Zamknij
REKLAMA

Samorządowcy żądają od rządu testów pracowników żłobków, przedszkoli i szkół

10:50, 20.05.2020 | hs za: PAP/Fot. PAP/R. Guz
Skomentuj
REKLAMA

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenci Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Poznania i Sopotu zażądali od rządu przeprowadzenia testów pracowników żłobków, przedszkoli oraz szkół w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. List do premiera w tej sprawie wystosowała Unia Metropolii Polskich.

We wtorek 19 maja, w Warszawie, na wspólnej konferencji prasowej wystąpili: Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes zarządu Unii Metropolii Polskich, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydenci domagają się od rządu testów pracowników żłobków, przedszkoli i szkół w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W poniedziałek list do premiera w tej sprawie wystosowała Unia Metropolii Polskich.

"Szanowny Panie Premierze,
w związku z bardzo niepokojącymi informacjami, które docierają do nas z Łodzi, że około 14% pracowników miejskich przedszkoli i żłobków miało kontakt z wirusem SARS Co-V-2, apeluję o wydanie dyspozycji Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, by w ramach swoich uprawnień,podjął w trybie pilnym decyzje o skierowaniu na badania testami genetycznymi wszystkich pracowników żłobków i pracowników oświaty, mających bezpośredni kontakt z dziećmi"
- czytamy w liście podpisanym przez Tadeusza Truskolaskiego.

List został również wysłany do wiadomości Ministra Zdrowia, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak zaznaczyła Unia Metropolii Polskich w komunikacie na swojej stronie internetowej, chodzi o poddanie badaniu testami genetycznymi pracowników mających bezpośredni kontakt z dziećmi.

"Infekcję koronawirusem można wykryć przeprowadzając albo test immunologiczny, albo genetyczny. Podstawowym, zalecanym przez World Health Organization testem służącym do tego testem jest test genetyczny – wykrywający RNE wirusa w pobranej od pacjenta próbce. Testy genetyczne są bardziej skomplikowane do przeprowadzenia niż testy immunologiczna. Dają jednak większą pewność, co oznacza, że w większości przypadków nie trzeba ich powtarzać. Inaczej jest z testami immunologicznymi, których wyniki (pozytywne i wątpliwe) należy weryfikować właśnie za pomocą testów genetycznych" - czytamy w komunikacie organizacji.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej o tym, że testy przesiewowe, jakie przeprowadzono w Łodzi, "nie są niestety w pełni precyzyjne" i konieczne są testy genetyczne mówił Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy stwierdził, że odpowiedzialność za testowanie musi ponosić rząd, badania należy robić na jak największą skalę.

"Nie może być tak, że przez cały czas my wykonujemy pracę za rząd" - mówił Rafał Trzaskowski.

Stwierdził, że prezydenci biorący udział w konferencji reprezentują również samorządowców z mniejszych i najmniejszych ośrodków, którzy borykają się z tym samym problemem.

Jak poinformował Rafał Trzaskowski, w Warszawie w żłobkach i przedszkolach pracuje 16 tys. osób. Według deklaracji 34 proc. rodziców chciało posyłać dzieci do żłobków, 24 proc. do przedszkoli. Jak podał prezydent, 18 maja w żłobkach i przedszkolach było 10 proc. dzieci.

"Widzimy, że na całym świecie testowanie, potem śledzenie osób, które są zdiagnozowane jako zakażone i izolacja to jest jedyna metoda walki z koronawirusem i również jedyny sposób ochrony najstarszych i tych najsłabszych przed ciężkimi powikłaniami" - mówił podczas konferencji Jacek Jaśkowiak.

"Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby otwierać żłobki, przedszkola, szkoły bo wiemy jak ważne jest to dla gospodarki,  wiemy że te dzieci muszą mieć zajęcie, dla dzieci i ich rozwoju osobistego natomiast musimy dbać o bezpieczeństwo stąd nasz apel czy żądanie do premiera by te testy przeprowadzić" - mówił prezydent Poznania.

Tadeusz Truskolaski i Aleksandra Dulkiewicz poinformowali, że zwrócili się w sprawie testów do wojewodów w swoich regionach.

(hs za: PAP/Fot. PAP/R. Guz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA