Zamknij
REKLAMA

Dlaczego odwołano Elżbietę Rucińską-Kulesz?

17:42, 18.05.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

W Pomorskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia obowiązki Dyrektora pełni Monika Kasprzyk. Zastąpiła odwołaną przez Ministra Zdrowia Elżbietę Rucińską-Kulesz, pediatrę z Żukowa, która na stanowisko została powołana w 2016 roku.

„Jak mawia mój Przyjaciel, z którym studiowałam - żaden epizod w życiu nie jest zmarnowany... Tym bardziej TEN. Moim Współpracownikom za bardzo ciężką pracę, Radzie Oddziału za zaufanie, Samorządom każdego szczebla za okazaną życzliwość, Służbom Wojewody, a szczególnie Inspekcji Sanitarnej, za współpracę, Uczelniom Wyższym za wsparcie, Świadczeniodawcom za cierpliwość, Lekarzom, Pielęgniarkom oraz Wszystkim pracującym w Ochronie Zdrowia za wysiłek, odwagę i poświęcenie, szczególnie w ostatnim trudnym czasie, Pacjentom za wyrozumiałość, Koleżankom i Kolegom Dyrektorom Oddziałów Wojewódzkich za wspólny ciekawy czas, a Przyjaciołom za serce ?? ... Wszystkim Wam razem i Każdemu z osobna, wymienionym i niewymienionym, bardzo DZIĘKUJĘ ?? za te prawie 4 lata wspólnej pracy dla Pomorza... "Przy całej złudności, z całym swym znojem i rozwianymi marzeniami ciągle ten Świat jest piękny. Bądź czujny. Dąż do szczęścia..." Max Ehrmann” - napisała na swoim FB odwołana dyrektor - Elżbieta Rucińska-Kulesz.

 

Odwołaniu nie towarzyszyło uzasadnienie. W sprawie głos zabrał Mieczysław Struk, Marszałek województwa pomorskiego:

"W masie niezrozumiałych decyzji Ministerstwa Zdrowia wydawanych w czasie pandemii wczoraj pojawiła się kolejna: wniosek o odwołanie dyrektora Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Uważam, że dokonywanie zmiany na tak ważnym w regionalnym systemie opieki zdrowotnej stanowisku w środku pandemii, to jakieś nieporozumienie. Tym bardziej, że w mojej opinii współpraca kluczowych pomorskich decydentów w obliczu pandemii była poprawna, pomimo różnic politycznych i poglądowych. Co więcej doceniam wieloletnią współpracę z Panią Dyrektor: warto podkreślić choćby wsparcie szpitali powiatowych przez Pomorski Oddział NFZ, które pozwoliło na zachowanie wielu świadczeń na terenie całego województwa. Szkoda, że na koniec Rada Pomorskiego Oddziału NFZ, w którym samorząd województwa ma swojego przedstawiciela, nie otrzymała żadnej informacji jakie są powody złożenia przez ministerstwo wniosku o odwołanie Pani Dyrektor. Brak uzasadnienia wniosku oraz nadzwyczajny okres, w jakim się znajdujemy, powoduje że przedstawiciel Samorządu Województwa Pomorskiego w radzie oddziału nie poprze wniosku o odwołanie Pani Dyrektor."

Również poseł Marek Rutka postanowił zbadać sprawę odwołania.

Polityka kadrowa Ministra Zdrowia wzbudza wiele kontrowersji. Po mianowaniu na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Onkologii w Krakowie kolegi z dzieciństwa prezydenta Dudy, w ciągu dwóch lat z pracy odeszło lub zostało zwolnionych około 160 pracowników szpitala. Oczywiście najbardziej ucierpieli na tym pacjenci. Dlatego też zaniepokojony ostatnią decyzją o odwołaniu wieloletniej dyrektor Pomorskiego Oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia Elżbiety Rucińskiej-Kulesz, kilka dni temu zwróciłem się do Ministra Zdrowia z zapytaniem o powody tej decyzji. Przedstawiane w mediach uzasadnienie określane jako „utrata zaufania” trudno uznać za merytoryczne i poważne podejście do sprawy.

Szanowny Panie Ministrze,

przed kilkoma dniami do Rady Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynął wniosek o odwołanie Pani Elżbiety Rucińskiej-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku. Zgodnie z obowiązującym prawem dyrektora oddziału wojewódzkiego powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw zdrowia, po uprzednim zasięgnięciu opinii rady i prezesa funduszu.

Cała sytuacja może budzić zdziwienie z dwóch powodów. Po pierwsze: Jak do tej pory pani dyrektor była chwalona za swoją pracę, również przez środowisko pracowników służby ochrony zdrowia. Po drugie: Odwoływanie dyrektorki oddziału NFZ w samym środku pandemii, wydaje się działaniem co najmniej nieodpowiedzialnym, o ile nie zaistniały poważne powody takiego stanu rzeczy.

Mając na uwadze dobro pacjentów, proszę o odpowiedź na poniższe pytanie:

Jaka była przyczyna wydania decyzji o odwołaniu ze stanowiska pani Elżbiety Rucińskiej-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku? Proszę o przedstawienie szczegółowego uzasadnienia podjętej decyzji.

Z poważaniem

Marek Rutka
Poseł na Sejm RP

 

Jak mówią oficjalnie podawane przyczyny odwołania – minister utracił zaufanie do pani dyrektor. Wcześniej spekulowano nawet o awansie do centrali Funduszu lub samego ministerstwa. Okazało się jednak, że zamiast awansu przyszło odwołanie. Nieoficjalnie mówi się o braku możliwości porozumienia z powodu temperamentu lekarki z Żukowa.

Wśród potencjalnych następców wymienia się m.in. Jakuba Kraszewskiego, obecnie dyrektora szpitala UCK Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który ma opinię doskonałego menedżera z umiejętnościami kierowania dużym zespołem pracowników.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA