Zamknij

sobota, 13.06, godz. 09:00

Od 13.06.2020 do 13.06.2020

Muzeum Emigracji

Bilety: zapisy

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji bezpłatnych warsztatów genealogicznych dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem wiedzy o przodkach.

Wiosenna edycja warsztatów prowadzona będzie przez Kingę Urbańską i Karolinę Szlęzak ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.

Warsztaty dla rodzin:

Warsztaty mają zwrócić uwagę na istotę poznania i zachowania historii rodzinnej, a także pokazania jak bardzo jest ona związana z historią lokalną. Wierzymy, że im więcej osób interesuje się swoją historią i gromadzi informacje na jej temat, tym lepiej dla ogólnej wiedzy. Wielka historia składa się z wielu indywidualnych biografii – jeśli je poznamy, lepiej zrozumiemy nasze dzieje, a społeczeństwo świadome swojej historii lepiej reaguje na wyzwania współczesności. Ta wiedza pomaga zintegrować społeczności lokalne, zaktywizować seniorów, a także podtrzymać kontakt między pokoleniami.

Dlatego do udziału w nich zapraszamy całe rodziny: rodziców z dziećmi, dziadków z wnuczętami a nawet rodziny wielopokoleniowe, dzieci z rodzicami i dziadkami. W trakcie zajęć rodzinne drużyny będą poznawały własne korzenie, ciekawostki na temat swoich przodków, a wynikiem tego będzie budowanie przez nich drzew genealogicznych. Warsztaty pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę na temat pracy genealoga, zasad budowania drzewa genealogicznego. Dodatkowo uczestnicy zapoznani zostaną z historią „małej ojczyzny", czyli Gdyni.

Program i terminy warsztatów:

I spotkanie: 28-29 marca 2020

II spotkanie: 18-19 kwietnia 2020

III spotkanie: 13-14 czerwca 2020

Standardowo zajęcia odbywać się będą w sali multimedialnej Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy drogą mailową,
liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres mailowy: [email protected]

Zapraszamy! Poszukiwania genealogiczne mogą okazać się emocjonującą przygodą!

Plan warsztatów: pobierz w pdf

 

TERMIN I 28 – 29.03.2020

Sobota, 28.03.2020

9:00 – 10.15:

Zajęcia 1. Jak zostać detektywem rodzinnych historii?

- Burza mózgów: Czym zajmuje się detektyw rodzinnych historii? - tworzenie mapy skojarzeń (mapy myśli).

- Najmłodsi uczestnicy wcielą się w postać Sherlocka Holmesa, dostaną białe rękawiczki i lupy, będą wyszukiwać ukrytych informacji na starych zdjęciach i pocztówkach oraz zajmą się rozszyfrowywaniem dawnych imion.

- Zestawienie wcześniej stworzonej mapy skojarzeń z rzeczywistością, – kim jest detektyw rodzinnych historii i dlaczego warto nim zostać.

10.30 – 12.00:

Zajęcia 2. Drzewo genealogiczne. Co to jest?

- Omówienie zasad tworzenia drzewa genealogicznego na przykładzie:

- drzewa genealogicznego polskich królów z dynastii Piastów,

- drzewa genealogicznego „zwykłego człowieka" - Karola Wojtyły.

- Podstawowe dokumenty do badań genealogicznych (jakie? gdzie ich szukać? jak daleko można się cofnąć w badaniach nad historią rodziny?)

- Zadanie domowe - Poszukiwanie skarbów rodzinnych. Na kolejne zajęcia dzieci mają przygotować ciekawe historie rodzinne – anegdoty. Pomogą im w tym rozmowy z najbliższymi, rodzinne zdjęcia, czy dokumenty.

 

Niedziela, 29.03.2020

9:00 – 10.15:

Zajęcia 1. Jak zbierać informacje genealogiczne

- Konkurs dla dzieci np. Kto pamięta kiedy babcia/ dziadek obchodzą urodziny?

- Każda para (dziecko – dorosły) wypełnia zdobytymi informacjami przygotowane wcześniej przez prowadzących warsztaty czteropokoleniowe drzewo genealogiczne (niekonieczne jest wypełnienie całego drzewa, wszystko zależy od tego, jak wiele rodzinnej historii pamiętają uczestnicy warsztatów).

10:30 – 12:00

Zajęcia 2. Rodzinne archiwum to skarb.

- Prezentowanie rodzinnych skarbów.

Uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje domowe znaleziska, a także historie rodzinne, które przekazali im najbliżsi. Podczas zajęć zdobyte informacje zostaną dopisane do rodzinnego drzewa genealogicznego stworzonego na poprzednim spotkaniu.


TERMIN II 18-19 kwietnia 2020

Sobota, 18.04.2020

9:00 – 10.30:

Zajęcia 1. Wizyta w archiwum.

- Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić archiwum Państwowe w Gdyni. W trakcie zajęć dowiedzą się, jaki jest zasób archiwum, jakie dokumenty tam przechowywyane mogą pomóc w poszukiwaniach genealogicznych i jak z archiwum korzystać.

11.00 – 12.30:

Zajęcia 2. Kto wie więcej?

- Konsultacje indywidualne z genealogiem. Dwóch genealogów będzie doradzało indywidualnie uczestnikom. Celem tego etapu będzie przeszukanie internetowych baz danych oraz sprawdzenie czy istnieje możliwość cofnięcia się dalej w genealogii każdej rodziny.

Niedziela, 19.04.2020

Zajęcia 1. Jakie informacje ukrywają zdjęcia naszych przodków?

- Eksperci historycy pokażą jak odczytywać informacje ze starych zdjęć np. sprawdzić na przykładzie guzika od munduru, w jakim oddziale walczył dany żołnierz.

- Uczestnicy dowiedzą się, od specjalisty fotografa, jak zabezpieczać i przechowywać stare rodzinne zdjęcia, jak również obecnie wykonywane fotografie cyfrowe.

 

TERMIN III 13-14 czerwca 2020

Sobota, 13.06.2020

9:00 – 10.30:

Zajęcia 1. Tworzymy drzewo genealogiczne!

- Przenoszenie wyników pracy na arkusze papieru w formacie 100x70 cm. Przygotowanie plastycznych przedstawień stworzonych drzew genealogicznych - dorośli i dzieci razem nanoszą na brystole i upiększają (Potrzebne będą brystole o formacie 100x70 cm, przybory plastyczne kredki, farby, kolorowe papiery, nożyczki klej).

10.45 – 12.00:

Zajęcia 2. Skąd pochodzimy?

- Podczas tego spotkania uczestnicy popracują z mapą.

Na przygotowanej wcześniej mapie Polski (z uwzględnieniem historycznych granic) każdy uczestnik będzie mógł zaznaczyć skąd do Gdyni przybyli jego przodkowie.

Niedziela, 14.06.2020

9:00 – 12:00 (z przerwą 15 min.)

Lekcja z rodzinnej historii!

- Bardzo ważnym elementem warsztatów jest poznanie kultury i historii – zarówno Polski jak i lokalnej - w oparciu o historie rodzinne.

- Prezentacja i wystawa wspólnie wykonanych drzew genealogicznych.

 

 

 

 


sobota, 11 lipca 2020

niedziela, 12 lipca 2020