Zamknij

niedziela, 29.03, godz. 12:00

Od 29.03.2020 do 29.03.2020

Teatr Gdynia Główna

Bilety: wg cennika

Na przełom stycznia i lutego Teatr Gdynia Główna przygotował trzy spektakle: 31 stycznia i 1 lutego o godz. 19:00 „Król David Live!” – monodram w wykonaniu Sambora Dudzińskiego i w reżyserii Jacka Bały; 2 lutego o godz. 12:00 STACJA BAJEK: „Zuchwała historia z zakurzonej półki” w reż. Grzegorza Kujawińskiego: 8 lutego o godz. 19:00 „Próby Józefa K.” wg Procesu Franza Kafki w rez. Ewy Ignaczak.

 

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają na gościnny spektakl Teatru Drugiej Strony z Krakowa Król David - LIVE!

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Jacek Bała

OBSADA: Sambor Dudziński

31 stycznia oraz 1 lutego 2020 godz. 19:00

 

TYLKO DWA PRZEDSTAWIENIA!

„Król Dawid Live!” to monolog oparty na dwóch fabularnych filarach: z jednej strony biblijny przekaz o burzliwym życiu natchnionego psalmisty – króla Dawida; z drugiej – legenda o dybuku, niespokojnym duchu, biorącym w posiadanie ciało śmiertelnika na czas, póki rabin nie nakłoni go do wyjawienia swego imienia i nie każe wyjść przez mały palec u nogi opętanego.

Nawiedzony młodzieniec opowiada historię Dawida. Współczesność przeplata się w jego głowie się z epizodami biblijnymi. Słuchamy o skomplikowanych losach ludzi unieśmiertelnionych w Starym Testamencie, jakbyśmy czytali współczesną literaturę faktu, gdzie historie i pragnienia zwykłych ludzi przeplatają się z wielką polityką i teologią. Król Dawid – jedna z najwspanialszych postaci w dziejach Izraela – zmaga się własną nikczemnością, zawiścią, pożądliwością i świętością. Kiedy krzywdzi, krzywdzi bezlitośnie (pamiętacie Batszebę i jej męża, wysłanego na pewną śmierć?), kiedy kocha, robi to bezwzględnie, upodabniając się w miłości do swego Stwórcy, którego obecności doświadcza w swych pełnych emocji pieśniach.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1831950700271644/

Fragmenty recenzji:

- Perłą, bo trudno nazwać to perełką, było wszystko. I oszczędna scenografia, i muzyka, i ruch sceniczny, i pomysł, by pokazać aktora odartego ze wszystkiego, ale nie przekroczyć granic dobrego smaku – Sambor Dudziński w kilku scenach wyglądał tak, jak biblijny Dawid wyglądać chyba musiał. I jak Jezus Chrystus w najwspanialszych pietach, które powstały przez wieki.

Małgorzata Matuszewska – Gazeta Warszawska

- Nie będzie w tym przesady, jeśli nazwę Króla Dawida - Live! artystyczną hybrydą. Trudno bowiem jednoznacznie określić gatunek, którym posługuje się duet Bała-Dudziński. Monodram miesza się tu ze stand-up comedy, teatr piosenki z teatrem cieni, pantomima płynnie przechodzi w koncert. Zdaje się, że reżyser obrał sobie za cel pokazanie wszystkich talentów, które drzemią w Dudzińskim. Aktor wypada świetnie, niezależnie czy akurat śpiewa, gra, wygłasza liryczny monolog, czy opowiada dowcip.

Agnieszka Jedynak – Teatralia.pl

Bilety: 35/40 zł

ZAPRASZAMY!!!

* * * 

Teatr Gdynia Główna zaprasza do STACJI BAJEK:

Zuchwała historia z zakurzonej półki

w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego

obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Grzybek, Dorian Zypper, Oliwer Zypper

2 lutego godz. 12:00

W Krainie Poczytności, czyli świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny i zyskujący popularność Tyran nawołuje do zniszczenia wszystkich dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa? Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia. W poszukiwaniu swojego finału odwiedzi Dom Spokojnej Starości dla Książek, poprosi o radę Encyklopedię i nawiąże kontakt z Bojownikami. To nie wszystkie wyzwania stające przed Dziewczynką, na starym papirusowym zwoju została bowiem spisana przepowiednia, która może mówić właśnie o niej. Czy Książce bez zakończenia uda się wypełnić przeznaczenie?

Aktorsko – lalkowy spektakl mówiący o odpowiedzialności, zachęcający do samodzielnego myślenia oraz kwestionowania narzuconych zasad. Wciągające niczym fascynująca lektura przedstawienie przypomni także słuszność przekonania, że nie warto oceniać książki po okładce. Nowa sztuka dla dzieci i dorosłych od twórców „Dzielnego kapitana Ahaba”.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1904419753022691/

Fragmenty recenzji:

Grzegorz Kujawiński podjął się ambitnego zadania. Napisana i wyreżyserowana przez niego "Zuchwała historia z zakurzonej półki" w Teatrze Gdynia Główna to przyspieszona lekcja z obywatelskości, w której walory edukacyjnie pomysłowo połączył z atrakcyjną inscenizacją […] Najnowsza prapremiera Teatru Gdynia Główna to typowa opowieść o walce dobra ze złem, czy o potępieniu bezkrytycznego hołdowania obowiązującym normom, która ma doprowadzić do zapanowania sprawiedliwości i pochwały różnorodności. Wyróżnia ją jednak nie tylko brak infantylnej estetyki, ale także wyeliminowanie pobłażliwego traktowania młodej publiczności. Kujawiński wie, że terminy takie jak demokracja, totalitaryzm, konstytucja czy tyran są obce dzieciom, jednak bynajmniej nie traktuje ich jako rezerwuaru tematów, które należy omijać. Wręcz przeciwnie - pochodzi do nich ambitnie, traktuje jako edukacyjne wyzwanie. […]

Wiktoria Formella – e-teatr.pl

Ta prosta – i niestety dość dobrze znana – historia w Krainie Poczytności traci swoją banalność, a przedstawiona z humorem i dobrą dynamiką daje dużą przyjemność oglądania. A w spektaklach, które kładą nacisk na walory dydaktyczne i edukacyjne ta przyjemność to rzecz nieczęsta. Dydaktyzm, bo prezentowana jest widzowi niewątpliwie baśń z morałem: pochwała demokracji, wolności oraz takich wartości jak szacunek, tolerancja, praworządność. Trudno zdyskredytować takie przesłanie.

Michał Cierzniak – Dziennik Teatralny Trójmiasto

 

Zuchwała historia z zakurzonej półki

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kujawiński

Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Grzybek, Dorian Zypper, Oliwer Zypper

Lalki: Kinga Tomaszewska – Smolarczuk i Marta Ubysz

Scenografia: Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński

Muzyka: Maciej Buszman

Światło: Marzena Chojnowska

 

STACJA BAJEK:

2 lutego godz. 12:00

29 marca godz. 12:00

Bilety: 30 zł

* * *

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają na pierwszy popremierowy pokaz spektaklu „PRÓBY JÓZEFA K.” wg „Procesu” Franza Kafki

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Jakub Kornacki, Marek Kościółek

8 lutego godz. 19:00

Według słynnego socjologa i psychoanalityka Ericha Fromma Józef K., główny bohater „Procesu” Franza Kafki, jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. Nie stać go na poświęcenie się żadnej idei. Prowadzi nudne, monotonne życie, pozbawione wartości. Jest w zasadzie człowiekiem zbędnym, nieprzydatnym ani społeczeństwu, ani nawet żadnej jednostce.

W adaptacji Ewy Ignaczak tytułowy proces jest więc ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie. Jednak zamiast tego staje się jeszcze bardziej egocentryczny, interesowny, niesamodzielny i powierzchowny. Czy sytuacja aresztowania wywoła w nim jakąkolwiek refleksję na temat jego płaskiej i „letniej” egzystencji? Czy Józef K. odnajdzie odpowiedzi na pytania: Kto go oskarża? Jaka władza prowadzi postępowanie? Wobec jakiego prawa jest winien?
Czy pozna szczęście i skorzysta z szansy, by delektować się życiem?

Premiera spektaklu odbyła się 5 sierpnia o godz. 21:00 w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego – Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża 2019.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/468762690501280/

Informacje o twórcach:

Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna.

Marek Kościółek- reżyser, aktor, społecznik, politolog i pedagog. Ukończył Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice, podyplomowe studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Założyciel Teatru Krzyk.

Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Próby Józefa K.

wg „Procesu” Franza Kafki

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ewa Ignaczak

OBSADA: Jakub Kornacki, Marek Kościółek

ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska

TEATR STAJNIA PEGAZA / GDYNIA

8 lutego godz. 19:00

28 marca godz. 19:00

Bilety: 35/40 zł

ZAPRASZAMY!!!

 

Rezerwacje:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

[email protected]

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

 

 


wtorek, 7 lipca 2020

sobota, 11 lipca 2020

niedziela, 12 lipca 2020