Zamknij
REKLAMA

Poseł Barbara Nowacka interweniuje w sprawie sądu w Pucku

11:37, 30.10.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Barbara Nowacka/FB
Skomentuj
REKLAMA

Poseł Barbara Nowacka (Koalicja Polska) skierowała do ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pismo w sprawie przeniesienia V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z Pucka do Wejherowa.

Posłanka uważa, że pozbawienie Pucka i powiatu puckiego Wydziału Ksiąg Wieczystych znacznie wydłuży sprawy, w których niezbędna jest korzystanie z zasobów sądowych.

Barbara Nowacka konsultowała swoje działania ze starostą puckim.

Poniżej publikujemy treść pisma do ministra Ziobry:

Zwracam się do Pana w ramach sprawowania przeze mnie mandatu posła na sejm RP z prośbą o interwencję w sprawie przeniesienia V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z Pucka do Wejherowa.

W 2020 roku planowane jest oddanie do użytku nowo wybudowanego budynku Sądu Rejonowego w Wejherowie, w którym siedzibę w znajdą wszystkie jego wydziały, w tym V Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Pucku przy ul 1 Maja 15.

Zlikwidowanie V Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Pucku i przeniesienie go do nowego budynku w Wejherowie jest decyzją niekorzystną, zarówno dla mieszkańców Ziemi Puckiej jak i dla jednostek samorządowych wspomnianej wyżej Ziemi.

Z zasobów Wydziału korzystają pracownicy starostwa powiatowego w Pucku oraz urzędów miast i gmin powiatu puckiego. Bieżąca współpraca z pracownikami sądu w Pucku, często realizowana w czasie osobistych wizyt w siedzibie wydziału, znacząco usprawnia realizację nałożonych na urzędy zadań. Szybkie dokonywanie wpisów w księgach wieczystych jest z korzyścią zarówno dla urzędów jak i dla samego Sądu. Zasób znajdujący się w Pucku jest niezbędny do rozstrzygania większości postępowań dotyczących odszkodowań, komunalizacji, wywłaszczeń, zwrotów wywłaszczonych nieruchomości w celu zbadania stanu prawnego nieruchomości. Wszelkie niejasności w postępowaniach wyjaśnione są na miejscu, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy na korespondencję. Przeniesienie wydział spowoduje konieczność każdorazowych wyjazdów do Wejherowa.

Referat Ewidencji Gruntów i Budynków Starostwa otrzymuje kilkadziesiąt wniosków w miesiącu dotyczących wyjaśnień rozbieżności pomiędzy zapisem w księdze wieczystej a operatem ewidencyjnym. Wszystkie sprawy wymagają wglądu do akt ksiąg wieczystych, a nie jedynie do elektronicznej księgi wieczystej. Podobnie, badanie starych kart dostępnych tylko w wersji papierowej i nie poddanych cyfryzacji może się odbyć tylko w siedzibie wydziału.

Przeniesienie wydziału do Wejherowa znacznie przedłuży czas prowadzonych postępowań, utrudnia ich realizację jak również podniesie koszty zarówno po stronie urzędów, jak i po stronie samego Sądu.

Umiejscowienie wydział ksiąg wieczystych w Pucku jest istotne również dla mieszkańców powiatu puckiego. Obecnie wszystkie sprawy związane na przykład ze sprzedażą nieruchomości, mieszkańcy mogą załatwić na miejscu w Pucku. W przypadku przeniesienia wydziału do Wejherowa, mieszkańcy zostaną zmuszeni do wcześniejszej wizyty w Wejherowie, celem skompletowania odpowiednich dokumentów potrzebnych do przedstawienia notariuszowi. Podniesie to koszty i wydłuży czas, co nie pozostaje to bez znaczenia zwłaszcza dla mieszkańców północnych krańców powiatu puckiego. Dla przykładu odległość pomiędzy Helem a Wejherowem to ponad 60 km, przy czym brak jest bezpośredniego połączenia kolejowego czy autobusowego.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że proces przenoszenia zasobów z wydziału w Pucku do siedziby Sądu w Wejherowie uniemożliwi przez pewien czas dostęp do ksiąg wieczystych, a także utrudni kontakt z pracownikami Sądu w celu uzyskania informacji w zakresie współpracy pomiędzy urzędami a Sądem, co może znacznie wydłużyć czas załatwienia określonej sprawy.

Dodatkowo pragnę nadmienić, że zostałam poinformowana przez Pana starostę puckiego, iż z uwagi na dużą i stale rosnącą liczbę spraw sądowych z terenu powiatu puckiego, władze wspomnianego powiatu planują wystąpić z inicjatywą budowy nowego budynku sądu w Pucku.

Mając na uwadze przytoczone argumenty proszę Pana Ministra o interwencję i pomoc w pozostawieniu wydziału ksiąg wieczystych w Pucku.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Barbara Nowacka/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%