Zamknij
REKLAMA

Posłowie Konfederacji w sprawie ratowania polskich mniejszych przedsiębiorców

21:21, 21.03.2020 | hs za: Konfederacja
Skomentuj
REKLAMA

Poseł Michał Urbaniak (Konfederacja) rozesłał listownie apel do Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów z Województwa Pomorskiego - z obszaru obejmującego gdański okręg wyborczy (25) w sprawie ratowania polskich mniejszych przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale od gmin.  Analogicznie w okręgu wyborczym gdyńsko-słupskim (26) pisma rozsyła Poseł Artur Dziambor.

Treść listu posłów Konfederacji:

Szanowni Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie,

Uprzejmie zwracam się do Państwa w sprawie zdecydowanie nie cierpiącej zwłoki. Otóż jak powszechnie wiadomo Polska jest jednym z krajów zagrożonych rozpowszechnianiem się wirusa SARS-CoV2. Jak również powszechnie wiadomo, w celu zmniejszenia zarażeń, Rząd RP podjął zdecydowane kroki ograniczające potencjalną liczbę zakażeń poprzez radykalne ograniczenie aktywności obywateli dzięki zamykaniu obiektów handlowych, restauracyjnych czy nałożeniu ograniczeń na transport zbiorowy lub uczestnictwo we Mszach Świętych. W żadnym stopniu nie zamierzam krytykować tych działań, powiem więcej, pochwalam wyżej wymienione środki z racji długofalowo pozytywnych skutków zdrowotnych.

Decyzja o wprowadzeniu tego typu środków zaradczych, niesie za sobą oczywiście także konkretne konsekwencje. Otóż jesteśmy w przededniu kryzysu gospodarczego, którego skali jak i konsekwencji jeszcze nie znamy. Trzonem polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Te zaś w trakcie działań prewencyjnych, w związku z faktem ograniczenia ich działalności nie będą w stanie zarabiać, co niewątpliwie będzie wiązało się z zamknięciami zakładów usługowych czy gastronomicznych. W celu ograniczenia skutków przewidywanej recesji i przewidywanych strat tych najmniejszych uczestników rynku, aby szereg lokalnych przedsiębiorstw miało większe szanse na przetrwanie, zachęcam Państwa do zawieszenia lub odroczenia pobierania opłat za wynajem lokali należących do gminy na okres odpowiadający temu, przez jaki lokalne przedsiębiorstwa zmuszone będą do ograniczenia lub zawieszenia swojej działalności. Z pewnością po przetrwaniu tego trudnego dla wszystkich okresu zwróci się to z nawiązką dla całej lokalnej społeczności. Naturalnie, koszt jaki samorząd poniesie to niższe wpływy do budżetu ale pozytywny skutek takiego działania to nie tylko potencjalnie większe wpływy budżetowe w okresie późniejszym - przetrwanie większej liczby przedsiębiorstw to długofalowo wyższa kwota podatku odprowadzana przez nie ale mniejsze będą także koszty społeczne działań antykryzysowych podjętych przez Rząd. Większa liczba zakładów pracy to mniejsze bezrobocie i mniej patologii społecznych jakie za tym idą.

Szczerze zachęcam Państwa - jako samorząd do podjęcia takiego kroku. Jako, ze sytuacja jest nadzwyczajna, działania wszystkich organów państwa i samorządów również powinny być nadzwyczajne. W przypadku wątpliwości lub pytań jestem do Państwa dyspozycji.

 

(hs za: Konfederacja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%