Zamknij
REKLAMA

Pomorze: Prawie 200 mln zł z ZUS na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu dzieci w żłobku

15.28, 15.09.2022 hs za: ZUS
Skomentuj
REKLAMA

Od 1 stycznia rodzice i opiekunowie mogą składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), a od 1 kwietnia o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Do 11 września na Pomorzu wypłynęło ich do ZUS ponad 50 tys.

Dla kogo RKO?

RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie wynosi maksymalnie 12 tys. zł i jest wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok – wybór należy do rodzica lub opiekuna.

Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub bankowości internetowej.

Do 11 września pomorscy rodzice i opiekunowie złożyli ich już 40,6 tys. na 43,5 tys. dzieci. ZUS w ramach RKO do końca sierpnia wypłacił na Pomorzu 182,6 mln zł.

Pobyt w żłobku

Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wynosi do 400 zł miesięcznie na dziecko i trafia na konto podmiotu, który prowadzi placówkę. Można je otrzymać na dziecko, które nie jest objęte RKO.

Nie ma przeszkód aby korzystać z niego na jedno dziecko i pobierać RKO na inne. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny. Opiekunowie mogą otrzymać maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt po uwzględnieniu zniżek i dotacji. Należy pamiętać, że do opłaty nie wlicza się wyżywienia.

Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Matka lub ojciec dziecka, którzy mają numer PESEL, mogą złożyć wniosek także przez portal [email protected] lub stronę banku, jeśli uruchomił taką elektroniczną usługę.

Z Pomorza do ZUS trafiło do tej pory 11 tys. wniosków o dofinansowanie na 12,6 tys. dzieci.

Środki wypłacone przez ZUS w ramach realizacji tego świadczenia to 14,9 mln zł.

 

(hs za: ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%