Zamknij
REKLAMA

Kto zapłaci za budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Rozważane są trzy lokalizacje: Choczewie, Gniewinie lub Krokowej

15:16, 08.01.2021 | hs za: marketnews24.pl/foto luctheo/pixabay.com
Skomentuj
REKLAMA

Jeżeli w Polsce ma powstać elektrownia jądrowa, to w 2021 r. musi być gotowy model finansowania tak wielkiej inwestycji. Będzie to duży koszt dla podatników, jeżeli chcemy mieć tańszą energię.

Takie modele finansowania z ostatnich lat znamy z kilku państw. W przypadku Rumunii to Amerykanie dołożyli się do sfinansowania połowy kosztów budowy bloku jądrowego w elektrowni Czarna Woda. Drugą połowę inwestycji rumuński rząd sfinansował z budżetu państwa.

[ZT]41148[/ZT]

- Można się spodziewać, że taki model przyjęty zostanie w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. – Już trwają rozmowy na ten temat z amerykańskimi instytucjami finansowymi.

Amerykanie mają być partnerem technologicznym i finansowym.  W zamian za współfinansowanie inwestycji Amerykanie mieliby swój współudział w przychodach ze sprzedaży energii elektrycznej.

[ZT]41467[/ZT]

- Nie jest jednak jeszcze przesądzone czy chodziłoby o kontrakt różnicowy, który bywa stosowany przy budowach morskich farm wiatrowych – dodaje W.Jakóbik.

Kosztów jeszcze nie znamy, są tylko szacunki. Koszt budowy dwóch elektrowni o mocach 6-9 GW może wynieść 100 – 135 mld zł. Energia z atomu może kosztować 150 zł za MWh pod warunkiem silnego wsparcia ze strony państwa.

[ZT]30214[/ZT]

 

(hs za: marketnews24.pl/foto luctheo/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA