Zamknij
REKLAMA

Szpital Morski z nową interną

08.11, 28.10.2022 hs za: UM Gdyni Aktualizacja: 19.26, 28.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. W czwartek, 27 października w Szpitalu Morskim im. PCK otwarto świeżo wyremontowane główną izbę przyjęć oraz oddział chorób wewnętrznych. Koszt obu inwestycji to blisko 16 mln zł. W uroczystości uczestniczyli m.in.: wiceprezydent Gdyni Michał Guć, prezes zarządu Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda oraz personel medyczny szpitala.

W Szpitalu Morskim im. PCK oddano do użytku świeżo wyremontowane główną izbę przyjęć i oddział chorób wewnętrznych. W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć, prezes zarządu Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda oraz personel medyczny i zaproszeni goście.  

Projekt o nazwie „Utworzenie głównej izby przyjęć w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni” kosztował 10 136 000 zł. Z czego środki unijne RPO WP 2014-2020 to 6 mln zł, środki samorządu województwa pomorskiego – 4 mln zł, a pozostała kwota to środki własne spółki.

Po pierwsze główna izba przyjęć

Główna izba przyjęć znajduje się na parterze w budynku nr 3.  Po przebudowie jej powierzchnia użytkowa wynosi 870 m2. W ramach projektu dobudowano zewnętrzną klatkę schodową prowadzącą kolejno na pierwsze i drugie piętro budynku nr 4.

W ramach inwestycji wykonano prace rozbiórkowe i budowlane związane z wykonaniem i wykończeniem ścian, posadzek, sufitów podwieszonych oraz miejscowych obudów kanałów wentylacyjnych, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, wymianą stolarki drzwiowej i okiennej. Wykonano także m.in. nową wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z funkcją chłodzenia. 

W nowo wyremontowanej izbie przyjęć znajdują się:

 • rejestracja pacjenta,
 • obszar położniczo-ginekologiczny z 4 łóżkami obserwacyjnymi,
 • obszar ogólny z 9 łóżkami obserwacyjnymi (w tym 1 izolatka),
 • 3 gabinety badań,
 • 3 pokoje obserwacyjne,
 • 3 gabinety zabiegowe,
 • pomieszczenie medyczne,
 • izolatka,
 • łazienki dla pacjentów i personelu,
 • pokoje socjalne.

Dodatkowo kupiono również macerator i nowe meble. 

– Cieszymy się bardzo, dlatego że przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach, jeśli chodzi o punkt przyjęć. Teraz dysponujemy dużą przestrzenią, gdzie pacjentki będą miały naprawdę bardzo komfortowy pobyt na izbie przyjęć. Mamy też łóżka diagnostyczne, gdzie pacjentki, które nie będą w trybie pilnym kwalifikowały się do przyjęcia, będą mogły przebywać przez kilka godzin na Oddziale obserwacyjnym – informuje dr n. med. Andrzej Płoszyński, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Morskiego im. PCK. 

Po drugie oddział chorób wewnętrznych

Korytarz wyremontowanego oddziału chorób wewnętrznych // fot. Magdalena Śliżewska

Projekt „Przebudowa i remont I i II piętra budynku nr 2 na oddział chorób wewnętrznych” kosztował 5 760 000 zł, z czego środki samorządu województwa pomorskiego to 5 340 000 zł, a środki Szpitali Pomorskich – 414 000 zł. 

Oddział chorób wewnętrznych rozmieszczono na dwóch piętrach na powierzchni użytkowej 655 m2.  W ramach inwestycji wykonano roboty budowlane i prace instalacyjne w budynku nr 2: wod.-kan., c.o., ct, gazów medycznych. A także instalacji: wentylacji, klimatyzacji, elektrycznych, wewnętrznych instalacji niskoprądowych SSP i oddymiania klatek schodowych K1 i K2. 

Poza tym budynek nr 2 włączono do odrębnej strefy pożarowej. Na klatce schodowej wykonano oświetlenie awaryjne. W ramach inwestycji zakupiono wyposażenie medyczne, w tym m.in.: sześć kardiomonitorów wraz z centralą, cztery pompy do żywienia, pięć pomp strzykawkowych i dwa maceratory. 

Na oddziale są m.in.:

 • 2 gabinety zabiegowe,
 • 12 sal chorych dla 23 pacjentów (sale 1-, 2- i 3-osobowe oraz izolatka)
 • gabinet badań,
 • pokoje lekarskie,
 • łazienki oraz pomieszczenia socjalne.
(hs za: UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%