Zamknij

niedziela, 19.04, godz. 09:00

Muzeum Emigracji

Bilety: zapisy

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji bezpłatnych warsztatów genealogicznych dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem wiedzy o przodkach.

Wiosenna edycja warsztatów prowadzona będzie przez Kingę Urbańską i Karolinę Szlęzak ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.

Warsztaty dla rodzin:

Warsztaty mają zwrócić uwagę na istotę poznania i zachowania historii rodzinnej, a także pokazania jak bardzo jest ona związana z historią lokalną. Wierzymy, że im więcej osób interesuje się swoją historią i gromadzi informacje na jej temat, tym lepiej dla ogólnej wiedzy. Wielka historia składa się z wielu indywidualnych biografii – jeśli je poznamy, lepiej zrozumiemy nasze dzieje, a społeczeństwo świadome swojej historii lepiej reaguje na wyzwania współczesności. Ta wiedza pomaga zintegrować społeczności lokalne, zaktywizować seniorów, a także podtrzymać kontakt między pokoleniami.

Dlatego do udziału w nich zapraszamy całe rodziny: rodziców z dziećmi, dziadków z wnuczętami a nawet rodziny wielopokoleniowe, dzieci z rodzicami i dziadkami. W trakcie zajęć rodzinne drużyny będą poznawały własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem tego będzie budowanie przez nich drzew genealogicznych. Warsztaty pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga, zasad budowania drzewa genealogicznego. Dodatkowo uczestnicy zapoznani zostaną z historią „małej ojczyzny", czyli Gdyni.

Program i terminy warsztatów:

I spotkanie: 28-29 marca 2020

II spotkanie: 18-19 kwietnia 2020

III spotkanie: 13-14 czerwca 2020

Standardowo zajęcia odbywać się będą w sali multimedialnej Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy drogą mailową,
liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy: [email protected]

Zapraszamy! Poszukiwania genealogiczne mogą okazać się emocjonującą przygodą!

Plan warsztatów: pobierz w pdf

 

TERMIN I 28 – 29.03.2020

Sobota, 28.03.2020

9:00 – 10.15:

Zajęcia 1. Jak zostać detektywem rodzinnych historii?

- Burza mózgów: Czym zajmuje się detektyw rodzinnych historii? - tworzenie mapy skojarzeń (mapy myśli).

- Najmłodsi uczestnicy wcielą się w postać Sherlocka Holmesa, dostaną białe rękawiczki i lupy, będą wyszukiwać ukrytych informacji na starych zdjęciach i pocztówkach oraz zajmą się rozszyfrowywaniem dawnych imion.

- Zestawienie wcześniej stworzonej mapy skojarzeń z rzeczywistością, – kim jest detektyw rodzinnych historii i dlaczego warto nim zostać.

10.30 – 12.00:

Zajęcia 2. Drzewo genealogiczne. Co to jest?

- Omówienie zasad tworzenia drzewa genealogicznego na przykładzie:

- drzewa genealogicznego polskich królów z dynastii Piastów,

- drzewa genealogicznego „zwykłego człowieka" - Karola Wojtyły.

- Podstawowe dokumenty do badań genealogicznych (jakie? gdzie ich szukać? jak daleko można się cofnąć w badaniach nad historią rodziny?)

- Zadanie domowe - Poszukiwanie skarbów rodzinnych. Na kolejne zajęcia dzieci mają przygotować ciekawe historie rodzinne – anegdoty. Pomogą im w tym rozmowy z najbliższymi, rodzinne zdjęcia, czy dokumenty.

 

Niedziela, 29.03.2020

9:00 – 10.15:

Zajęcia 1. Jak zbierać informacje genealogiczne

- Konkurs dla dzieci np. Kto pamięta kiedy babcia/ dziadek obchodzą urodziny?

- Każda para (dziecko – dorosły) wypełnia zdobytymi informacjami przygotowane wcześniej przez prowadzących warsztaty czteropokoleniowe drzewo genealogiczne (niekonieczne jest wypełnienie całego drzewa, wszystko zależy od tego, jak wiele rodzinnej historii pamiętają uczestnicy warsztatów).

10:30 – 12:00

Zajęcia 2. Rodzinne archiwum to skarb.

- Prezentowanie rodzinnych skarbów.

Uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje domowe znaleziska, a także historie rodzinne, które przekazali im najbliżsi. Podczas zajęć zdobyte informacje zostaną dopisane do rodzinnego drzewa genealogicznego stworzonego na poprzednim spotkaniu.


TERMIN II 18-19 kwietnia 2020

Sobota, 18.04.2020

9:00 – 10.30:

Zajęcia 1. Wizyta w archiwum.

- Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić archiwum Państwowe w Gdyni. W trakcie zajęć dowiedzą się, jaki jest zasób archiwum, jakie dokumenty tam przechowywyane mogą pomóc w poszukiwaniach genealogicznych i jak z archiwum korzystać.

11.00 – 12.30:

Zajęcia 2. Kto wie więcej?

- Konsultacje indywidualne z genealogiem. Dwóch genealogów będzie doradzało indywidualnie uczestnikom. Celem tego etapu będzie przeszukanie internetowych baz danych oraz sprawdzenie czy istnieje możliwość cofnięcia się dalej w genealogii każdej rodziny.

Niedziela, 19.04.2020

Zajęcia 1. Jakie informacje ukrywają zdjęcia naszych przodków?

- Eksperci historycy pokażą jak odczytywać informacje ze starych zdjęć np. sprawdzić na przykładzie guzika od munduru, w jakim oddziale walczył dany żołnierz.

- Uczestnicy dowiedzą się, od specjalisty fotografa, jak zabezpieczać i przechowywać stare rodzinne zdjęcia, jak również obecnie wykonywane fotografie cyfrowe.

 

TERMIN III 13-14 czerwca 2020

Sobota, 13.06.2020

9:00 – 10.30:

Zajęcia 1. Tworzymy drzewo genealogiczne!

- Przenoszenie wyników pracy na arkusze papieru w formacie 100x70 cm. Przygotowanie plastycznych przedstawień stworzonych drzew genealogicznych - dorośli i dzieci razem nanoszą na brystole i upiększają (Potrzebne będą brystole o formacie 100x70 cm, przybory plastyczne kredki, farby, kolorowe papiery, nożyczki klej).

10.45 – 12.00:

Zajęcia 2. Skąd pochodzimy?

- Podczas tego spotkania uczestnicy popracują z mapą.

Na przygotowanej wcześniej mapie Polski (z uwzględnieniem historycznych granic) każdy uczestnik będzie mógł zaznaczyć skąd do Gdyni przybyli jego przodkowie.

Niedziela, 14.06.2020

9:00 – 12:00 (z przerwą 15 min.)

Lekcja z rodzinnej historii!

- Bardzo ważnym elementem warsztatów jest poznanie kultury i historii – zarówno Polski jak i lokalnej - w oparciu o historie rodzinne.

- Prezentacja i wystawa wspólnie wykonanych drzew genealogicznych.

 

 

 

 


poniedziałek1 czerwca

wtorek2 czerwca

czwartek4 czerwca

sobota6 czerwca

niedziela7 czerwca

poniedziałek8 czerwca

sobota13 czerwca

niedziela14 czerwca

poniedziałek15 czerwca

sobota20 czerwca

poniedziałek22 czerwca

wtorek23 czerwca

czwartek25 czerwca

piątek26 czerwca

sobota4 lipca

sobota18 lipca

piątek24 lipca