Zamknij
REKLAMA

Prezydenci podpisali 16 listopada apel w związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji przypadającym. Nie ma na liście prezydenta W. Szczurka

08:48, 22.11.2020 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto fotobank.pl/UMS
Skomentuj
REKLAMA

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tego specjalny apel w sprawie poszanowania zasad równości i tolerancji wobec mniejszości i grup dyskryminowanych wystosowali prezydenci polskich i zagranicznych miast. Wśród nich prezydenci Gdańska i Sopotu.

Okazuje się, że o tolerancji pamiętali jedynie w Gdańsku i Sopocie. Nie dość, że włodarze tych miast złożyli podpisy pod apelem, to jeszcze przygotowano, zgodnie z obostrzeniami obchody – była tęczowa flaga na molo w Sopocie, było podświetlenie budynków w Gdańsku.

- Nie wahałem się ani chwili, czy podpisać apel – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Od wielu lat zasady równości i tolerancji stosujemy w realizacji codziennych zadań. Nie przechodzimy obojętnie obok ludzkich krzywd. Byliśmy gotowi przyjąć dzieci z Aleppo, dziś już Sopocie jest pierwsza rodzina z Białorusi, a do końca miesiąca przyjmiemy jeszcze dwie. Jesteśmy otwarci, gotowi przyjąć nowych członków do naszej wspólnoty. Chcemy, aby razem z nami tworzyli pełnoprawną społeczność naszego miasta.

Tolerancja to bardzo szeroka przestrzeń i sprowadzanie jej jedynie do granic mierzonych seksualnością i preferencjami jest zawężaniem obszaru i bagatelizowaniem pojmowania relacji. Tolerancja to również umiejętność dialogowania politycznego. Określenia typu je..ć i wyperda..ć na pewno nie mieszczą się w przestrzeni tolerancji. Dlatego te wszystkie oflagowania i podświetlenia to jedynie puste gesty mające na celu trzymać przy sobie określonych wyborców.

Jeśli demonstrujemy tolerancję w jej ogólnym pojęciu, to musimy zgadzać się na tolerowanie również tych,którzy mają odmienne poglądy polityczne. Inaczej przez pozostawienie sobie choć kawałka braku tolerancji, stajemy się w jakimś obszarze dyskryminatorami!

Dlatego tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji stały się bardzie demonstracją polityczną niż rzeczywistym pokazaniem szacunku dla innych.

We wspólnych tegorocznych obchodach brały udział m.in. członkowie Unii Metropolii Polskich im. P. Adamowicza – Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Wrocław oraz samorządy ze Związku Miast Polskich.

Z inicjatywy Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy, do akcji włączyły się także liczne miasta z zagranicy – Londyn, Barcelona, Oslo, Düsseldorf, Praga, Budapeszt, Bratysława, Madryt, Kopenhaga, Gandawa, Birmingham i Reykjavik.

Prezydenci miast i burmistrzowie wystąpili ze wspólnym apelem, przypominając, jaką rolę i znaczenie ma tolerancja w życiu małych ojczyzn, przypomnieli fragment Deklaracji na Temat Zasad Tolerancji oraz wyrazili także solidarność ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi.

Okazujemy solidarność z wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem. Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa, stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych.

Uważamy, że każdy obywatel naszych małych ojczyzn ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej”

I ważny by było, żeby ci którzy podpisali apel zaczęli sami się do nie go stosować.

Wśród prezydentów i burmistrzów znaleźli się także włodarze z Pomorza. Są to: Marek Charzewski Burmistrz Malborka, Mirosław Chyła Burmistrz Pelplina, Krzysztof Krzemiński Burmistrz Redy, Hanna Pruchniewska Burmistrz Pucka, Beata Rutkiewicz Zastępca Prezydenta Wejherowa, Janusz Wróbel Burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Próżno natomiast szukać podpisu prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Czyżby zabrakło tolerancji dla tolerancji?

A może prezydent Gdyni nie chciał uczestniczyć w fikcyjnym pokazie „niby” tolerancji?

 

Apel

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto fotobank.pl/UMS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA