Zamknij
REKLAMA

Marina jak pod mikroskopem

22:05, 22.01.2022 | hs za: UM Gdyni/ fot. Maciej Margas
Skomentuj
REKLAMA

Czy marina jachtowa może przypominać widok z mikroskopu? Okazuje się, że tak – wystarczą wyjątkowe warunki pogodowe i dobra wizja. Właśnie pod takim kątem spojrzał na swoją fotografię z drona Maciej Margas, który za zdjęcie mariny w Gdyni został nagrodzony w międzynarodowym konkursie fotograficznym branżowych organizacji ze Słowenii.

Bardzo nietypową fotografię gdyńskiej mariny będą mogli w najbliższym czasie zobaczyć odwiedzający Herman Potočnik Noordung Center of Space Technologies w słoweńskim Vitanje. Jej autor, mieszkający na co dzień w Warszawie Maciej Margas może natomiast cieszyć się z jednej z głównych nagród w międzynarodowym konkursie fotograficznym „3rd International Salon of Photography DRONE & ASTROPHOTOGRAPHY 2021”.

Wykonane dronem zdjęcie zimowej mariny jachtowej w Gdyni urzekło jurorów swoją niebanalnością – sam fotograf porównał widok pękającej lodowej pokrywy basenu jachtowego do… widoku z mikroskopu.

Za zdjęcie zatytułowane „Microscope View” otrzymał złotą nagrodę DFK dla fotografii powietrznej w plebiscycie prowadzonym przez słoweński Digitalni Foto Klub i branżowy magazyn Digital Camera Slovenia. Tym samym znalazł się w gronie kilkudziesięciu twórców z całego świata, którzy na co dzień wzbijają się dronami w niebo, aby obserwować miasta i naturę z zupełnie innej perspektywy.

Gdyński „mikroskop” powstał na początku 2021 roku, gdy autor wybrał się do Trójmiasta z zamiarem przygotowania materiału do jednej ze swoich publikacji – albumu „Polska z nieba”. Pierwotny plan był inny, ale szczególne warunki pogodowe sprawiły, że fotograf już na miejscu dostrzegł potencjał właśnie w marinie jachtowej.

- Najpierw myślałem, że będę fotografował wieżowiec, który jest obok i zrobię panoramę Gdyni, natomiast kiedy skierowałem kamerę drona do dołu, okazało się że widoki są wręcz kosmiczne. Przez chwilę nie wiedziałem, co tu się właściwie dzieje, czy ktoś to narysował, czy to prawdziwy widok – śmieje się Maciej Margas, opisując jak powstała nagrodzona fotografia gdyńskiej mariny.

I nie da się ukryć, że zima stworzyła na jego zdjęciu naprawdę nietypowy obraz. Pomiędzy kejami mariny, przy których zimują jachty możemy dostrzec lodowe kry, które z góry przypominają właśnie widok rodem z badania mikroskopowego. To jedno z tych zdjęć, które budują przede wszystkim wyjątkowe warunki pogodowe i zmysł fotografa potrafiącego uchwycić kluczowy moment.

- To porównanie wzięło się stąd, że miałem w grudniu wystawę zdjęć podczas premiery albumu „Polska z nieba” i wśród 25 zdjęć z całej Polski właśnie to było przez większość ludzi uznawane za najciekawsze z całej wystawy. Zwracało największą uwagę, najbardziej przyciągało oko. Ludzie często potrzebowali dobrych kilku minut, żeby połapać się, co właściwie prezentuje ten obraz – opowiada autor.

Komplet nagrodzonych i wyróżnionych fotografii w konkursie można zobaczyć na stronie internetowej jednego z organizatorów konkursu, Digitalna Kamera.

Maciej Margas na co dzień zawodowo zajmuje się właśnie fotografią i filmowaniem, tworząc m.in. kanał Poland On Air na platformie YouTube, gdzie prezentuje różne miejsca w kraju z perspektywy operatora drona. Jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej, a jego fotografie tworzą także drukowane albumy z cyklu „Polska z nieba”. Wcześniej fotografował również z pokładu śmigłowca, wygrywając nagrodę Grand Press Photo 2016 w kategorii „Środowisko” za fotografię „Planeta Warszawa”.

(hs za: UM Gdyni/ fot. Maciej Margas)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%