Zamknij
REKLAMA

Głupota ludzka nie zna granic

13:34, 18.02.2020 | hs za: Nadleśnictwo Gdańsk/foto Łukasz Plonus
REKLAMA
Skomentuj

Nadleśnictwo Gdańsk zamieściło zdjęcia pokazujące jak niektórzy ludzie traktują las.
Do tego sfotografowano również tabliczkę z odręcznie napisanym tekstem, w którym jakiś mieszkaniec ustosunkowuje się do czynu wyrzucenia śmieci w lesie. 

Napisano: To już skandal. Chamie jak miałeś to na samochodzie to do Łężyc trzeba jechać. Gabaryty u nas biorą 20.03, a w mieście co miesiąc

Do zdarzenia doszło w lesie nieopodal Redy. Sprawę bada Straż Leśna, która liczy na fotopułapki zamontowane w lesie.

Las nie zaśmieca się sam, to ludzie wyrzucają tu odpadki, często doskonale wiedząc, że jest to niezgodne z prawem i szkodzi roślinom i zwierzętom. Za wyrzucanie śmieci do lasu grozi mandat karny w wysokości nawet do 500 zł. Jednak mimo kar, leśnicy wciąż nie nadążają ze sprzątaniem. W uświadamianiu jak szkodliwe jest zaśmiecanie środowiska, w którym żyjemy pomagają organizowane corocznie akcje jak „Sprzątanie Świata”, czy „Czysty Las”, w których udział biorą nasi najmłodsi obywatele, ucząc się i dając dobry przykład starszym jak należy postępować.

Sprzątanie porzuconych w lasach śmieci generuje olbrzymie koszty. Muszę je ponieść Lasy Państwowe, gdyż bardzo rzadko udaje się złapać sprawców.

Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego:

- W przeciwieństwie do wysypisk legalnych, nie są one oddzielone od podłoża kilkoma warstwami wytrzymałej folii oraz warstwą żużlu. Brak tych zabezpieczeń powoduje przedostawanie się substancji toksycznych do gleby i wód gruntowych, m.in. resztek chemicznych środków ochrony roślin czy przeterminowanych leków. W obrębie dzikich wysypisk notuje się podwyższone koncentracje metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci. Doprowadza to do skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, w tym często wody pitnej.

- Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko do śmierci występujących wokół nich drzewostanów.

- Składowane odpady z czasem zaczynają się rozkładać (nie ma możliwości kontrolowania tego procesu na dzikich wysypiskach). Następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.

- Powstające w dzikim wysypisku biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, m.in. rakotwórczych.

- Torebki foliowe trafiające na wysypiska połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd – plątanie nóg piskląt.

 

(hs za: Nadleśnictwo Gdańsk/foto Łukasz Plonus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© mlodagdynia.pl | Prawa zastrzeżone