Zamknij
REKLAMA

Czerwiec w Muzeum Miasta Gdyni

Czerwiec w Muzeum Miasta Gdyni
  • wtorek 9 sierpnia, 19:00
  • 25.06.2022
  • Muzeum Miasta Gdynia
  • wg cennika
W Muzeum Miasta Gdyni myślami jesteśmy już przy czerwcu. A ten, nieustannie, kojarzy nam się z końcem roku szkolnego. Zanim, jednak zaczną się na dobre wakacje, świętować będziemy najprzyjemniejszy dzień w roku–dzień dziecka!

Czerwiec w Muzeum Miasta Gdyni

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

3 VI 2022, godz. 12:00 „LUDZIE MIASTO PORT” – wernisaż wystawy w Galerii Klif

3 VI 2022, godz. 20:00 - 04 VI 2022, godz. 10:00 „Kiedy las śpi” – rodzinne nocowanie w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”

Prowadzenie: Olga Lewandowska, Patrycja Wójcik

4 VI 2022, godz. 11:00 „Słowo, a ilustracja” – spotkanie z ilustratorką Olą Niepsuj

5 VI 2022, godz. 14:00 „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Prowadzenie: Małgorzata Bujak, Jacek Friedrich, Tomasz Sosnowski

8 VI 2022, godz. 11:00 „A to historia” – czytanie książek dla dzieci

Prowadzenie: Patrycja Wójcik

11 VI 2022, godz. 10:30 - 16:30 „Dzień wolnej sztuki” – zwiedzanie wystawy bez pośpiechu

12 VI 2022, godz. 14:00 „MORZE MIASTO PORT” – oprowadzanie po wystawie

Prowadzenie: Gabriela Zbirohowska-Kościa

15 VI 2022, godz. 11:00 „Z widokiem na port” – plener malarski dla seniorów

Prowadzenie: Gosia Bujak

19 VI 2022, godz. 14:00 „Gdynia - dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie

Prowadzenie: Marcin Szerle

24 VI 2022, godz. 17:00 „Gdynia w międzywojennym malarstwie polskim” – wykład Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej

25 VI 2022, godz. 10:00 „Dzikie muzeum”– spacer historyczny po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Prowadzenie: Dawid Gajos

25 VI 2022, godz. 19:00 „MORZE MIASTO PORT w dźwiękach” – koncert Michała Jeziorskiego z widokiem na morze

26 VI 2022, godz. 14:00 „MORZE MIASTO PORT” – oprowadzanie po wystawie

Prowadzenie: Anna Śliwa„LUDZIE MIASTO PORT” – otwarcie wystawy w Galerii Klif

Termin: 3 VI 2022, godz. 12:00

Bilety: wstęp bezpłatny

Kuratorka: Katarzyna Gec / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Galeria Klif

Limit miejsc: 60 osób

„LUDZIE MIASTO PORT” to najnowsza wystawa Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif. Współtworzyli ją z nami Gdynianki i Gdynianie! Na wystawie mieszkańcy Gdyni pokazali jak odbierają miasto i port swoimi zmysłami. Podzielili się z nami fotografiami, nagraniami i filmami, które powstały specjalne na tę okazję. Dzięki temu wystawa Muzeum Miasta Gdyni wzbogaciła się o autorskie spojrzenie na miasto i jego dzielnice.

Na ekspozycji prezentujemy stworzone przez mieszkańców fotografie przestrzeni miejskich i portowych, filmy i nagrania z dźwiękami Bałtyku i Gdyni, a także obrazy – twórczość własną mieszkańców inspirowaną pracami prezentowanymi na wystawie „MORZE MIASTO PORT”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wystawa w Galerii Klif towarzyszy ekspozycji „MORZE MIASTO PORT” dofinansowanej przez Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego i Kultury.

„Kiedy las śpi”– rodzinne nocowanie w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”

Termin: 3 VI 2022, godz. 20:00 - 04 VI 2022, godz. 10:00

Bilety: bezpłatne warsztaty rodzinne

Prowadzenie: Olga Lewandowska, Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni, ul. Marszewska 5, 81-081

Limit miejsc: 10. dzieci, 20. opiekunów

Ognisko, nocne czytanie, gry, zabawy i… noc spędzona w namiocie pod gołym niebem w lesie! Kto powiedział, że dzień dziecka musi trwać tylko jeden dzień?! Z Muzeum Miasta Gdyni świętowanie rozpoczniemy 3 czerwca o godzinie 20:00, a skończymy o godzinie 10:00 następnego dnia. Na nocowanie zapraszamy dzieci w wieku 6 – 12 lat wraz z opiekunami. Swoje namioty rozbijemy na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” przy ulicy Marszewskiej 5 w Gdyni. Spakujcie namioty i śpiwory, przydadzą się nawet gdy w razie niepogody zanocujemy wewnątrz budynku.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia można kierować do Olgi Lewandowskiej z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 58 662 09 35.

„Słowo, a ilustracja” - spotkanie z ilustratorką Olą Niepsuj

4 VI 2022, godz. 11:00

Bilety: 10 zł

Limit miejsc: 20 osób

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Wielkimi krokami zbliżamy się do finisażu edukacyjnej wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” w Muzeum Miasta Gdyni. Zakończymy tę ekspozycję z przytupem, a dokładniej spotkaniem z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich ilustratorek młodego pokolenia – Olą Niepsuj.

W czasie spotkania - planowanego na 4 czerwca o godzinie 11 - Ola Niepsuj opowie o tym jak powstają jej prace, o zaletach ilustrowania książek i o tym z czym trzeba się mierzyć w tym zawodzie. Nie zabraknie również okazji do zadawania pytań. Zachęcamy do zabrania ze sobą kubka kawy, aby umilić sobie spotkanie na tarasie muzeum z widokiem na morze.

Wszelkie pytania dotyczące spotkania można kierować do koordynatorki Gosi Bujak mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie na numer 58 662 09 35.

Ola Niepsuj - wielokrotnie nagradzana ilustratorka, której prace publikowane są w najważniejszych wydawnictwach w Polsce. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Grafiki Wydawniczej. Studiowała w Escola Superiore Artes Design oraz Faculdade de Belas Artes w Portugalii. Jest laureatką Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

„Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” – ostatnie oprowadzanie kuratorskie

Termin: 5 VI 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Limit miejsc: 20 osób

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Prowadzenie: Małgorzata Bujak, Tomasz Sosnowski, dr Jacek Friedrich

Wszystko co dobre szybko się kończy. Nasza edukacyjna wystawa dla małych i dużych dzieci dobiega końca. Wybierzcie się z nami 5 czerwca o godzinie 14:00 na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po „Ścianie zaczarowanej”. W świat ilustracji Bożeny Truchanowskiej po raz ostatni w Muzeum Miasta Gdyni zabiorą Was kuratorzy. Razem z Małgorzatą Bujak, Tomaszem Sosnowski i Jackiem Friedrichem poznacie różne gatunki roślin i zwierząt, odnajdziecie detale ukryte w przestrzeni wystawy, wyobrazicie sobie to, co nierealne, zaobserwujecie etapy powstawania obrazu, a nawet nauczycie się, czym jest perspektywa. Razem przekonamy się, że w świecie ilustracji wszystko jest możliwe. A to wszystko za sprawą ilustracji, które doskonale obrazują polską twórczość lat 60., 70. i 80. XX wieku. Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ścianą zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” to niezwykła okazja do analizowania, porównywania, a przede wszystkim – podziwiania.

„A to historia” – czytanie książek dla dzieci

Termin: 8 VI 2022, godz. 11:00

Bilety: wstęp bezpłatny

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Limit miejsc: 30 osób

Przenieś się z nami w niesamowity świat wyobraźni podczas wyjątkowego wydarzenia „A to historia” - czytanie książek ilustrowanych przez Bożenę Truchanowską. Zajęcia odbędą się 8 czerwca 2022 r. o godzinie 11:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich dzieci w wieku od 5. do 7. roku życia.

Wspólne czytanie, jak się przekonacie, nie ograniczy się jedynie do przekazania książkowej treści. Ilustracje bowiem pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie konkretną historię i dokładniej określić charakter postaci czy przedmiotów, o których autor wspomina w swojej opowieści. Jednak ilustracja nie jest jedynym portalem do bajkowego świata. Najlepszym bowiem, jest nasza wyobraźnia.

Na czytanie zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak i grupy przedszkolne oraz szkolne (klasy I i II szkoły podstawowej).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące wydarzenia można kierować do Patrycji Wójcik z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni: [email protected] lub telefonicznie: 58 662 09 35.

„Dzień Wolnej Sztuki” – zwiedzanie wystawy bez pośpiechu

Termin: 11 VI 2022, godz. 10:30–16:30

Bilety: wstęp bezpłatny

Limit miejsc: 150 osób

Wystawa: https://muzeumgdynia.pl/wystawa/morze-miasto-port/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Badania dowodzą, że podczas wizyty w muzeum zwiedzający spędzają średnio 8 sekund przed jednym dziełem sztuki. My wierzymy, że to za mało.

11 czerwca ze szczególną determinacją zachęcać będziemy by się na moment zatrzymać. Pośpiech i często związany z nim niepokój nie idą w parze ze świadomym, pełnym refleksji zwiedzaniem muzeum. A takie właśnie – wolne, czy też powolne – obcowanie ze sztuką przynosi najlepsze rezultaty. „MORZE MIASTO PORT” – najnowsza wystawa w Muzeum Miasta Gdyni - to okazja by przekonać się, że każdy eksponat ma swoją historię. Wystarczy się w nią wsłuchać. 11 czerwca 2022 od godziny 10:30 do 16:30 wskazywać będziemy zwiedzającym w Muzeum Miasta Gdyni kilka obiektów, którym szczególnie warto poświęcić chwilę uwagi.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie www.muzeumgdynia.pl w zakładce wydarzenia.

„MORZE MIASTO PORT” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Termin: 12 VI 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Limit miejsc: 50 osób

Prowadzenie: Gabriela Zbirohowska-Kościa

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Wystawa: https://muzeumgdynia.pl/wystawa/morze-miasto-port/

W 2022 roku mija dokładnie 100 lat od podjęcia decyzji o budowie gdyńskiego portu. Rocznica ta stała się dla naszego Muzeum wspaniałą okazją do stworzenia wystawy ukazującej wizerunek gdyńskiego portu w sztuce od dwudziestolecia międzywojennego po prace najnowsze. Krajobraz portowy intrygował zarówno gdyńskich autochtonów, jak i artystów zamieszkałych w naszym mieście w późniejszym okresie życia, a także tych przebywających w Gdyni jedynie przejazdem. Co sprawiało, że artyści tak chętnie wybierali go jako temat swoich prac, uwieczniając m.in. na płótnach i w szkicownikach? Co uczyniło port tak bogatym źródłem artystycznych inspiracji jeszcze długo po II wojnie światowej?

Kuratorka wystawy Gabriela Zbirohowska-Kościa zabierze Was w niedzielę 12 czerwca o godzinie 14 w fascynującą podróż do świata portu widzianego przez pryzmat sztuki. Będzie to również okazja do zapoznania się nie tylko z ciekawą twórczością wielu artystów uwieczniających ów port, ale także z jego historią i etapami powstawania.

„Z widokiem na port” - plener malarski dla seniorów

Termin: 15 VI 2022, godz. 11:00

Bilety: wstęp bezpłatny

Prowadzenie: Gosia Bujak

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Limit miejsc: 20 osób

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża… inspiracji do marynistycznych obrazów poszukiwać można bez końca. Tym razem, w centrum naszej uwagi będzie gdyński port. Zaopatrzeni w niezbędne materiały plastyczne spotkajmy się 15 czerwca o godzinie 11:00 pod Muzeum Miasta Gdyni, aby udać się na poszukiwania wyjątkowych pejzaży. Wstęp teoretyczny do malarstwa w okolicach gdyńskiego portu przeprowadzi Gosia Bujak - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Plener jest częścią wydarzeń towarzyszących wystawie „MORZE MIASTO PORT”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Klubu Seniora – Gosi Bujak – mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 58 662 09 35.

„Gdynia - dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

Termin: 19 VI 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 20 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Prowadzenie: Marcin Szerle / Ośrodek Badań nad Gdynią Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Limit miejsc: 30 osób

Jako zainteresowani przeszłością Gdyni doświadczamy kolejnych, szczególnych jubileuszy. Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, decyzji o budowie portu, poświęcenia rozpoczętych prac – to już za nami. Podobnie jak okrągłe rocznice mniejszych wydarzeń składających się na tzw. mikrohistorie – tu przykładem mogą być niedawne (bo kwietniowe) setne urodziny gdyńskiej „Apteki pod Gryfem”.

W nieodległej perspektywie czekają nas obchody stu lat przyjęcia ustawy o budowie portu, uruchomienia tymczasowych molo, a w nieco dalszej – celebracja setnej rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Na tych wyjątkowym okresie kształtowania się miasta, w swoim oprowadzaniu po wystawie Gdynia – dzieło otwarte skoncentruje się dr Marcin Szerle.

„Gdynia w międzywojennym malarstwie polskim” - wykład Moniki Jankiewicz-Brzostowskiej

Termin: 24.06.2022 godz. 17:00

Bilety: wstęp bezpłatny

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Limit miejsc: 50 osób

Prowadzenie: Monika Jankiewicz-Brzostowska Dział Sztuki Marynistycznej Narodowe Muzeum Morskie

Od początku istnienia muzeum jednym z priorytetów polityki gromadzenia zbiorów sztuki było dokumentowanie dokonań polskich malarzy w dziedzinie marynistyki. W tej dziedzinie istotnym wątkiem tematycznym są wizerunki Gdyni. Autorami ich są zarówno malarze mieszkający w okresie międzywojenny na wybrzeżu, jak też - w przeważającej większości – artyści z innych regionów, których zainteresowały zagadnienia związane z powrotem państwa polskiego na morze, jak też rozwojem Gdyni jako miasta, a także portu handlowego i bazy polskiej marynarki wojennej. Wśród autorów podejmujących tę tematykę wymienić można Włodzimierza Nałęcza, Wacława Zaboklickiego, Michalinę Krzyżanowską, Władysława Jarockiego, Jana Gasińskiego, Henryka Szczyglińskiego, Sotera Jaxę-Małachowskiego, Leona Kowalskiego, Mieczysława Filipkiewicza, Emila Lindemana czy Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Wachlarz podejmowanych przez artystów ujęć obejmuje widoki portu handlowego, zarówno bardzo syntetyczne, ze znacznej odległości, jak też szczegółowe ujęcia poszczególnych jego fragmentów, z konkretnymi statkami, wizerunki jednostek marynarki wojennej w porcie na Oksywiu, basen jachtowy. Są też liczne obrazy nawiązujące do tematyki wypoczynku nad morzem, przedstawiające plaże i wypoczywających tam wczasowiczów, zazwyczaj podpisywane przez autorów nazwami Orłowa i Gdyni.

Monika Jankiewicz-Brzostowska – dr, kustosz dyplomowany, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej w Narodowym Muzeum Morskim - 24 czerwca o godzinie 17 w Muzeum Miasta Gdyni poprowadzi wykład pt.: „Sposoby przedstawiania Gdyni w międzywojennym malarstwie polskim ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wykład towarzyszy wystawie „MORZE MIASTO PORT”, która jest dofinansowania z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Monika Jankiewicz-Brzostowska – dr, kustosz dyplomowany, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim pracuje od 1994 roku w Dziale Sztuki Marynistycznej, którego obecnie jest kierownikiem. Wspólnie z p. L. Giełdon stworzyła koncepcję cyklu wystaw pt.: „Polscy artyści o morzu” oraz scenariusze poszczególnych wystaw. Jest też autorką scenariuszy i organizatorką wystaw polskiego malarstwa marynistycznego w Danii i Niemczech. Autorka publikacji naukowych, m.in. studium z dziejów ikonografii średniowiecznej zatytułowanego: „Timor Maris. Lęk człowieka przed żywiołem wodnym w gotyckim malarstwie polskim” (Gdańsk 2005), a także artykułów naukowych poświęconych m.in. interpretacji ikonograficznej dzieł sztuki. Wraz z L. Giełdon opracowała „Katalog zbiorów malarstwa i rysunku Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku” (Gdańsk 2010), 18 katalogów wystaw z cyklu „Polscy artyści o morzu” wydanych w latach 2003-2021 oraz wydawnictwo „Galeria Morska Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku” (Gdańsk 2013, wyd. II zmienione 2020). Publikuje także przekłady z języka angielskiego, m.in. przekład biografii czynnego w Wielkiej Brytanii i na Jamajce polskiego malarza pt.: „Michał Leszczyński- Lester. Marynarz i artysta” autorstwa K. J. Jonesa (Gdańsk 2007).

„Dzikie muzeum”– spacer historyczny po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Termin: 25 VI 2022, godz. 10:00

Bilety: wstęp bezpłatny

Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Parking obok wieżowca przy ulicy Kcyńskiej 16 w Gdyni Cisowej, w okolicy wejścia do lasu

Limit miejsc: 30 osób

Czy Trójmiejski Park Krajobrazowy skrywa tajemnice II wojny światowej? Gdzie w Gdyni można odnaleźć najdawniejsze ślady lodowca? Co to jest Pradolina Kaszubska? Gdzie znajduje się gdyńska kraina Muminków? Czy w Gdyni są góry? Na te i inne pytania odpowie Dawid Gajos podczas spaceru historycznego po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Spotykamy się 25 czerwca, o godzinie 10:00 na parkingu obok wieżowca przy ulicy Kcyńskiej 16 w Gdyni Cisowej skąd wyruszymy w 8 kilometrowy spacer. Nasza wędrówka będzie prowadziła leśnymi ścieżkami, zarówno po płaskim jak i wzgórzystym terenie. Przechadzkę zakończymy w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie odpoczynkiem przy ognisku. Zachęcamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów do ubrania obuwia turystycznego i zabrania ze sobą prowiantu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

„MORZE / MIASTO / PORT w dźwiękach” – koncert Michała Jeziorskiego z widokiem na morze

Termin: 25 VI 2022, godz. 19:00

Limit miejsc: 60 osób

Miejsce: taras Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Bilety: wstęp bezpłatny

Miejski gwar, turkot portowych maszyn, uspokajający szum morza. Czy plątanina tych odgłosów może stać się muzyką?

Michał Jeziorski – twórca muzyki ambient/idm – spróbuje odpowiedzieć na to pytanie podczas koncertu w Muzeum Miasta Gdyni. 25 czerwca o godzinie 19 na tarasie z widokiem na morze wsłuchamy się w Gdynię i jej port.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest graniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Michał Jeziorski – twórca muzyki ambient/idm, technik realizacji dźwięku, zajmuje się nagraniami terenowymi (field recording). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w ramach organizowanych wystaw i przedsięwzięć multimedialnych. Swoje dźwiękowe pomysły potrafi przenosić w inne rejony, co udowadniał niejednokrotnie podczas współpracy z muzykami rockowymi (m.in. KarmaComa, Lipali, Fuzz, Hedone). Od wczesnych lat 90. tworzył kilka projektów (Ptah, Spika, Mic Aalto, scala A, Apollos – ten ostatni z wybitnym pianistą Kubą Sokołowskim). W 2017 roku zrealizował dla Muzeum Miasta Gdyni płytę "Miastofonia" – pierwszy dźwiękowy portret Gdyni.

„KASPROWICZ, ŚRAMKIEWICZ, OSTROWSKI. Abstrakcjoniści o gdyńskim porcie” – oprowadzanie po wystawie „MORZE MIASTO PORT”

Termin: 26 VI 2022, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny)

Limit miejsc: 50 osób

Prowadzenie: Anna Śliwa

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Czy budowa portu może być dla malarza interesującym tematem? A gdyby tak oddać ją prostą formą, geometryczną bryłą, zdecydowanym kolorem? Maksymilian Kasprowicz chętnie eksperymentował z techniką i fakturą. Kazimierz Śramkiewicz stworzył wielkie cykle poświęcone portom Gdańska i Gdyni. Kazimierz Ostrowski zastanawiał się jak wyzwolić kolor. Portowi kronikarze, a może malarze spoglądający na świat okiem architekta? Niedzielne oprowadzanie to doskonała okazja, by zatrzymać się przy obrazach czołowych trójmiejskich abstrakcjonistów i pozwolić im przemówić. Zapraszamy 26 czerwca o godzinie 14 do Muzeum Miasta Gdyni na zwiedzanie wystawy „MORZE MIASTO PORT” wraz z Anną Śliwą.

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

sierpień 2022


25.06 sobota 14.08 niedziela
Scena Letnia, czyli teatr na plaży zaprasza

Scena Letnia, czyli teatr na plaży zaprasza

25 czerwca 2022  - 14 sierpnia 2022

Czytaj więcej
8.08 poniedziałek 13.08 sobota
Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Edycja 8 - Stacja Sanatorium
9.08 wtorek
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
10.08 środa
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
11.08 czwartek
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
12.08 piątek
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni
14.08 niedziela
Sierpień w Muzeum Miasta Gdyni