Zamknij
REKLAMA

Jan Wyrowiński, Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego: Prezydent był naszym gościem

20:49, 16.02.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/fot. Radosław Kamiński
REKLAMA
Skomentuj

W sprawie ekscesów podczas wizyty Prezydenta RP w Pucku w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego głos zabrał Jan Wyrowiński, Prezes Zarządu Głównego. W swoim oświadczeniu podkreślił, że Prezydent Andrzej Duda był gościem Kaszubów.

Treść Oświadczenia Jana Wyrowińskiego

Wyrażam oburzenie i dezaprobatę wobec faktu wykorzystania współorganizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie uroczystości 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem do niewybrednego obrażania Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent był naszym gościem. Jego obecność nadała tej tak ważnej dla Kaszubów i wszystkich mieszkańców Pomorza uroczystości wyjątkową rangę, poprzez podkreślenie wielkiego znaczenia jakie miał dla Polski fakt powrotu ziemi pomorskiej do Macierzy oraz docenienie roli Kaszubów w tym epokowym wydarzeniu. Dał temu wyraz w swoim wystąpieniu.

10 lutego 2020 roku był wielkim świętem dla Kaszub i Pomorza. Protestujący okazali w tym dniu brak szacunku nie tylko wobec Pana Prezydenta, który uczestniczył w puckich uroczystościach reprezentując majestat Rzeczypospolitej oraz wobec organizatorów, ale również – a może przede wszystkim - wobec tych, którzy z wielu stron Polski tak licznie przybyli tego dnia do Pucka, aby cieszyć się z wyjątkowego jubileuszu. Bardzo nad tym ubolewam.

Jako organizatorzy i uczestnicy tego święta, staliśmy się wszyscy ofiarą przekraczających wszelkie normy politycznych emocji, które niestety w naszej Ojczyźnie narastają od lat. Ich skutki deprecjonują ciężką, wieloletnią pracę takich społecznych, apolitycznych organizacji jak Zrzeszenie.

To nie był właściwy czas i to nie było właściwe miejsce na tego rodzaju protest.

Wyrażam także żal, że na tak ważnej uroczystości na wysokości zadania nie stanęły służby chroniące najważniejszą osobę w Państwie. Niczym nie uzasadnione zamieszanie organizacyjne, którego skutkiem było m.in. : nie dopuszczenie części gości i pocztów sztandarowych Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego na uroczystą mszę św. było dla nas ogromnym, negatywnym zaskoczeniem.

Pozostawiło niesmak i rozgoryczenie wśród przybyłych - nieraz z bardzo daleka - członków naszej organizacji.
 

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego Jan Wyrowiński

Toruń - Gdańsk, 12 lutego 2020 roku

* * *

Sprawą wyzwisk i chamskiego zachowania przyjezdnych „przebierańców” zajęła się Prokuratura. Zakłócającym może grozić nawet 3 lata więzienia. Według informacji przekazanych przez Grażynę Wawryniuk, rzeczniczkę prasową Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wpłynęły 2 zawiadomienia od osób prywatnych.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/fot. Radosław Kamiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone