Zamknij
REKLAMA

20 lat SAR na morzu [ZDJĘCIA]

16:57, 14.06.2022 | hs za: UM Gdyni/foto Źródło: SAR
Skomentuj
REKLAMA

Wielu ludzi zawdzięcza im życie. Uratowali z opresji tysiące osób. Mowa o pracownikach i ochotnikach Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, która świętuje właśnie 20-lecie działalności. W jubileuszowych obchodach, które odbyły się w siedzibie SAR-u w Gdyni, uczestniczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

SAR to skrót od angielskiego określenia „Search and Rescue” (poszukiwanie i ratownictwo), które odnosi się głównie do lotniczego i morskiego poszukiwania i ratownictwa, górskiego oraz ratownictwa w warunkach bojowych.

- Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie, oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego – informuje MSPiR, które zostało powołane do życia w 2002 roku.

Przed 2002 rokiem zadania ratownictwa morskiego były zlecane Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu, którego domeną jest holowanie oceaniczne i pełnomorskie, a także usługi dźwigowe na morzu.MSPiR jest państwową jednostką budżetową podległą ministerstwu infrastruktury. Jego centra i stacje ratownicze rozrzucone są wzdłuż całego polskiego wybrzeża, ale siedziba SAR znajduje się w Gdyni przy ul. Hryniewickiego 10, dlatego na jubileuszowej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli miasta. Samorząd reprezentowała wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- Gdynia, co oczywiste, to miasto z morza, a morze, jak wiemy, jest źródłem wielu przyjemności, a także korzyści ekonomicznych. Ale jest również groźnym żywiołem. Dlatego sprawna służba ratownicza, tak nowoczesna jak SAR i tak dobrze organizacyjnie pomyślana, jest nam konieczna. Ciągle wydaje się, że SAR to pewna nowość, bo kiedyś go przecież nie było, a dziś obchodzimy już 20. rocznicę. Ale myślę, że to wrażenie świeżości i nowości płynie m.in. z tego, jak nowoczesna i zaawansowana technologicznie jest usługa oferowana właśnie przez tę jednostkę budżetową - mówi wiceprezydent Gdyni. - Jesteśmy bardzo dumni z jej związków z Gdynią, a przede wszystkim możemy się czuć bezpieczni, zarówno w zakresie ratowania życia i zdrowia ludzkiego, jak i reagowania na różne negatywne zdarzenia ekologiczne, takie jak np. zanieczyszczenia ropopochodne, które w dzisiejszych czasach są również bardzo niepokojące.

Dyrektor SAR Sebastian Kluska. Fot. Magda Śliżewska

Dorobek dwóch dekad służby SAR przedstawił w skrócie podczas uroczystości Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR: 2500 akcji ratowniczych, 11 000 uratowanych żyć ludzkich, 320 pracowników etatowych, 120 czynnych ratowników ochotników. A także nowoczesny sprzęt: 12 statków ratowniczych, 20 łodzi ratowniczych, 8 skuterów do ratownictwa wodnego, 23 samochody.

Dyrektor Kluska przywitał i podziękował za służbę byłym i obecnym dyrektorom SAR, pracownikom i ochotnikom, którzy na co dzień z narażeniem własnego życia i zdrowia niosą ratunek poszkodowanym na morzu. Zasłużeni dla SAR zostali odznaczeni medalami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Medale Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Fot. Magda Śliżewska

W przeddzień dzisiejszych obchodów, w niedzielę 12 czerwca została z tej okazji udostępniona mieszkańcom do zwiedzania flagowa jednostka MSPiR - wielozadaniowy statek ratowniczy Kapitan Poinc, zacumowany na ten czas przy nabrzeżu Pomorskim, naprzeciw Akwarium Gdyńskiego.

(hs za: UM Gdyni/foto Źródło: SAR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%