Zamknij

Nowa strona internetowa poświęcona badaniom na Zatoce Puckiej

18:48, 09.02.2020 | hs za: zatokapucka.mir.gdynia.pl
REKLAMA
Skomentuj

Za nami pierwsze spotkanie informacyjne dot. projektu badawczego pn. Program badań środowiska morskiego Zatoki Puckiej ze szczególnym uwzględnieniem czynników istotnych dla rybołówstwa w latach 2019-2021 – z prezentacją wyników raportu z ww. Programu badań wykonanego w 2019 roku odbyło się 19 grudnia 2019 r. w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie.

W spotkaniu uczestniczyła delegacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zleceniodawcy projektu, oraz przedstawiciele środowisk związanych z obszarem Zatoki Puckiej: naukowcy,  samorządowcy, reprezentanci środowisk rybackich, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz pracownicy urzędów.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło prawie 200 uczestników, którzy poznali wstępne wyniki prowadzonych badań.

Prezentacje przedstawione na spotkaniu w Pierwoszynie oraz podsumowanie dostępne są na dedykowanej stronie http://zatokapucka.mir.gdynia.pl/ 

Istotne jest to, że podnoszone przez ekologów zagrożenie w postaci metali ciężkich mija się z prawdą. Wyniki badań są jednoznaczne i bardzo dalekie od opinii głoszonych przez działaczy organizacji, która od kilku lat próbuje wmówić mieszkańcom, że jest inaczej. Sianie paniki póki co tylko odstrasza turystów i może doprowadzić do spadku liczby odwiedzających miejscowości wypoczynkowe w powiecie puckim. Badania prowadzono również pod kątem oznaczenia toksyczności osadów pobranych w pobliżu kolektorów odprowadzających oczyszczone ścieki oraz zasolone wody powstające w efekcie budowy kawern jak również w gradiencie odległości od kolektorów. I te również nie wykazały żadnego zagrożenia. Badania zlecone przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej będą kontynuowane.

Zawartość kadmu:

  • Średnia zawartość Cd w storniach złowionych w październiku 2019 roku w Zatoce Puckiej Zewnętrznej wynosi 0,002±0,0014 mg/kg i mieści się w zakresie od 0,001 do 0,006 mg/kg mm. Są to niskie zawartości w porównaniu do obowiązującego limitu Cd dla ryb (0,05 mg/kg mm).
  • Maksymalna zawartość Cd w mięśniach storni złowionej w Zatoce Puckiej Zewnętrznej stanowi 12% wartości dopuszczalnej dla ryb.
  • Stężenia Cd w mięśniach badanej storni z Zatoki Puckiej nie różnią się istotnie od stężeń tego metalu w storniach z tego rejonu złowionych w lipcu i lutym 2019 roku, jak również z innych rejonów Bałtyku południowego.

Zawartość ołowiu:

  • Średnia zawartość Pb w storniach złowionych w październiku 2019 roku w Zatoce Puckiej Zewnętrznej wynosi 0,018±0,008 mg/kg i mieści się w zakresie od 0,009 do 0,036 mg/kg. Są to niskie zawartości w porównaniu do obowiązującego limitu Cd dla ryb (0,3 mg/kg).
  • Najwyższe odnotowane w przeprowadzonych badaniach stężenie Pb w mięśniach storni wynosi 0,036 mg/kg stanowi 12% limitu obowiązującego dla ryb (0,3 mg/kg).
  • Na podstawie wstępnych wyników nie stwierdzono istotnych różnic w stężeniach tego metalu w tkance mięśniowej storni złowionej w październiku 2019 w wodach Zewnętrznej Zatoki Puckiej oraz w storniach złowionych w Zatoce Puckiej w lipcu i lutym 2019 roku. Brak jest również istotnych różnic w stężeniach tego metalu w odniesieniu do storni z innych rejonów.

Zawartość rtęci całkowitej:

Toksyczną formą rtęci jest metylortęć. W przypadku ryb bałtyckich stanowić ona może od 80-90% wartości całkowitej. Zmierzone stężenia odnoszą się do rtęci całkowitej.

  • Średnie stężenie Hg w mięśniach storni złowionej październiku 2019 roku w Zatoce Puckiej Zewnętrznej wynosi 0,051±0, 038 mg/kg i mieści się w zakresie od o,028 do 0,19 mg/kg
  • Najwyższe odnotowane w aktualnie prowadzonych badaniach stężenia Hg w mięśniach storni wynosi 0,199 mg/kg i stanowi 40% limitu obowiązującego dla ryb (0,5 mg/kg ).
  • Dotychczasowe wyniki badań nie wskazują na różnice zawartości Hg w storni z Zatoki Puckiej i u osobników z innych rejonów Bałtyku południowego.

Wyniki badań dotyczące toksyczności osadów

Do badań toksyczności pobrano osady powierzchniowe. Próby pobrano we wrześniu 2019 roku z 5 stacji badawczych, zlokalizowanych w Zatoce Puckiej wewnętrznej i zewnętrznej. Próbki do badań pobrano w okolicy kolektorów odprowadzających oczyszczone ścieki z oczyszczalni w Dębogórzu oraz zasolone wody powstające w efekcie budowy kawern oraz w gradiencie odległości od nich.

Toksyczność osadów została zbadana za pomocą biotestu o nazwie „Ostracodtoxkit F”. Toksyczność osadów badano na podstawie dwóch parametrów: przeżywalności oraz wzrost organizmów.

W przypadku wszystkich badanych próbek osadów stwierdzono toksyczność niską lub umiarkowaną, ale należy podkreślić że zmierzone wartości były bliskie niskiej granicy przyjętej dla toksyczności umiarkowanej.

 

(hs za: zatokapucka.mir.gdynia.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone