Gdyńskie Akwarium zaprasza, oczywiście przy zachowaniu zasad wynikających z obostrzeń.
Określana mianem inżyniera ekosystemu, tworzy siedliska, których znaczenie jest często porównywane do raf koralowych, czy lasów tropikalnych.
O czym mowa?
O TRAWACH MORSKICH!
Bo chociaż niepozorna, trawa morska jest jedną z ważniejszych roślin jakie spotkamy we wszechoceanie
Z jednej strony łąki, które tworzą trawy morskie są niedoceniane, zarówno jeśli chodzi o znaczenie przyrodniczym jak i gospodarczym.Z drugiej, poddawane są ogromnej antropopresji. Czyli wpływa na nie to, co świadomie i nieświadomie robimy my – ludzie.
Dlatego cały marzec w tym roku to dla nas
MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI O TRAWACH MORSKICH.
Co w związku z tym?
#NiepodręcznikOceaniczny - czyli wspólna inicjatywa
Instytutu Oceanologii PAN, Sopockiego Towarzystwa Naukowego, Today We Have i Akwarium Gdyńskiego - już w najbliższy wtorek 2 marca, zaserwuje odcinek właśnie o trawach morskich!
Instagramowe konto Akwarium w zasadzie przejmą mieszkańcy łąk podwodnych i same trawy Będą ciekawostki, a w czwartkowym cyklu czytelniczym #czytamywAkwarium książki do wygrania! Jeśli macie konto na IG, a jeszcze nas tam nie śledzicie, to koniecznie zapraszamy do nadrobienia tego ogromnego błędu
https://www.instagram.com/akwariumgdynskie/
Zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie, szukajcie newsów i postów pod #chrońmytrawymorskie. Jeśli chcecie przyłączyć się do szerzenia świadomości na temat traw, śmiało korzystajcie z tego hasztaga!
A co w budynku Akwarium?
Na czas obchodów MŚTM w sali Zostera marina, której ekspozycja w całości poświęcona jest ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej, zostaną umieszczone dodatkowe informacje o znaczeniu tych roślin.
W marcu w krajach nadbałtyckich obchodzony jest Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.W Akwarium Gdyńskim rozciągniemy go na cały weekend!
PRACOWNICY AKWARIUM BĘDĄ CZEKAĆ NA WAS W SALI KINOWEJ W SOBOTĘ 20.03 i NIEDZIELĘ 21.03!
Opowiedzą o trawach morskich, żyjących w nich organizmach i dzięki mikroskopowi pokażemy z bliska takie zwierzaki, które trudno wypatrzyć gołym okiem podczas pobytu nad Bałtykiem.
"Szczegóły podamy, gdy będziemy znali pandemiczne wytyczne na ten czas.Nie mniej jednak już zapiszcie w swoich kalendarzach daty 20-21 marca i jeśli tylko będzie to możliwe - odwiedźcie nas osobiście.
Zachęcamy Was również do wsparcia wysiłku naukowców, którzy badają zasięgi występowania oraz obfitość traw morskich na świecie.Możecie to zrobić dzięki aplikacji SeagrassSpotter (
https://seagrassspotter.org/), która pozwala rejestrować obserwacje trawy morskiej np. którą spotkacie wyrzuconą na plażę, podczas spaceru.": - informuje gdyńskie Akwarium.
Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim jest częścią szerszej inicjatywy, której patronem i pomysłodawcą jest Europejskie Stowarzyszenie Edukatorów Morskich (EMSEA).Jeśli chcecie wiedzieć więcej o trawach morskich w Europie śledźcie #EMSEAgrass oraz #EMSEAgrassAwareness.
(hs za: Akwarium)