Zamknij
REKLAMA

Pociąg do miasta rusza w poniedziałek! [ZDJĘCIA]

22:30, 05.08.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Już w najbliższy poniedziałek - 8 sierpnia, po raz ósmy Gdynia stanie się sceną, na której przedstawimy najciekawsze i najodważniejsze niezależne spektakle teatrów offowych. Tegorocznym tematem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta” stało się "Sanatorium", festiwalowe prezentacje pokazują więc autorskie recepty na choroby rzeczywistości, zapraszają do podróży do światów, które wymagają poluzowania cugli wyobraźni i stanowią nieoczywisty komentarz do rzeczywistości. Liczymy, że nasze teatralne uzdrowisko zapewni Wam wytchnienie po trudnych chwilach.

Dokąd w tym roku zawiezie nas Pociąg do Miasta?

"Zaprezentujemy wzruszającą historie o światach poety z zespołem Downa, performance koncertowo wprowadzający widzów w ciasny świat więziennej celi, pozbawioną słów impresję o Kresach Wschodnich i baśniową opowieść bajarzy i opowiadaczy. W programie Festiwalu znalazła się także historia zainspirowana tekstami z ulicznych murów oraz wyprawa do światów nastoletnich migrantów/uchodźców, którzy uczą się w gdyńskiej szkole.

Podobnie, jak w ubiegłych latach festiwalowe prezentacje pokażemy w staranie dobranych i nieoczywistych gdyńskich przestrzeniach. Chcemy bowiem, żeby Pociąg do Miasta zachęcał do teatralnych podróży po mieście, a festiwalowe sceny korespondowały z treścią i formą przedstawień, pobudzały do znajdowania ich nowych znaczeń i zachęcały do długich i wartościowych rozmów o sztuce.

Program festiwalu zapewni intensywny kontakt z teatrem – przez 6 dni pokażemy sześć odważnych i najciekawszych niezależnych spektakli z całej Polski– w sumie 12 prezentacji. Widzów będziemy zachęcali do równie intensywnego utrwalania ulotnych wrażeń festiwalowych i zapisywania swoich wrażeń, interpretacji i doświadczeń. Pociągowi do Miasta już po raz kolejny będzie bowiem towarzyszył konkurs na recenzje teatralne." - zapewniają organizatorzy.

Festiwalowe spektakle rozpoczynają się zawsze o godzinie 21:00.

W tym roku przedłużamy nasze teatralne święto o jeszcze jeden dzień. W niedzielę po zakończeniu Festiwalu zapraszamy na prezentacje dwóch spektakli opartych na prozie Brunona Schulza w ramach projektu "Odyseja Schulzowska 2022".

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Zapraszamy do wspólnych teatralnych podróży po mieście!

PROGRAM FESTIWALU

8 i 9 sierpnia (poniedziałek, wtorek) godzina 21.00

Mury krzyczą albo Uliczna Śpiewka

Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk

Reżyseria: Magdalena Drab

NIEFORMALNY KOLEKTYW CZY / WROCŁAW

PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHO

ul. Świętego Piotra 2

A ja żyję bardzo

Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko

Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica

FUNDACJA POD SUKNIAMI / SZCZECIN

PATIO / KONSULAT KULTURY

ul. Jana z Kolna 25

10 i 11 sierpnia (środa, czwartek) godzina 21.00

Nie/znajomi

Scenariusz: Ewa Ignaczak

Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

PLAC TARGOWY PRZY HALI RYBNEJ (od strony ul Wójta Radtkego) / HALO KULTURA

ul. Wójta Radtkego 36

Echa

Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska

TEATR MIGRO / KRAKÓW

PLAC / AUTOMOBILKLUB MORSKI ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28

12 i 13 sierpnia (piątek, sobota) godzina 21.00

Historja

Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka

Reżyseria: Dorota Bator

TEATR NA FAKTACH / WROCŁAW

PLAC / FLORA DEVELOPMENT

ul. Świętego Piotra 4

Chłopaki. Prawo głosu

Tekst: Martyna Dębowska i KolektywScenariusz: Praca kolektywnaReżyseria: Weronika FibichKOLEKTYW KOBIETOSTAN / WROCŁAW

HANGAR / YACHT KLUB STAL GDYNIA

Aleja Jana Pawła II 9 (WEJŚCIE OD STRONY MARINY)

14 sierpnia (niedziela) godzina 18.00

ODYSEJA SCHULZOWSKA 2022

Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona SchulzaScenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak„Sanatorium” na podstawie prozy Brunona SchulzaScenariusz i reżyseria: Ida BocianPARKIN G/ DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA

Plac Konstytucji 1

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

WYDARZENIA ZOSTANĄ DOSTOSOWANE DO OBOWIĄZUJĄCYCH OBOSTRZEŃ SANITARNYCH

OPISY SPEKTAKLI:

Mury krzyczą albo Uliczna Śpiewka

Tekst i scenariusz: Magdalena Drab i Albert Pyśk

Reżyseria: Magdalena Drab

Obsada: Rafał Derkacz i Albert Pyśk

NIEFORMALNY KOLEKTYW CZY / WROCŁAW

„O mur rozbił się niejeden spór, o mur rozbiła się niejedna głowa i tylko mur stoi”, stając się pretekstem do stworzenia muzycznego spektaklu.„Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” to historia inspirowana tekstami z ulicznych murów, które są fizyczną emanacją skrajnych ludzkich uczuć. Przedstawienie porusza kwestie przystosowania, odnalezienia się w społeczeństwie, dopasowania się do panujących norm oraz agresji słownej, jej źródeł oraz konsekwencji. Zarys fabularny to historia dwóch bohaterów, których łączy gniew, frustracja, z którymi nie potrafią sobie poradzić inaczej, niż przelewając je na mur. Jest to niejako współczesna opowieść o Kainie i Ablu, w których potrzeba akceptacji staje się motorem bratobójczej zbrodni.

8 i 9 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) GODZINA 21.00

PATIO / PODWÓRKO ART / KLUB MUZYCZNY UCHO

ul. Świętego Piotra 2

A ja żyję bardzo

Tekst: Piotr Gęglawy, Paweł Niczewski, Romek Zańko

Scenariusz i reżyseria: Ewa Galica

Obsada: Tadeusz Ratuszniak, Romek Zańko

FUNDACJA POD SUKNIAMI / SZCZECIN

Wzruszająca podróż przez świat, który opisał szczeciński poeta Piotr Gęglawy.Aktor Profesjonalny i Aktor Nieprofesjonalny spotykają̨ się̨ na scenie, by ożywić postaci i historie opisane w wierszach. Tworzą̨ przedstawienie, którego bazą, literackim punktem wyjścia jest zdumiewająca twórczość́ Piotra z zespołem Downa. Obaj aktorzy, próbując zbliżyć się̨ do jego wyobraźni i jego sposobu opisywania świata, sami stają się podmiotami opowieści, a autor tekstów staje się̨ ich przewodnikiem po ich własnym życiu. Co więcej, ze sceny na scenę̨, stopniowo, również widzowie ulegają̨ tej odwróconej narracji. Słuchamy i rozpoznajemy siebie samych w tym absurdalnym i zarazem filozoficznym opisie.

8 i 9 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK, WTOREK) GODZINA 21.00

PATIO / KONSULAT KULTURY

ul. Jana z Kolna 25

Nie/znajomi

Scenariusz: Ewa Ignaczak

Reżyseria: Ewa Ignaczak, Marek Kościółek

Obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jacek Panek

TEATR GDYNIA GŁÓWNA / GDYNIA

Aleksandr tęskni za zwierzętami, które zostawił w Ukrainie, Nini wspomina okazałe drzewo, które zaglądało do jej okna w Gruzji, dla Tatiany z Białorusi Polska stała się ciekawym, ale trudnym do zrozumienia krajem. Nastolatkowie trafili do gdyńskiej szkoły, gdy ich rodziny przeniosły się do naszego kraju w poszukiwaniu lepszego losu. To tutaj, na szkolnych korytarzach i podczas lekcji, będą szukali swojego miejsca, próbowali nawiązywać przyjaźnie, uczyć się miasta i języka polskiego. To będzie jednak trudna nauka, bo część z nich najlepiej pozna przezwiska kierowane w ich stronę przez rówieśników. Czy ktoś ze szkolnych kolegów przywita ich inaczej, czyli serdecznymi słowami „cześć, fajnie, że tu jesteś!”?Spektakl, który z ogromnym wyczuciem i empatią pokazuje sprawy i tematy, o których ciężko się mówi podczas pierwszej rozmowy z migrantami/uchodźcami, może też być wzruszającą lekcją empatii. Spektakl powstał na podstawie pogłębionych rozmów i wywiadu z nastoletnimi migrantami/uchodźcami z gdyńskiej szkoły podstawowej.

10 i 11 SIERPNIA (ŚRODA, CZWARTEK) GODZINA 21.00

PLAC TARGOWY PRZY HALI RYBNEJ (od strony ul Wójta Radtkego) / HALO KULTURA

ul. Wójta Radtkego 36

Echa

Scenariusz i reżyseria: Monika Kozłowska

Obsada: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

TEATR MIGRO / KRAKÓW

Spektakl bez słów jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka – wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewane na żywo przez aktorów. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań, do świata Kresów Wschodnich sprzed wojny i czasów powojennych. Opowiemy o migracji, przesiedleniach, o tym, co do niedawna wydawało się przeszłością. Przeszłością, która niestety wróciła do nas z całą swoją siłą.

10 i 11 SIERPNIA (ŚRODA, CZWARTEK) GODZINA 21.00

PLAC / AUTOMOBILKLUB MORSKI ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28

Historja

Scenariusz: Dorota Bator, Krzysztof Kopka

Reżyseria: Dorota Bator

Obsada: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak, Filip Turkowski (wiolonczela)

TEATR NA FAKTACH / WROCŁAW

Spektakl dokumentalny „Historja” powstał w ramach projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Scenariusz oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się baśniami w Polsce. Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie.

12 i 13 SIERPNIA (PIĄTEK, SOBOTA) GODZINA 21.00

PLAC / FLORA DEVELOPMENT

ul. Świętego Piotra 4

Chłopaki. Prawo głosu

Tekst: Martyna Dębowska i Kolektyw

Scenariusz: Praca kolektywna

Reżyseria: Weronika Fibich

Obsada: Agnieszka Bresler, Martyna Dębowska, Iwona Konecka

KOLEKTYW KOBIETOSTAN / WROCŁAWCHŁOPAKI też płaczą. Mówią o sobie w osobie trzeciej, piszą teksty, miksują muzę, a w futerałach się niesie opowieść, się niesie historia ziom o tym jak jeden chłopak z drugim chłopakiem w pierdlu się w kręgu spotkał, joł. Słyszysz? To dźwięk medytacji ommm, która ich niesie daleko za kraty, za morza i lasy, gdzie by się chciało częściej, gdzie wolność powinna znaczyć coś więcej. Powinna znaczyć coś więcej niż podział na męskie i żeńskie. Połączyła ich wspólna idea ratowania świata przed ciszą. Programowo będą łamać milczenie. Nazwały się Chłopaki. Grają razem od ładnych kilku lat, ale nikt ich jeszcze nie słyszał. Może nie chciał słuchać. Prawo głosu to ich pierwsza publiczna wypowiedź. Będzie głośno.

12 i 13 SIERPNIA (PIĄTEK, SOBOTA) GODZINA 21.00

HANGAR / YACHT KLUB STAL GDYNIA

Aleja Jana Pawła II 9 (WEJŚCIE OD STRONY MARINY)

ZAPRASZAMY TEŻ NA ODYSEJĘ SCHULZOWSKĄ 2022. DWA SPEKTAKLE (JEDEN PO DRUGIM)

Dojrzeć do dzieciństwa” na podstawie prozy Brunona Schulza

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek, Filip Wójcik

Historia Józefa, który „dojrzewa do dzieciństwa” budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia.Zapraszamy do podróży, do tego, co było. Wsiadamy i … jazda!

Sanatorium” na podstawie prozy Brunona Schulza

Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian

Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki

W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny?Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.

NIEDZIELA 14 SIERPNIA, GODZINA 18.00PARKING / DWORZEC PKP GDYNIA GŁÓWNA

Plac Konstytucji 1

KONKURS NA RECENZJE TEATRALNE

Konkurs dla widzów 8 edycji Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium” na recenzję spektaklu.

Obejrzyj, zrecenzuj i wygraj!

Festiwalowe wzruszenia, zachwyty i wnikliwe interpretacje warto utrwalić i spisać. Właśnie dlatego tegorocznej (ósmej z kolei) edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium towarzyszy konkurs na recenzje teatralne. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych widzów w wieku dowolnym, zachęcamy do pisania świeżo po obejrzeniu festiwalowego spektaklu. Czekamy na teksty z waszymi wrażeniami, oceną gry aktorskiej i próbami odkrycia przesłania danego przedstawienia. Możecie też spróbować znaleźć źródła interpretacji twórców i porównać spektakl z innymi przedstawieniami na podobny temat. Konkurs ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału zarówno miłośników teatru, którzy nigdy wcześniej nie pisali recenzji, jak i osoby, które mają na swoim koncie kilka takich publikacji. Nie ustalamy limitu długości nadesłanych tekstów, a odważnych recenzentów zachęcamy do próby oceny wszystkich festiwalowych prezentacji.

Na najlepszych recenzentów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych Partnerów.

Swoje teksty przysyłajcie na adres e-mailowy: [email protected] z dopiskiem „Młoda Krytyka 2022”. Pamiętajcie, żeby w wiadomości podać swoje imię i nazwisko i dane kontaktowe.

Na teksty czekamy do końca niedzieli 15 sierpnia, trzy dni później opublikujemy rozwiązanie konkursu na naszej stronie internetowej i w profilach na mediach społecznościowych.Czekamy na Wasze recenzje!

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MIASTO GDYNIA

PROJEKT OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA GDYNI WOJCIECHA SZCZURKA

ORGANIZATORZY: TEATR GDYNIA GŁÓWNA, FUNDACJA „KLINIKA KULTURY”

Szczegóły na:

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

BLOG FESTIWALU: www.pociagdomiasta.blogspot.com

 

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/3151589075100228

 

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY POCIĄG DO MIASTA

EDYCJA 8

STACJA SANATORIUM

 

8-13 SIERPNIA 2022

SZUKAJCIE NAS W GDYNI

ZAPRASZAMY!!!

 

WSTĘP BEZPŁATNY!

KONTAKT:

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%