Zamknij
REKLAMA

Europejska Noc Muzeów #wGdyni

Europejska Noc Muzeów #wGdyni
  • niedziela 22 maja, 18:00
  • 14.05.2022
  • Gdynia
  • wstęp wolny/1zł
Już w sobotę, 14 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Konsulat Kultury i Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało dla nas w tę noc kilka ciekawych propozycji, których nie można przegapić.

Noc Muzeów w Konsulacie Kultury

Konsulat Kultury przyłącza się do tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Jakie atrakcje czekają na nas przy ul. Jana z Kolna 25?

Noc Muzeów w Konsulacie Kultury rozpocznie się w sobotę, 14 maja już o godz. 19.00. Na uczestników będzie czekać wernisaż wystawy fotografii Joanny Borowiec pt. „Szklane twarze”.

Artystka zaprezentuje zdjęcia wykonane w technice mokrego kolodionu, w tym niepowtarzalne ambrotypy wykonane na szkle oraz kilkanaście odbitek.

Ekspozycja odbitek w dużym formacie ma na celu przybliżyć odbiorcom plastykę obrazu i pokazać wyjątkowość niepowtarzalnego efektu fotografii, wykonanych metodą mokrego kolodionu w odniesieniu do oryginału.

Natomiast po wernisażu o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Borowiec. Autorka zaprezentuje film z procesu powstawania prac oraz opowie o dawnych i alternatywnych technikach fotograficznych.

Wystawę „Szklane twarze” będzie można oglądać do 29 maja.

Z kolei w godz. 20.30, 21.30 i 22.30 Konsulat Kultury zaprasza na projekcje artystycznego dokumentu fikcyjnego pt. „Na granicy widma". W czasie nocnych prezentacji będzie można poznać sekretne historie powstania filmu i spotkać się z jego twórcami.

Film w reżyserii Christophe Fremaux i Anny Julii Lewandowskiej to projekt, który powstał w odpowiedzi na brak możliwości publicznej prezentacji wystawy artystycznej w czasie pandemii. Zebrane na wystawie prace zainspirowały twórców do stworzenia małej formy filmowej – artystycznego dokumentu fikcyjnego.

Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza zaadaptowanego na potrzeby wydarzenia, którego punktem wyjścia było zjawisko widma, czyli granica świata żywych i umarłych, światła i mroku, jawy i snu czy rzeczywistości i złudzenia. Tej nocy dodatkową atrakcją będzie akcja „Hej! Zrób sobie zdjęcie". Na ścianie zostanie zawieszony analogowy aparat, a każdy chętny będzie mógł zrobić zdjęcie na kliszy.

W programie nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci będzie czekać m.in. kraina fotografii, stare aparaty, klisze oraz inne niespodzianki.Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

Organizatorami Nocy Muzeów są: Konsulat Kultury, Fundacja Q Sztuce, Art Gdynia i One Gallery. 

Nocne atrakcje w Muzeum Marynarki Wojennej

W sobotę, 14 maja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza w swoje progi od godz. 19.00 do 1.00 (ostatnie wejście o północy).

Podczas wydarzenia muzeum przygotowało wystawy:


„Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej”,
„Mamy rozkaz Cię utrzymać…” (wystawa stała),
„W świecie dawnych żaglowców”,
Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego.


Poza tym na uczestników będą czekać:


kuchnia polowa z wojskową grochówką,
STAR 660 M2 – ekspozycja broni  wewnątrz pojazdu,
namiot promocyjny MMW z pokazami składania i rozkładania broni,
nauka pierwszej pomocy,
grupy rekonstrukcji historycznej – m.in. Grupa „Sojusz", „Fort", „Obrona Wybrzeża", North Regiment,
pokazy DART – Gdyńskiego Stowarzyszenia Steel Darta „Błyskawica”,
pokaz zdjęć archiwalnych o historii Marynarki Wojennej.


Z kolei ORP „Błyskawica” zaprasza na pokład na nową wystawę pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt”. Wstęp w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o północy).

Po Nocy Muzeów wystawa na „Błyskawicy” będzie dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-18.00.

Bilety na nocne wydarzenia organizowane przez Muzeum Marynarki Wojennej można nabyć w cenie 1 zł. Więcej szczegółów  znajduje się w wydarzeniu na Facebooku.

Noc Muzeów w planetarium UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Europejską Noc Muzeów w murach Planetarium im. A. Ledóchowskiego. Kosmiczne pokazy rozpoczną się w sobotę, 14 maja o godz. 18.00.

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nieboskłon kopuły gdyńskiego planetarium rozbłyśnie konstelacjami gwiazd już nie po raz pierwszy.

Pokazy będą realizowane co pół godziny, począwszy od godz. 18.00 (następnie: 18.30, 19.00, 19.30). W każdym seansie może wziąć udział maksymalnie 30 osób.

Gospodarzami wydarzenia będą studenci z koła naukowego „Nawigator”, zrzeszonego przy Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wstęp jest bezpłatny. Wejście do planetarium będzie otwarte od strony portu jachtowego.

(hs za: UM Gdyni)

maj 2022


13.05 piątek 22.05 niedziela
Święto dokumentu #wGdyni już w maju

Święto dokumentu #wGdyni już w maju

13 maja 2022  - 22 maja 2022

Czytaj więcej
20.05 piątek 22.05 niedziela
Sentymentalna odsłona Gdyni na festiwalu Open House
22.05 niedziela
Maj w Muzeum Miasta Gdyni
22.05 niedziela
Roman Walczak na Open House Gdynia
25.05 środa
Maj w Muzeum Miasta Gdyni
28.05 sobota 29.05 niedziela
„Dar Młodzieży” wrócił do Gdyni i zaprasza na pokład