Zamknij
REKLAMA

Listopad w Muzeum Miasta Gdyni

Listopad w Muzeum Miasta Gdyni
  • środa 1 grudnia, 17:00
  • 26.11.2021
  • Muzeum Miasta Gdyni
  • wg cennika
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie?”. Nie musicie się obawiać listopadowych ciemności. Gwarantujemy, że ten miesiąc będzie jednym z waszych ulubionych. Gdy wejdziemy w świat magicznych ilustracji Bożeny Truchanowskiej, nie straszna nam będzie plucha i zimno.

Poznamy świat kolorów i stworów jakich nigdy nie widzieliśmy, zanurzymy się w historie z lat dziecięcych, które ucieszą najmłodszych i tych trochę starszych. Ci ostatni będą mogli odprężyć się podczas… leżakowania. Czeka też na nas historia Gdyni zamknięta w fotografiach trzech niezwykłych fotografików. To niezwykła podróż do źródeł, obfitująca w zmiany i różnorodne spojrzenia na nasze miasto.

LISTOPAD 2021

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia


18 XI 2021, godz. 11:00 – Kreska, plama, kolor, słowo – oprowadzanie dla seniorów; Prowadzenie: Gosia Bujak
18 XI 2021, godz. 17:00 – Motywy pejzażowe w twórczości Tadeusza Wańskiego – wykład; Prowadzenie: Marek Janczyk
19 XI 2021, godz. 17:00 – Projektowanie i produkcja szkła prasowanego okiem praktyka – wykład; Prowadzenie: Sebastian Pietkiewicz
20 XI 2021, godz. 18:00 – Dzień Rodzinny: Szklane domy – warsztaty architektoniczne; Prowadzenie: Olga Lewandowska; (dla dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunem)
21 XI 2021, godz. 14:00 – Z Bogucic do Ząbkowic. O Eryce Trzewik-Drost – oprowadzanie po wystawie; Prowadzenie: Katarzyna Gec
24 XI 2021, godz. 17:30 – Zgrany duet – warsztaty typograficzne; Prowadzenie: Eugenia Tynna
25 XI 2021, godz. 17:00 – Perły: Gmach Państwowej Szkoły Morskiej projektu Wacława Tomaszewskiego – wykład; Prowadzenie: dr hab. Jacek Friedrich
26 XI 2021, godz. 17:00 – Znamy się: Zastanawiająca zastawa – rodzinne oprowadzanie po wystawie “Eryka i Jan Drostowie”; Prowadzenie: Olga Lewandowska
26 XI 2021, godz. 18:00 – Leżakowanie na wystawie – warsztaty wokół snu; Prowadzenie: dr Joanna Jurga; (dla dorosłych)
28 XI 2021, godz. 14:00 – Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie; Prowadzenie: Marzena Markowska


Kreska, plama, kolor, słowo – oprowadzanie dla seniorów

Termin: 18 XI 2021 godz. 11:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona; Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Przed każdym, kto kiedykolwiek próbował stworzyć ilustrację stoi szereg niecodziennych pytań. Jak namalować śnieg? Jak wyrysować grymas na dziecięcej twarzy? Gdzie postawić granicę między artystyczną interpretacją a twórczym szaleństwem? Na szczęście są takie wystawy jak „Ściana Zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”, których zadaniem jest wytłumaczyć proces twórczy artystów i zagłębić się w tajemniczy świat ich niezwykłych dzieł. Wraz z grupą gdyńskich seniorów, Klubem Doborowego Towarzystwa, zwiedzimy naszą najnowszą wystawę. Dowiemy się jakich technik użyć, aby narysować zwykłe — niezwykłe zjawiska takie jak deszcz czy strach oraz odsłonimy kulisy powstania „Ściany Zaczarowanej”.

Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Klubu Gosi Bujak mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie na numer 58 662 09 35.

Motywy pejzażowe w twórczości Tadeusza Wańskiego – wykład

Termin: 18 XI 2021 godz. 18:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Marek Janczyk

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Tadeusz Wański (1894-1958) to jeden z najwybitniejszych fotografików polskich XX wieku. Ten gdyński twórca był członkiem legendarnego „Trójlistka” i Fotoklubu Polskiego. Posłuchajcie z nami wykładu, w którym Marek Janczyk opowie o genialnym piktoraliście, który w ostatnich latach swego życia osiadł i tworzył w Gdyni.

Marek Janczyk – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz w Dziale Fotografii w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, kurator i współkurator kilkudziesięciu wystaw monograficznych (w tym m.in.: Altrera Kacyzne, J. Lewczyńskiego, A. Różyckiego, Z. Rytki, J. Leśniaka, K. Zubrzyckiej) i zbiorowych (Fotografia Bauhausu, Foto-Kunst, Fotografia-Nowe Media) oraz projektów i instytucji, m.in.: 3 Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu 2003, Miesiąca Fotografii w Krakowie 2004, Galerii ZPAF w Krakowie 2005-2006, Krakowskiej Dekady Fotografii 2004 i 2006 oraz I Projektu Wyszehradzkiego „Fotografia w Europie środkowej”. Kurator projektów „Światło-czułe świadectwo. Skarb z Limanowej”, „Fotografia tożsamości Stefana Wojneckiego” (2016) i „Fotoobrazy Bronisława Schlabsa” (2018). Prowadził zajęcia z historii i teorii fotografii m.in. w Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytecie Pedagogicznym i Akademii Fotografii w Krakowie, obecnie wykłada na Podyplomowym Studium Muzealnym UJ oraz podyplomowych studiach „Rynek Sztuki i Antyków” w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Publikacje m.in. w katalogach wystaw, „Kwartalniku Fotografia”, „Art Business”, „[email protected]”, „Exit”, „Kontekstach”, „Roczniku Krakowskim”. Należy do Stowarzyszenia Historyków Fotografii w Warszawie.

Projektowanie i produkcja szkła prasowanego okiem praktyka – wykład

Termin: 19 XI 2021 godz. 17:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Sebastian Pietkiewicz

Wystawa:

www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/katalog-eryka-i-jan-drostowie-pppp/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Technologia szkła prasowanego miała zastąpić tradycyjną, ręczną produkcję szkła dmuchanego. Szkło prasowane początkowo naśladowało dekoracje bardzo drogich ręcznie szlifowanych wyrobów kryształowych. Pojawienie się w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” Jana Sylwestra Drosta, projektanta, który dążył do wdrożenia innowacji, przyczyniło się do ograniczenia a nawet porzucenia zdobień na rzecz faktur organicznych. O tym, czy tak się jednak stało oraz o ograniczeniach i możliwościach projektowania i produkcji przy użyciu technologii press opowie Sebastian Pietkiewicz.

Sebastian Pietkiewicz — zdobył dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2001. Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu, 2003. Po studiach pracował jako projektant w hutach szkła: Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej, Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie w Zawierciu. Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Od 2018 współpracuje z Hutą Edwanex. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii “Dobrze Zaprojektowane”, 2011. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wyróżnienie „Must Have” za kolekcję „Metropolis”, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji „Polski Stół”, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję „Blanca" oraz Must Have za kolekcję „Łatki" 2017, Must Have za „Szklanka jak kubek” 2020.

Wystawa indywidualna:

Kultowe formy – Sebastian Pietkiewicz – wystawa zorganizowana w ramach projektu: „Tak, kupuję polski design!” – Galeria BB, Kraków 2016

Dzień Rodzinny: Szklane domy – warsztaty architektoniczne

Termin: 20 XI 2021 godz. 11:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Nie da się ukryć, że budynki z wielkimi oknami i okazałymi przezroczystymi elementami robią wrażenie. Wystarczy spojrzeć na mającą już ponad osiemdziesiąt lat Halę Targową w Gdyni i jej imponujący dach! Ciekawe, jakby się mieszkało w domach, które całe są wykonane ze szkła. Przekonajmy się o tym! Spróbujcie swoich sił jako architekci i wykonajcie z nami makietę szklanego budynku. Podczas rodzinnych warsztatów, dowiemy się co nieco na temat powstawania szkła i poznamy jego właściwości. Obejrzymy też, co potrafili wyczarować z niego Eryka i Jan Drostowie – bohaterowie tegorocznej edycji wystawy z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. W trakcie trwania wydarzenia dzieci muszą znajdować się pod nadzorem opiekuna.

Z Bogucic do Ząbkowic. O Eryce Trzewik-Drost – oprowadzanie po wystawie

Termin: 21 XI 2021, godz. 14:00

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Katarzyna Gec / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa:

www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/katalog-eryka-i-jan-drostowie-pppp/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

19 listopada jest dla nas dniem szczególnym. Eryka Trzewik-Drost, bohaterka naszej wystawy, kończy 90 lat. Wsłuchajcie się z nami w opowieść o kobiecie, która tworzyła w tandemie ze swoim mężem Janem Sylwestrem Drostem, projektantce równie twórczej i charyzmatycznej. Inspiracje naturą, rzeźbiarskość, delikatność, a zarazem skupienie na użytkowości i funkcjonalności łączą się w jej niezwykłych szklanych projektach. Zanim jednak zaczęła pracować w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” swoją ścieżkę i styl projektowania próbowała odnaleźć w Zakładzie Porcelany w Bogucicach. W jaki sposób udawało jej się łączyć role żony, artystki i projektantki? Odpowiedzi poznacie podczas oprowadzania.

Zgrany duet – warsztaty typograficzne

Termin: 24 XI 2021 godz. 17:30;

Bilety: 10 zł

Zapisy: www.sklep.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Eugenia Tynna

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Ilustracja książkowa niejednokrotnie pełni funkcję portalu przenoszącego czytelnika w głąb świata przedstawionego w tekście. Aby osiągnąć ten efekt, niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie strony wizualnej. Jak przygotować rysunek, by dobrze współgrał z liternictwem? Jak odpowiednio dobrać krój pisma do charakteru ilustracji? Przygotowaliśmy coś specjalnego dla wszystkich miłośników ilustracji i typografiii — zarówno tych, którzy zajmują się tym tematami profesjonalnie, jak i tych, którzy chcieliby spróbować w nich swoich sił. O relacji litery z obrazem opowie Eugenia Tynna.

Na warsztatach dowiemy się, w jaki sposób ilustracje pod tekst przygotowywała tytułowa bohaterka wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskie”. To nie wszystko!

Zdobytą wiedzę wykorzystamy w praktyce.

Eugenia Tynna - absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie po obronie dyplomu magisterskiego w 2016 roku została asystentką w Pracowni Liternictwa i Typografii na Wydziale Grafiki. Wykładała również w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Obecnie także jest projektantką w Traffic Design specjalizująca się w ręcznie malowanych szyldach, typografii i liternictwie.

Perły: Gmach Państwowej Szkoły Morskiej projektu Wacława Tomaszewskiego – wykład

Termin: 25 XI 2021 godz. 17:00; stacjonarnie i online przez platformę ZOOM;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: dr hab. Jacek Friedrich

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Zapewne wielu z was niejednokrotnie przechodziło obok budynku Akademii Morskiej. Czy wiecie, jak długo się tam znajduje i jaka jest jego historia? Podczas wykładu online wszyscy zaintrygowani dziejami znanej gdyńskiej uczelni będą mieli okazję do zaspokojenia swojej ciekawości. W jej historię wprowadzi nas dr hab. Jacek Friedrich. Chociaż kamień węgielny pod konstrukcję kompleksu budynków obecnej Akademii Morskiej w Gdyni położono już 22 lipca 1928 r., prace nad wykończeniem zajęły niemal kolejną dekadę. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się czy realizacja projektu na przestrzeni dwóch różnych epok architektonicznych miała wpływ na jego ostateczny kształt.

Jeżeli będziecie z nami online, link do wykładu otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wpuszczanie na wirtualną salę wykładową zaczniemy o 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu – spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00.

Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu. Spotkania nie można nagrywać i fotografować.

Jacek Friedrich – historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, aktualnie dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. Piotra Krakowskiego (UJ 1989), a rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego (UG 2000). Od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Autor i redaktor ponad stu publikacji naukowych oraz kilku książek. Autor i współautor wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni.

O projekcie „Perły” możecie przeczytać tutaj: https://www.muzeumgdynia.pl/oferty/perly/

Znamy się: Zastanawiająca zastawa – rodzinne oprowadzanie po wystawie

„Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Termin: 26 XI 2021 godz. 17:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa:

www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/katalog-eryka-i-jan-drostowie-pppp/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Przyzwyczailiśmy się do tego, że cenne i unikalne przedmioty możemy znaleźć wszystkim w muzeach. Zdarza się jednak, że i w naszych domach schowane są niezwykłe rzeczy, o których wartości nie mieliśmy nawet pojęcia. Przekonamy się jak je rozpoznać podczas rodzinnego oprowadzania po wystawie „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Wraz z dziećmi przyjrzymy się wnikliwie kolorowym szkłom projektu Drostów, dowiemy się, na czym polega projektowanie i jakie przedmioty warto jest kolekcjonować.

Wydarzenie w ramach cyklu „Znamy się!” – prowadzonych przez animatorów Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. W 30 minut prezentujemy to, co jest dla nas w danym momencie najważniejsze. Czasami są to historyczne fakty, a innym razem po prostu subiektywne odczucia.

Leżakowanie na wystawie – warsztaty wokół snu dla dorosłych

Termin: 26 XI 2021 godz. 18:00;

Bilety: 25 zł;

Zapisy: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product-category/bilety/

Prowadzenie: dr Joanna Jurga

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Jak to się dzieje, że jedni z nas potrafią wstać pełni sił o 5 rano i z energię rozpocząć dzień, a inni najchętniej dopiero o tej porze kładliby się do łóżka? Co z tymi, co są pośrodku? Dlaczego niektórzy powinni dodatkowo drzemać w ciągu dnia, a innym wystarcza zaledwie 6 godzin, by w pełni się zregenerować?

Na te i inne pytania odpowie dr Joanna Jurga, projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni, autorka podcastu #bezpiecznik. Spotkamy się w ramach wystaw „Ściana Zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”. Wspólnie powrócimy do lat dziecięcych. Będziemy leżakować, aby poznać tajniki tak istotnego aspektu w naszym życiu, jakim jest właśnie sen. Nie zabraknie również wskazówek dotyczących urządzania sypialni, by spało się lepiej.

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych.

Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do Gosi Bujak mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie na numer 58 662 09 35.

dr Joanna Jurga ‒ projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu dizajnu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 28 XI 2021, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł,

rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc

ograniczona;

Prowadzenie: Marzena Markowska

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. Posłuchajcie i zobaczcie jak to się stało, że Gdynia spełniła swój „amerykański sen”. O nadbałtyckim porcie, przedmiocie powszechnej dumy, którego rozwój wciąż trwa i nigdy nie zwalnia opowie Marzena Markowska.

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

grudzień 2021


2.12 czwartek
Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni
3.12 piątek
Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni
5.12 niedziela
Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni
6.12 poniedziałek
The Simon & Garfunkel Story