusu uczestnik będzie miał jedną godzinę zajęć praktycznych (w skład tego wchodzi praca z ziemi jak i z siodła, spacery z końmi w ręku lub tereny) bez względu na poziom zaawansowania. Dodatkowo zapewniamy pogadanki i zajęcia teoretyczne: podstawy pracy z końmi, pielęgnacji, żywienia, podstaw anatomii, maści, ras, pochodzenia koni, BHP pracy z koniem.

Program zawiera w sobie mnóstwo elementów związanych z końmi, ale także poza jeździeckich atrakcji znajdujących się w ofercie Adventure Park. Plan zajęć jest zawsze dostosowywany do umiejętności i wieku uczestników. Zimowe zabawy – przy sprzyjającej aurze zimowej: bitwa na śnieżki, zjazdy z górki „na byle czym”, lepienie ze śniegu konia...

Półkolonie KALAMO

Akademia Twórczego Rozwoju Kalamo to edukacja, przygoda i zabawa.

- Organizujemy zajęcia wspierające dziecięcy rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny, prowadzimy Trening Umiejętności Społecznych, uczymy przez zabawę, organizujemy przyjazne i rozwojowe półkolonie, a także zajęcia kreatywne, twórcze urodzinki oraz zajęcia przygotowujące dzieci do przedszkola – informuje Fundacja Pro Bono Societas.

Podczas półkolonii codziennie planujemy pobyt na świeżym powietrzu (plac zabaw, spacer, wycieczki), ale przede wszystkim każdego dnia będą się odbywały aktywne i twórcze warsztaty dostosowane do aktywności i zainteresowań grupy.

W programie m.in.:

 • Doświadczenia i eksperymenty;
 • Fabryka Slime;
 • Zajęcia z elementami mindfulness, czyli wspomaganie koncentracji i relaksacji u dzieci;
 • Warsztaty plastyczno-techniczne (szycie, modelarstwo, ceramika, rękodzieło);
 • Zabawy pobudzające wszystkie zmysły (z elementami sensoplastyki);
 • Warsztaty z dobrego wychowania, czyli savoir vivre dla każdego z dużą porcją dobrego humoru;
 • Emocje i stres a zdrowie – warsztaty (emocje twój wróg czy przyjaciel), a także treningi umiejętności społecznych;
 • Seanse filmowe.

Duży nacisk będziemy kładli na wzmacnianie kompetencji społecznych i rozwój emocjonalny dzieci. Chcemy, aby w trudach czasach pandemii z radością wróciły do rówieśników i poznały sposoby na radzenie sobie ze stresem w sytuacjach kryzysowych.

Półkolonie Travel Kids

Zespół Travel Kids składa się z pedagogów, studentów, artystów, survivalowców, absolwentów robotyki i automatyki, biologii i chemii czy anglistyki, których łączy pasja przekazywania dzieciom wiedzy poprzez zabawę, co robią już od 11 lat.

Organizowane przez nich półkolonie w Gdyni odbywają się w budynku Wyższej Szkoły Bankowej przy ul. Śląskiej 37B, w salkach Technikum Teb Edukacji.W tegorocznej ofercie pięciodniowych półkolonii dla dzieci w wieku 6 – 13 lat znajdziemy kilka różnych propozycji.

Lego Masters 3 

To nowa odsłona wakacyjnego hitu i nowa formuła. Lego Master powraca z jeszcze większą ilością wyzwań, atrakcji i klocków. Dzieci porzucą budowanie według instrukcji, by realizować własne, autorskie projekty.

W programie:

 • Starcie o Gold Brick - 5 dni zabawy podczas, której zmierzymy się z wyzwaniami konstruktorskimi;
 • Autorski Program Półkolonii fabularyzowanej - gra turniejowa stworzona specjalnie dla uczestników półkolonii, tajemnicze, wybuchowe skrzynki;
 • Zestawy Lego Mindstorms NXT - zestawy do programowania, zbudujemy interaktywną konstrukcję, którą będziemy poruszać zdalnie;
 • Turniej Lego Masters 3 - poczujemy się jakbyśmy grali w telewizyjnym turnieju;
 • Misja: Refleks - interaktywne maty taneczne, spróbuj swoich sił;
 • Spacery, plac zabaw, zabawy - to w końcu przerwa od zajęć w szkole! Zamierzamy pogodę wykorzystać w 100%. Zatem każdego dnia w programie znajdziemy czas na spacer / plac zabaw  czy gry zespołowe.

Lego Minecraft 2 

Kreatywne Warsztaty - 5 dni fantastycznej zabawy podczas, której najfajniejsze elementy gry Minecraft przeniesiemy do rzeczywistości;

 • Zestawy Lego Minecraft - ponad 24 tematyczne zestawy Lego Minecraft - każdego dnia zbudujemy inną przestrzeń Minecraft;
 • Autorski Program Półkolonii interaktywnej - gra fabularna stworzona specjalnie dla uczestników półkolonii;
 • Zestawy Lego Mindstorms EV3 - zestawy do programowania, zbudujemy interaktywną konstrukcję, którą będziemy poruszać zdalnie;
 • Raidowe Koło Fortuny - teleturniej, który robi furorę wśród dzieci;
 • Gra XXL w temacie Minecrafta - nasz autorski projekt, w której to uczestnicy poruszają się po planszy;
 • Misja: Refleks - interaktywne maty taneczne, spróbuj swoich sił;
 • Spacery, Plac Zabaw, Zabawy - każdego dnia w programie znajdziemy czas na spacer / plac zabaw czy gry zespołowe.

Camp Kids Winter 2 

Mocno brudna zabawa - warsztaty z mnóstwem zabawy różnego rodzaju masami: slajmy, żele 3d, do tego nowość – LEGO Vidiyo - innowacyjne zestawy, dzięki którym dziecko stanie się reżyserem, producentem Lego teledysków a nawet samo w nich wystąpi razem ze swoimi ulubionymi ludzikami Lego. Do tego stworzymy własne pamiętniki / kajety / złote myśli. A także interaktywne maty taneczne i Misja: Dance, Dance, Dance oraz spacery i zabawy w plenerze.

Półkolonie 9 ¾ - Harry Potter 3 

Szkoła magii i czarodziejstwa otwiera swoje wrota i zaprasza dzieci do niezwykłych przygód na półkolonie inspirowane światem Harrego Pottera - 5 dni fantastycznej zabawy na bazie opowieści o Harrym Potterze.

 • Autorski Program Półkolonii fabularyzowanej - z użyciem kostiumów i magicznych życiorysów;
 • Turniej Trójmagiczny - fabularna 5-dniowa gra połączona z realizacją poszczególnych magicznych przedmiotów, sztuka dedukcji i logicznego myślenia, zagadki, łamigłówki;
 • Eliksiry -  pradawne receptury, warzenie i praktyczna nauka ich przygotowywania;
 • Obrona przed czarną magią - czy wygracie w pojedynku w Dementorem?
 • Księga z działu ksiąg zakazanych - wyjątkowa przemagiczna zabawa w tworzenie indywidualnego scrapbooking w temacie Harrego Pottera;
 • Twoja Własna Różdżka - każdy czarodziej otrzyma rdzeń różdżki, jak będzie się ona prezentować w fazie końcowej?
 • Rozrywka niekonwencjonalna - gry ze świata magii - czeka na nas nietuzinkowa rozrywka;
 • Wielki Turniej o świecie Harrego Pottera - kto stanie się Mistrzem?
 • Spacery, plac zabaw, gry zespołowe w plenerze.
(hs za: UM Gdyni/foto materiały promocyjne organizatorów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%