Już w sobotę, 14 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Konsulat Kultury i Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało dla nas w tę noc kilka ciekawych propozycji, których nie można przegapić.
Noc Muzeów w Konsulacie Kultury
Konsulat Kultury przyłącza się do tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Jakie atrakcje czekają na nas przy ul. Jana z Kolna 25?
Noc Muzeów w Konsulacie Kultury rozpocznie się w sobotę, 14 maja już o godz. 19.00. Na uczestników będzie czekać wernisaż wystawy fotografii Joanny Borowiec pt. „Szklane twarze”.
Artystka zaprezentuje zdjęcia wykonane w technice mokrego kolodionu, w tym niepowtarzalne ambrotypy wykonane na szkle oraz kilkanaście odbitek.
Ekspozycja odbitek w dużym formacie ma na celu przybliżyć odbiorcom plastykę obrazu i pokazać wyjątkowość niepowtarzalnego efektu fotografii, wykonanych metodą mokrego kolodionu w odniesieniu do oryginału.
Natomiast po wernisażu o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Borowiec. Autorka zaprezentuje film z procesu powstawania prac oraz opowie o dawnych i alternatywnych technikach fotograficznych.
Wystawę „Szklane twarze” będzie można oglądać do 29 maja.
Z kolei w godz. 20.30, 21.30 i 22.30 Konsulat Kultury zaprasza na projekcje artystycznego dokumentu fikcyjnego pt. „Na granicy widma". W czasie nocnych prezentacji będzie można poznać sekretne historie powstania filmu i spotkać się z jego twórcami.
Film w reżyserii Christophe Fremaux i Anny Julii Lewandowskiej to projekt, który powstał w odpowiedzi na brak możliwości publicznej prezentacji wystawy artystycznej w czasie pandemii. Zebrane na wystawie prace zainspirowały twórców do stworzenia małej formy filmowej – artystycznego dokumentu fikcyjnego.
Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza zaadaptowanego na potrzeby wydarzenia, którego punktem wyjścia było zjawisko widma, czyli granica świata żywych i umarłych, światła i mroku, jawy i snu czy rzeczywistości i złudzenia. Tej nocy dodatkową atrakcją będzie akcja „Hej! Zrób sobie zdjęcie". Na ścianie zostanie zawieszony analogowy aparat, a każdy chętny będzie mógł zrobić zdjęcie na kliszy.
W programie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci będzie czekać m.in. kraina fotografii, stare aparaty, klisze oraz inne niespodzianki.Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu
na Facebooku.
Organizatorami Nocy Muzeów są: Konsulat Kultury, Fundacja Q Sztuce, Art Gdynia i One Gallery.
Nocne atrakcje w Muzeum Marynarki Wojennej
W sobotę, 14 maja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza w swoje progi od godz. 19.00 do 1.00 (ostatnie wejście o północy).
Podczas wydarzenia muzeum przygotowało wystawy:
„Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej”,
„Mamy rozkaz Cię utrzymać…” (wystawa stała),
„W świecie dawnych żaglowców”,
Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego.
Poza tym na uczestników będą czekać:
kuchnia polowa z wojskową grochówką,
STAR 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu,
namiot promocyjny MMW z pokazami składania i rozkładania broni,
nauka pierwszej pomocy,
grupy rekonstrukcji historycznej – m.in. Grupa „Sojusz", „Fort", „Obrona Wybrzeża", North Regiment,
pokazy DART – Gdyńskiego Stowarzyszenia Steel Darta „Błyskawica”,
pokaz zdjęć archiwalnych o historii Marynarki Wojennej.
Z kolei ORP „Błyskawica” zaprasza na pokład na nową wystawę pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt”. Wstęp w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o północy).
Po Nocy Muzeów wystawa na „Błyskawicy” będzie dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-18.00.
Bilety na nocne wydarzenia organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej można nabyć w cenie 1 zł. Więcej szczegółów znajduje się w wydarzeniu
na Facebooku.
Noc Muzeów w planetarium UMG
Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Europejską Noc Muzeów w murach Planetarium im. A. Ledóchowskiego. Kosmiczne pokazy rozpoczną się w sobotę, 14 maja o godz. 18.00.
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nieboskłon kopuły gdyńskiego planetarium rozbłyśnie konstelacjami gwiazd już nie po raz pierwszy.
Pokazy będą realizowane co pół godziny, począwszy od godz. 18.00 (następnie: 18.30, 19.00, 19.30). W każdym seansie może wziąć udział maksymalnie 30 osób.
Gospodarzami wydarzenia będą studenci z koła naukowego „Nawigator”, zrzeszonego przy Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Wstęp jest bezpłatny. Wejście do planetarium będzie otwarte od strony portu jachtowego.
(hs za: UM Gdyni)