Zamknij
REKLAMA

Gdyńska Kultura z Muzeum Miasta Gdyni i Galerią Klif!

Gdyńska Kultura z Muzeum Miasta Gdyni i Galerią Klif!
  • czwartek  marca, 12:00
  • 26.03.2020
  • Muzeum Miasta Gdyni online

Niedawno minął rok od czasu rozpoczęcia współpracy pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni a Galerią Klif!

Liczne wystawy, konkursy oraz popularyzacja bogatej historii Gdyni zaowocowały nagrodą Galion Gdyński dla Galerii Klif za różnorodne i inspirujące działania w dziedzinie kultury oraz wystawy prezentujące unikatowe fotografie i obiekty organizowane we razem z Muzeum Miasta Gdyni.

Galiony to nagroda przyznawana w Gdyni od 1995 roku. Kandydatury do Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński może zgłosić każdy. Wyboru nominowanych dokonuje Kapituła, o ostateczną decyzję podejmuje Prezydent Gdyni. Jest przyznawana w kategoriach: kreacja artystyczna, animacja kultury, debiut artystyczny oraz mecenat kultury. W poprzednich latach nagrody w kategoriach mecenatu kultury otrzymali: Ströer Polska - za wspieranie działalności edukacyjnej Gdyńskiej Szkoły Filmowej (za rok 2018), firma „Kopoczyński adwokaci i radcowie prawni” (za rok 2017) oraz Remontowa Lighting Technologies S.A. (za rok 2016).

Docenienie naszych działań tą piękną nagrodą w postaci Gdyńskiego Galionu to dla nas przede wszystkim satysfakcja, ale też potwierdzenie, że warto stawiać na działania nietuzinkowe. Ciepły odbiór tej aktywności przez naszych Klientów już był dla nas nagrodą, a teraz otrzymujemy tytuł Mecenasa Kultury, co jest zaszczytem i jednocześnie zobowiązaniem do organizacji kolejnych projektów. Dziękuję za przyznany tytuł i obiecuję Państwu, naszym klientom, gdynianom, kolejne niesamowite przeżycia! - mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Pierwsza z wystaw, która została przygotowana na 93. Urodziny Gdyni, pokazywała krajobrazy na styku lądu i morza. Druga była poświęcona motoryzacji, trzecia dawnej Gdyni na plaży, czwarta gdyńskim uczniom i szkołom. Piąta zawierała zdjęcia wybranych bohaterek i bohaterów Gdyni. Organizowane są też oprowadzania kuratorskie, będące okazją do poznania niesamowitych historii, towarzyszących prezentowanym zdjęciom. Muzeum Miasta Gdyni i Galeria Klif podpisały umowę o stałej współpracy do czerwca 2021 roku.

WYSTAWY MUZEUM MIASTA GDYNI I GALERII KLIF DOSTĘPNE ONLINE!

Choć Klif, podobnie jak inne miejsca, ograniczył mocno działalność, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, Galeria - wraz z Muzeum Miasta Gdyni - ma dla przyjaciół i miłośników miasta ciekawą i inspirującą niespodziankę. Taką, która pozwoli spędzić czas zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa, a jednocześnie lepiej poznać historię “miasta z morza i marzeń” i jego szykownych mieszkańców.

Jak spędzić czas ciekawie mimo siedzenia w domu? Galeria Klif i Muzeum Miasta Gdyni zapraszają do obejrzenia zbiorów z dotychczasowych wystaw organizowanych w Klifie, opartych o muzealne zbiory, w formie cyfrowej z opisami. Jak powstawała Gdynia? Jakie były najpiękniejsze gdyńskie automobile? Jak prezentowała się przez lata moda plażowa i szkolna? Jacy mieszkańcy zasłużyli na miano bohaterów? Odkryj 150 zdjęć z historią miasta i ludzi!

Inicjatywa Muzeum Miasta Gdyni i Galerii Klif jest bezpłatna, a wszystkie dotychczasowe wystawy zostaną udostępnione w formie zdjęć wraz z opisami, z możliwością darmowego pobrania w jakości HD oraz wykorzystywania na własne potrzeby. To wspaniała okazja w zagłębienie się w międzywojennej historii Gdyni i jej mieszkańców. Zbiory będą dostępne na stronie http://gdyniawsieci.pl/.

Podobną możliwość dają najbardziej znane muzea na świecie tj. nowojorskie MET, londyńska National Gallery i krakowskie Muzeum Narodowe. Zbiory z wystaw publikowane będą wedle poniższego harmonogramu:

23.03 (poniedziałek) godz. 12:00 Jazda – motoryzacyjna historia Gdyni

26.03 (czwartek) godz. 12:00 Historia szkolnego mundurka

29.03 (niedziela) godz. 12:00 Piasek, woda, moda

Kwiecień: Na Styku Morza i Lądu oraz Bohaterowie Gdyni

Udostępnienie digitalowej wersji zbiorów ze wspólnych wystaw Klifu i Muzeum wpisuje się idealnie w tegoroczną nagrodę, jaką otrzymała Galeria Klif - Galion Gdyński w kategorii mecenat sztuki.

– Widzimy, że gdynianki i gdynianie cieszą się z dostępu do kultury w miejscach nieoczywistych i motywuje ich to do szukania większej ilości informacji na temat dziejów miasta - komentuje Michał Miegoń z działu promocji Muzeum Miasta Gdyni - Prezentowane w Galerii Klif zdjęcia pochodzą z archiwalnych zbiorów Muzeum Miasta Gdyni i dzięki tym wystawom zyskują drugie życie.

 

(hs za: Muzeum Miasta Gdyni)

wrzesień 2020


4.09 piątek 31.01 niedziela
Carboland. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji

Carboland. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji

4 września 2020  - 31 stycznia 2021

Czytaj więcej
23.09 środa
Grzegorz Braun w Gdyni
24.09 czwartek
Magda Kubicka w programie "Love me Tinder"
25.09 piątek
Dary Ziemi 2020 - Gdynia Kolibki
25.09 piątek
8. Rekolekcje dla muzyków
25.09 piątek
Dezerter zagra w Uchu

Dezerter zagra w Uchu

25 września 2020 

Czytaj więcej
26.09 sobota
8. Rekolekcje dla muzyków
26.09 sobota 27.09 niedziela
Dary Ziemi 2020 - Gdynia Kolibki

Dary Ziemi 2020 - Gdynia Kolibki

26 września 2020  - 27 września 2020

Czytaj więcej