Zamknij
REKLAMA

Przegląd filmów „Najlepsze z Najgorszych” zawita do Gdyni

18:57, 05.06.2022 | hs za: UM Gdyni/ mat. prasowe GCF
Skomentuj
REKLAMA

Niski budżet, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej. Od 2015 roku tego rodzaju dzieła możemy oglądać podczas przeglądu o nazwie „Najlepsze z Najgorszych”. Od 19 czerwca pokazy filmów kina klasy B trafią również do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Cykl otwiera „The Room” w reż. Tommy Wiseau.

Przegląd filmów „Najlepsze z Najgorszych”, czyli tak zwane produkcje klasy B, po raz pierwszy zawita do Gdyni. Cykliczne pokazy, przedstawiające opus magnum kina klasy B, rozpocznie obraz „The Room” wyreżyserowany przez Tommy Wiseau.

Seans odbędzie się 19 czerwca o godz. 18.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym. Film zostanie pokazany w wersji oryginalnej. 

Film „The Room”

To historia kryształowo dobrego, przystojnego, zabawnego i uczciwego bankiera, który zostaje zdradzony przez narzeczoną i przyjaciela. Amerykańskie media pisały, że to „Obywatel Kane kina klasy B”. Jeden z absolutnie najgorszych filmów świata, antyarcydzieło, wzorcowy, wielopoziomowy przykład tego jak nie robić filmów. Kultowy i tak zły, że aż dobry. 

Tommy Wiseau jest tu nie tylko reżyserem, odtwórcą jednej z głównych ról, ale też scenarzystą i producentem. Aby „The Room” mógł powstać, Wiseau był także założycielem firmy produkcyjnej, prezesem, dyrektorem wykonawczym, działem prawniczym, menedżerem marki i każdym, kogo tylko można sobie wyobrazić. 

Wiseau, który przez lata ukrywał swoje pochodzenie – choć wszystko wskazuje na to, że naprawdę nazywa się Tomasz Wieczorkiewicz i pochodzi z Poznania – bardzo chciał być pionierem i stworzyć coś wyjątkowego. Nie posiadał jednak żadnej wiedzy o kręceniu filmów, nie był też szczególnie otwarty na uwagi bardziej doświadczonych osób.

Między innymi z tego powodu „The Room” to pierwszy i prawdopodobnie wciąż jedyny film na świecie, który nakręcono jednocześnie na taśmie 35 mm oraz kamerze HD, co wymagało dwóch różnych oświetleń na planie oraz dwóch ekip. Budżet filmu to 6 mln dolarów, czego jednak zupełnie nie widać na ekranie.

Początkowo „The Room” zaliczył siermiężną klapę frekwencyjną, ale z czasem wśród fanów kina klasy B i entuzjastów „guilty pleasure” stał się kultowy, a obecnie jest znany na całym świecie.

Kadr z filmu „The Room” w reż. Tommy Wiseau // mat. prasowe GCF 

Przed filmem odbędzie się prelekcja Moniki Stolat – szefowej cyklu „Najlepsze z Najgorszych” i dyrektorki międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, fantastyki, horroru i bezkompromisowego kina artystycznego – Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival. 

Najlepsze z najgorszych – co to za filmy?

To pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów science fiction z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami. 

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła, a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są podczas przeglądu.

„Najlepsze z Najgorszych” rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku.

Dotychczas w ramach przeglądu odbyło się około 150 seansów i wydarzeń.Więcej informacji o tym wydarzeniu znajduje się na stronie: www.najlepszeznajgorszych.pl.

(hs za: UM Gdyni/ mat. prasowe GCF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%