Zamknij
REKLAMA

Rodzinny mural Ani Przybylskiej

08.46, 18.09.2022 hs za: UM Gdyni/ Fot. Paweł Kukla
Skomentuj
REKLAMA

W Gdyni zakończył się  47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego widzowie obejrzeli dokument o Annie Przybylskiej – gdyńskiej aktorce zakochanej w swoim mieście, które pokochało też ją. Z tej okazji na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego powstał mural przedstawiający Anię z dziećmi.

Malunek przedstawia uśmiechniętą Annę Przybylską, przytulającą dzieci, a pojawił się właśnie na ścianie IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni przy ul. Orłowskiej 57.

Miejsce jest nieprzypadkowe, ale i symboliczne.

Najbardziej znana gdyńska aktorka uczyła się bowiem w „dziewiątce”, ale w czasach, gdy Ania była uczennicą, szkoła mieściła się przy ul. Żeromskiego 31.

Mural na współczesnym gmachu szkoły jest jeszcze świeży, pachnie farbą i przysłania go rusztowanie. Można go już oglądać w pełnej krasie. Odsłonięcie odbyło się w środę, 14 września.

Natomiast film „Ania” w reżyserii Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, który kinową premierę będzie miał 7 października (8 lat po śmierci aktorki), na 47. FPFF widzowie obejrzeli go w czwartek, 15 września  w Teatrze Muzycznym na Nowej Scenie.

- Inspirująca historia aktorki Ani Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Jest to film dokumentalny zbudowany z wywiadów oraz niepublikowanych dotąd materiałów z prywatnych archiwów, dzięki którym możemy zobaczyć portret kobiety utrzymującej równowagę pomiędzy życiem zawodowym i byciem osobą publiczną a swoim życiem rodzinnym – zapowiadał FPFF.

Z ekranu znów popłynie zaraźliwy śmiech aktorki, która sama opowie czym był dla niej sukces, piękno i sens życia. Rodzina - jej partner Jarosław Bieniuk, córka Oliwia, mama oraz siostra aktorki wspominają o tym, jaka była poza kamerami i jaką była mamą. Współpracownicy opowiedają o jej pracy na planie i karierze zawodowej, przyjaciele o tym, jak ich zaskakiwała i jakie pozostawiła wspomnienia.

- W mojej opinii film jest w większości radosny. Taki jak Ania. Będą jednak w nim też momenty smutne, trudne i wzruszające, bo wszyscy wiemy jak ta historia się skończyła – mówi Krystian Kuczkowski na stronie TVP, która jest producentem pełnometrażowego dokumentu.

W filmie słyszymy opowieści reżysera Radosława Piwowarskiego, przyjaciela i odkrywcy talentu aktorskiego Anny Przybylskiej oraz wielu aktorów: Katarzyny Bujakiewicz, Szymona Bobrowskiego, Anny Dereszowskiej, Jana Englerta, Pawła Małaszyńskiego, Andrzeja Piasecznego, Pawła Wawrzeckiego, Michała Żebrowskiego i innych.

(hs za: UM Gdyni/ Fot. Paweł Kukla)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%