Zamknij
REKLAMA

środa, 19.02, godz. 17:00

GCOP

Bilety: wstęp wolny

10 lutego świętujemy nie tylko urodziny Gdyni. To również data zaślubin Polski z Morzem. W tym roku obchodzimy setną rocznicę tego wydarzenia. Z tej okazji w Gdyni zaplanowano m.in. konferencję naukową, wystawę czy spotkanie połączone z prelekcją, na którym będzie poznać nieznaną szerzej historię nieoficjalnej uroczystości zaślubin Polski z Morzem z naszym miastem w roli głównej.
 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 roku dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku. W tym roku świętujemy stulecie tego wydarzenia.

Gdyńską odsłonę obchodów otworzy konferencja popularno-naukowa „Polskie drogi do morza”. Przygotowało ją Muzeum Marynarki Wojennej i tam też się rozpocznie – w sobotę, 8 lutego o godz. 10.00. Prelekcję wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, który opowie o polskim powrocie nad Bałtyk jako elemencie nowej regionalnej architektury bezpieczeństwa. Głos zabierze również dr hab. Dariusz Nawrot z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Przygotował on prezentacje na temat drogi marynarzy od Dekretu Józefa Piłsudskiego do zaślubin Polski z Bałtykiem. Z kolei dr Zbigniew Wojciechowski opowie o Pucku jako bazie polskiej floty wojennej. Natomiast Mirosław Kulik przedstawi historię zaślubin Polski z Morzem w relacjach świadków, a Sebastian Draga przybliży uzbrojenie wojska polskiego w początkach Rzeczypospolitej. Pierwszy dzień konferencji zakończy wystąpienie prof. dr hab. Juliana Auleytnera na temat rewindykacji urzędów państwowych na Pomorzu w 1920 roku.

W niedzielę, 9 lutego konferencja będzie kontynuowana, ale tym razem już w Pucku. Początek o godz. 14.00 w Ratuszu Miejskim. Prof. dr hab. Tadeusz Stegner wygłosi prelekcję pt. „Morze z Polski widziane – przed i po 1920 rokiem”. Dr Mariusz Kardas opowie o „Zaślubinach Polski z Morzem w 1920 roku. Puck-Gdynia-Kolibki”. Potem Adam Jarski przedstawi trudną drogę polskich marynarzy do morza, a dr Mariusz Konarski przybliży początki polskiego lotnictwa morskiego w relacji świadka. Potem dr Anna Pastorek opowie o żywieniu Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Konferencję zakończy wystąpienie dr Pawła Klera.

W Muzeum Marynarki Wojennej od 8 lutego będzie można obejrzeć również wystawę „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”. Przygotowała ją Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wspólnie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przypomina ona historyczne związki Polski z morzem, przedstawia sprawę Polskiego Pomorza na konferencji wersalskiej, sylwetki kaszubskich orędowników przyłączenia Pomorza i Gdańska do Polski, utworzenie Frontu Pomorskiego i jego dowódcę - gen. dyw. Józefa Hallera oraz początki polskiej Marynarki Wojennej. Szczególną wymowę mają archiwalne fotografie prasowe, ukazujące powitanie Wojska Polskiego przez mieszkańców miast Pomorza i Powiśla. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 lutego o godz. 13.30 w Muzeum Marynarki Wojennej.
 

Gdyńskie zaślubiny Polski z Morzem

W poniedziałek, 10 lutego o godz. 12.15 w gdyńskim IX Liceum Ogólnokształcącym zaplanowano spotkanie z prelekcją na temat pierwszych zaślubin Polski z Morzem, które nieoficjalnie odbyły się w Gdyni.

– Sto lat temu oficjalne obchody zaślubin Polski z Morzem były w Pucku. Jednak kilka dni wcześniej, 8-9 lutego 1920 roku, w Gdyni odbyły się pierwsze, nieoficjalne zaślubiny Polski z Bałtykiem. Wiedzą o tym tylko nieliczni historycy. II Pułk Szwoleżerów dokonał tego aktu przy ujściu rzeki Chylonki. Później, jako przedstawiciel polskich władz, zrobił to generał Józef Haller, który przebywał wtedy w Kolibkach. Na spotkaniu przybliżymy tę historię – mówi Arkadiusz Ordyniec, nauczyciel historii z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Spotkanie organizują: Rada Dzielnicy Orłowo oraz IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni. Wydarzenie jest połączone z konkursem na temat: „Józef Haller w Gdyni”.

Gdyńska Sesja Krajoznawcza

Gdyńska część obchodów stulecia zaślubin Polski z Morzem zakończy się 19 lutego o godz. 17.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Wtedy Pomorska Komisja Krajoznawcza i Klub Krajoznawców „BLIZA” OM PTTK organizują Gdyńską Sesję Krajoznawczą. Odbędzie się ona pod hasłem „Stulecie zaślubin Polski z Morzem”.

W programie zaplanowano wystąpienia krajoznawcze dotyczące stulecia przyłączenia Pomorza do Polski oraz prezentacje krajoznawcze z imprez patriotycznych na Kaszubach.

 

(hs za: UM Gdyni/Obraz „Zaślubiny Polski z Bałtykiem” autorstwa Wojciecha Kossaka / Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie)


niedziela31 maja

poniedziałek1 czerwca

wtorek2 czerwca

czwartek4 czerwca

sobota6 czerwca

niedziela7 czerwca

poniedziałek8 czerwca

sobota13 czerwca

niedziela14 czerwca

poniedziałek15 czerwca

sobota20 czerwca

poniedziałek22 czerwca

wtorek23 czerwca

czwartek25 czerwca

piątek26 czerwca

sobota4 lipca

sobota18 lipca

piątek24 lipca