Zamknij
REKLAMA

Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni

Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni
  • poniedziałek 24 stycznia, 10:00
  • 2.12.2021
  • Muzeum Miasta Gdyni
  • wstęp wolny
Przed nami wspaniały czas pełen korzennych zapachów, migoczących światełek i odpoczynku z kubkiem ciepłej herbaty w dłoniach. Zanim jednak będziemy świętować zimowe przesilenie, musimy należycie pożegnać jesień. Najlepiej pięknymi kolorami, w końcu do tych nas przyzwyczaiła. Do świata barw i niezwykłych ilustracji zabierze nas wystawa „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”. Inspirując się jej pracami stworzymy oryginalne kartki świąteczne. Będziemy dotykać, wyciągać elementy, malować, nasłuchiwać, a przede wszystkim odkrywać przestrzeń nieskończonej wyobraźni artystki. Koniec roku to także czas podsumowań.

Przez kilkanaście miesięcy towarzyszyła nam postać inżyniera-wizjonera, Tadeusza Wendy. Ile udało nam się o nim dowiedzieć i przekazać gdynianom? Odpowiedź na te pytania, poznacie już niedługo. Planowanie mamy już za sobą, czas na nowe wyzwania! Po takiej porcji grudniowych aktywności, nawet szczypiący w uszy mróz nie wydaje się być taki nieprzyjemny.

Grudzień 2021

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia


2 XII 2021, godz. 10:00 – Muzeum w terenie: Oksywska Kolej Nadbrzeżna – spacer historyczny; Prowadzenie: Dawid Gajos
3 XII 2021, godz. 17:00 – Promocja książki Kacpra Kowalskiego „Arché”
5 XII 2021, godz. 14:00 – Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – oprowadzanie kuratorskie po wystawie; Prowadzenie: Gosia Bujak
8 XII 2021, godz. 11:00 – A to historia! – czytanie książek dla dzieci; Prowadzenie: Patrycja Wójcik
10 XII 2021, godz. 17:00 – Rok Tadeusza Wendy – spotkanie podsumowujące; Prowadzenie: Marzena Bakowska
11 XII 2021, godz. 11:00 – Dzień rodzinny: Wzór na życzenia – rodzinne warsztaty z tworzenia kartek świątecznych; Prowadzenie: Olga Lewandowska
12 XII 2021, godz. 14:00 – Kolekcjonerstwo – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”; Prowadzenie: Anna Śliwa
16 XII 2021, godz. 11:00 – Święta, święta i pocztówki – warsztaty dla seniorów z tworzenia artystycznych kartek świątecznych; Prowadzenie: Joanna Sieczko oraz Gosia Bujak
16 XII 2021, godz. 17:00 – Perły: Zespół Dowództwa Floty i Marynarki Wojennej RP projektu Mariana Lalewicza – wykład; Prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska (online)
19 XII 2021, godz. 14:00 – Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie; Prowadzenie: Dawid Gajos


Muzeum w terenie: Oksywska Kolej Nadbrzeżna – spacer historyczny

Termin: 2 XII 2021 godz. 10:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Dawid Gajos / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Miejsce: Bulwar Oksywski, poniżej wejścia na plażę GDY 5 przy ul. Osada Rybacka 3

W 2021 roku przypada 80. rocznica otwarcia jedynej wojskowej linii kolei wąskotorowej, jaka istniała w Gdyni, na terenie Kępy Oksywskiej. Była to wybudowana przez Niemców na plaży pod Oksywska Kolej Nadbrzeżna, nazywana przez okupanta prześmiewczo „Ekspresem Kaszubskim”. Co znajdowało się na terenach Oksywia i Babich Dołów w okresie II wojny światowej? Jaką funkcję pełniła linia kolei wąskotorowej przebiegająca plażą? W jaki sposób została zbudowana? Czy współcześnie w terenie można znaleźć jej ślady? Tę niezwykle tajemniczą historię poznamy podczas spaceru w ramach cyklu „Muzeum w terenie”, szlakiem dawnej wąskotorówki. A poprowadzi nas Dawid Gajos z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Trasa wędrówki, licząca około 4 kilometry, będzie prowadziła bulwarem nadmorskim oraz plażą, a zakończy się na pętli autobusowej Babie Doły Plaża.

Promocja książki Kacpra Kowalskiego „Arché”

Termin: 3 XII 2021 godz. 17:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

W jaki sposób w naszej kulturze i tradycji wizualnej pojawiły się formy i znaki, którymi posługujemy się do dziś? W najnowszym projekcie, „Arché”, nagradzany fotograf Kacper Kowalski, eksploruje uniwersalne związki człowieka i natury.

Kacper Kowalski fotografuje krajobraz z lotu ptaka od dwudziestu pięciu lat. Wykorzystując niezwykłą perspektywę, w trakcie samotnych lotów na wysokości około stu pięćdziesięciu metrów nad terenem gruntu, pokazuje niedostępne nam na co dzień pejzaże i krajobrazy miejskie.

W najnowszym projekcie, „Arché”, artysta pogłębia poszukiwania, które rozpoczął tworząc nagradzane serie zdjęć: „Efekty uboczne” i „Over”. W „Efektach ubocznych” artysta koncentrował się na działalności współczesnego człowieka i jego relacji z naturą. „Over” jest cichą eksploracją stanów emocjonalnych samego twórcy i jego wizją przyszłości jako postapokaliptycznej epoki, która wyłania się z abstrakcyjnych pejzaży fotografowanych zimą.

„Arché” (gr. „początek rzeczy”) przenosi dotychczasowe rozważania na poziom uniwersalny. To opowieść o połączeniu ludzi i natury, refleksja na temat związku między przeszłością a teraźniejszością, którą można dostrzec w ludzkiej potrzebie duchowości, a w naturze – w symbolach wyłaniających się w krajobrazie.

„Fotografowałem znaki, które wyłaniają się z lodu zimą. Niektóre zdjęcia przedstawiają formy, które powstają na zamarzniętym jeziorze, gdy bąbel metanu uwolnionego z dna przebija cienką taflę lodu. Przez dziurkę przesącza się woda, wokół topi się śnieg. Gdy wieje wiatr, lód pracuje pod jego naporem. Czasami na jeziorze powstają smugi. Dzieje się tak, gdy mróz tężeje, lód pęcznieje i pęka pod własnym naporem. Przez szczeliny przesiąka woda. Podobnie jak inne lodowe formy, koło jest ulotne, w ciągu kilku sekund deformuje się, znika pod śniegiem lub przeistacza się w coś innego”, tak Kacper Kowalski opisuje powstawanie fotografii.

„W najnowszych pracach Kacper poszukuje odpowiedzi na wiele pytań. Sięga do coraz głębszych pokładów, w których natura, śnieg, woda i dzika przyroda tworzą formy, jakie niewielu z nas oglądało. Początkowo jego fotografie wydają się dziwnie znajome. Doszukujemy się więc podobieństw do japońskich obrazów malowanych tuszem, minimalistycznych, modernistycznych form na papierze, starożytnych symboli okultystycznych, malowideł naskalnych. Kiedy przyjrzymy się bliżej, dociera do nas, że to natura i nagle doznajemy połączenia z jakimiś obszarami naszego umysłu, ze wspomnieniami odziedziczonymi z czasów, w których interpretowanie takich przyrodzonych śladów i form było konieczne, aby przeżyć. Z czasów, w których początek bierze mitologia, sprzed nastania pisma, a może nawet zanim powstał język”, pisze Andri Snaer Magnason, autor bestsellera „O czasie i wodzie”, który jest autorem tekstu do książki.

„Arché jest opowieścią o czasach prehistorycznych, kiedy tradycja, kultura i znaczenia były częścią zbiorowej wyobraźni. Kiedy mity i rzeczywistość przenikały się, a symbole i motywy były przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie ustnych opowieści. To jest fundament naszej cywilizacji, czy zdajemy sobie sprawę czy nie”, mówi Wiktoria Michałkiewicz, kuratorka projektu.

Światowa premiera książki „Arché” odbędzie się na targach Paris Photo w listopadzie 2021.

Kacper Kowalski (ur. 1977) zajmuje się obserwowaniem i fotografowaniem krajobrazu z lotu ptaka od dwudziestu pięciu lat. Jest pilotem i architektem, ale zdecydował się poświęcić życie największej pasji – fotografii. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie, a także odkrywa język symboli, którym komunikuje się natura. Loty są dla niego nie tyle sposobem na udokumentowanie świata, co podróżą duchową, w trakcie której odczytuje związki między człowiekiem i naturą, przeszłością i teraźniejszością, a także swoją własną prawdę i drogę w jej kierunku. Kacper mieszka w Gdyni.

Kacper Kowalski otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (trzykrotnie), Picture of the Year International POYi (pięciokrotnie) i wiele innych. Jego pierwsza książka, Efekty uboczne, ukazała się w 2014 roku, druga – Over – została wydana w 2017 roku. Jego zdjęcia były wystawiane kilkaset razy na wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Reprezentuje go agencja Panos Pictures i galeria Atlas w Londynie.

Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Termin: 5 XII 2021, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Grudniowe popołudnia, gdy za oknem robi się coraz ciemniej, nie nastrajają do wyjścia z domu. Ale właściwie, czemu nie? Czas na kolor! Wybierzcie się z nami na oprowadzanie po najnowszej wystawie „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”. Do świata pełnego barw i przedziwnych stworów wprowadzi was Gosia Bujak.

Nasza wystawa to dziesięć modułów prezentujących oryginalne ilustracje autorstwa Bożeny Truchanowskiej. Na pewno widzieliście je już w książkach dla dzieci. A może pokazali je wam wasi rodzice lub dziadkowie? Ilustracje pokazują cały wachlarz technik stosowanych w latach 60., 70. i 80. XX wieku. To niezwykła okazja do ich analizowania, porównywania, a przede wszystkim – podziwiania.

Decyzja o podziale na dziesięć modułów to celowy zabieg edukacyjny. Eksplorując kolejne sekcje, poznamy różne gatunki roślin i zwierząt, odnajdziemy detale ukryte w przestrzeni wystawy, wyobrazimy sobie to, co nierealne, zaobserwujemy etapy powstawania obrazu, a nawet nauczymy się, czym jest perspektywa. Przekonamy się również, że w świecie ilustracji wszystko jest możliwe.

Wizyta w muzeum stanie się wielką przygodą dla każdego. Dla dużych i małych! Na naszej wystawie można zdjąć buty i biegać boso, można skakać i szaleć, ale też położyć się i wyciszyć, nasłuchiwać dźwięków, a później zasnąć i wyruszyć w cichą, senną wyprawę po ilustracjach Bożeny Truchanowskiej.

A to historia! – czytanie książek dla dzieci

Termin: 8 XII 2021 godz. 11:00; każda druga środa miesiąca o godz. 11:00

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Ilustracje pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie konkretną historię. Pomagają również dokładniej określić charakter postaci czy przedmiotów, o których autor wspomina w tekście. Jednak ilustracja nie jest jedynym portalem do bajkowego świata. Najlepszym bowiem, jest nasza wyobraźnia. W ten, niesamowity świat wyobraźni będziemy przenosić się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 11:00.

Zapisy oraz wszelkie pytania dot. dostępności terminów można kierować do koordynatorki Patrycji Wójcik, mailowo: [email protected]

Na wydarzenie zapraszamy dzieci wieku przedszkolnym oraz I-II klas szkół podstawowych wraz z opiekunami.

Perły: Zespół Dowództwa Floty i Marynarki Wojennej RP projektu Mariana Lalewicza – wykład

Termin: 9 XII 2021 godz. 17:00; online przez platformę ZOOM;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska

Publikacja do pobrania w formacie PDF: https://we.tl/t-OGY49GncMS

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Czy podczas II Wojny Światowej w Gdyni pracowali polscy architekci? Oczywiście! Marian Lalewicz był polskim architektem i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu akademickiego. Działał zarówno w Polsce jak i w Rosji (Petersburg, Moskwa). Chociaż wiele jego dokonań znajduje się w Warszawie, w Gdyni znajdziemy aż trzy okazałe realizacje jego autorstwa. Badaczka oraz historyczka sztuki i architektury, prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska dokładnie przyjrzy się jednej z nich podczas wykładu z cyklu “Perły”.

Link do wykładu otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wpuszczanie na wirtualną salę wykładową zaczniemy o 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu – spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00. Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu.

Spotkania nie można nagrywać i fotografować.

Małgorzata Omilanowska – historyczka sztuki, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012-2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2014-2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Od 1985 pracownik naukowy w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Od 2006 r. pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie dyrektor Instytutu. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, kształciła się także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Habilitowała się w 2005 w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w oparciu o pracę „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej”. Laureatka licznych stypendiów zagranicznych, m.in. British Academy oraz autorka wielu publikacji.

O projekcie „Perły” możecie przeczytać tutaj: https://www.muzeumgdynia.pl/oferty/perly/

Rok Tadeusza Wendy – spotkanie podsumowujące

Termin: 10 XII 2021 godz. 17:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Marzena Bakowska

Strona: ww.tadeuszwenda.pl

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Rok 2021 powoli dobiega końca. To dla nas niezwykły czas. W końcu został Rokiem Tadeusza Wendy, wybitnego gdyńskiego inżyniera. Poznaliśmy go bliżej. To właśnie Wenda zaprojektował gdyński port, wraz z którym rozwinęło się miasto. Szereg działań i wydarzeń mających miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, pozwoliło nie tylko na zebranie i uporządkowanie informacji o inżynierze, ale również sprawiło, że poznaliśmy wiele nowych, wyjątkowych faktów zarówno z jego życia zawodowego, jak i prywatnego.

Podsumujmy wspólnie ten rok i porozmawiamy o tym co udało się nam dowiedzieć o Tadeuszu Wendzie. W spotkaniu prowadzonym przez Marzenę Bakowską oprócz przedstawicieli władz miasta Gdyni, Zarządu Portu Gdynia oraz Muzeum Miasta Gdyni udział wezmą również goście specjalni: wnuczka Tadeusza Wendy – Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego – dr Julita Maciejewicz-Ryś, a także Dagmara Płaza-Opacka i prof. Zbigniew Opacki – autorzy przygotowywanej na 2023 rok biografii inżyniera Tadeusz Wendy.

Dzień rodzinny: Wzór na życzenia – rodzinne warsztaty z tworzenia kartek świątecznych

Termin: 11 XII 2021 godz. 11:00;

Bilety: 10 zł

Zapisy: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product-category/bilety/

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/sciana-zaczarowana/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Już najwyższy czas przesłać bliskim najserdeczniejsze życzenia. Trzeba zdążyć z wysyłką kartek, a przed nami jeszcze tyle pracy!

A może by tak połączyć przyjemne z pożytecznym? Najpierw zajrzymy na wystawę „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”, żeby zainspirować się pełnymi kolorowych roślin i zwierząt pracami tytułowej ilustratorki. Nieco później przygotujemy własne wzory, które odbijemy za pomocą techniki graficznej zwanej linorytem.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. W trakcie trwania wydarzenia dzieci muszą znajdować się pod nadzorem opiekuna.

Kolekcjonerstwo – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”

Termin: 12 XII 2021, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł,

rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Anna Śliwa / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa:

www.muzeumgdynia.pl/wystawa/eryka-i-jan-drostowie-polskie-projekty-polscy-projektanci/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/katalog-eryka-i-jan-drostowie-pppp/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Wystawy z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci to nie tylko przedstawienie sylwetek i osiągnięć wybitnych twórców, ale też próba zwrócenia uwagi na wybrane aspekty wzornictwa. Podczas ósmej edycji cyklu intrygować nas będzie moment, w którym obiekt użytkowy zmienia swoją podstawową funkcję i zostaje częścią kolekcji, czy to muzealnej czy prywatnej. Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” niestety już nie istnieje, ale szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż fascynują swoją nowoczesną formą. O tym fenomenie opowiadamy na wystawie, prezentując wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych.

Anna Śliwa, – dr, historyczka sztuki i literaturoznawczyni, kustosz dyplomowany. Absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury w SGH w Warszawie. W Muzeum Miasta Gdyni pracuje od 2007 roku, a od 2014 – kieruje Działem Sztuki. Kuratorka i współautorka licznych wystaw związanych ze sztuką Pomorza, miniaturą tkacką, dizajnem i architekturą.

Współkuratorowana przez nią wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” zdobyła I miejsce w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2016 oraz wyróżnienie w konkursie Sybilla 2017. W 2018 roku nominowana do Pomorskich Sztormów za wystawę „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w kategorii „Odkrycie Roku” i „Wydarzenie Roku”. Katalog tej wystawy zdobył Nagrodę Honorową w 58. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2017 i został finalistą konkursu Dobry Wzór 2019. Autorka książki o percepcji wizualnej w twórczości Mirona Białoszewskiego. Członek Zarządu Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Święta, święta i pocztówki – warsztaty dla seniorów z tworzenia artystycznych kartek świątecznych

Termin: 16 XII 2021 godz. 11:00;

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Prowadzenie: Joanna Sieczko oraz Gosia Bujak / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Klub Doborowego Towarzystwa kończy rok! Uwielbiamy celebrować takie wydarzenia. Nie mogliśmy wybrać lepszego momentu. Wielkimi krokami zbliża się przecież najbardziej urokliwy czas w roku. Już czujemy ciepło otwieranego piekarnika i rozchodzący się zapach świeżo upieczonego piernika... Ale Święta to nie tylko domowej roboty smakołyki. To również czas wysyłki specjalnie wyselekcjonowanych kartek świątecznych do najbliższych.

Przygotujmy wspólnie wyjątkowe pocztówki inspirowane twórczością Bożeny Truchanowskiej. Zapoznamy się z technikami użytymi w pracach stworzonych przez bohaterkę wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”, aby dojść do jak najciekawszych rezultatów. A po świecie artystycznych ilustracji poprowadzi nas Joanna Sieczko, graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Klubu Gosi Bujak mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie na numer 58 662 09 35.

Joanna Sieczko – projektantka graficzna, fotografka. Mieszka i tworzy w Białymstoku. Absolwentka grafiki na Politechnice Białostockiej oraz ASP w Gdańsku. Twórczyni kolażowych ilustracji, w których łączy motywy współczesnej popkultury z zasobami internetowych archiwów, techniki cyfrowe z manualnymi. Jej prace ukazały się na łamach magazynów oraz zinów takich jak „Zupełnie Inny Świat”, „Gazzetta Italia”, „Wizje”, „Kontakt”, „Szajn”, „Dipsheet”.

Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie

Termin: 19 XII 2021, godz. 14:00

Bilety: Oprowadzanie jest wliczone w cenę biletu do Muzeum (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł, rodzinny: 15 zł, dzieci do lat 7: wstęp bezpłatny); obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Prowadzenie: Dawid Gajos /Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/

Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/

Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. Posłuchajcie i zobaczcie jak to się stało, że Gdynia spełniła swój „amerykański sen”. O nadbałtyckim porcie, przedmiocie powszechnej dumy, którego rozwój wciąż trwa i nigdy nie zwalnia opowie Dawid Gajos.

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

styczeń 2022


27.01 czwartek
Variete w Uchu

Variete w Uchu

27 stycznia 2022 

Czytaj więcej
27.01 czwartek
Michał Kutek z programem "Do skutku"
29.01 sobota
Teatr Gdynia Główna zaprasza
30.01 niedziela
Styczeń w Muzeum Miasta Gdyni
31.01 poniedziałek
Komedia w gwiazdorskiej obsadzie!
31.01 poniedziałek
Komedia w gwiazdorskiej obsadzie!

luty 2022


5.02 sobota
Teatr Gdynia Główna zaprasza
6.02 niedziela
Teatr Gdynia Główna zaprasza