Zamknij
REKLAMA

Ptasia grypa dotarła do Gdyni

12:09, 02.03.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: OSP Smolno/foto OSP Smolno
Skomentuj
REKLAMA

Powiatowe służby weterynaryjne wsparte przez gdyńską Straż Miejska cały czas monitorują plaże i tereny zielone, które upodobało sobie ptactwo.

W dniach 22-24 lutego skontrolowano gdyńskie i sopockie plaże. Zebrano razem 34 martwe ptaki, w większości łabędzi. Na specjalistyczne badanie wysłano 5 łabędzi, jednego kormorana i jedną łyskę. We wtorek powinny być wyniki badań.

W porównaniu z powiatem puckim w Gdyni i Sopocie zebrano małą ilość martwych ptaków. W powiecie puckim liczba padłych na ptasią grypę ptaków przekroczyła 200.

[FOTORELACJA]10190[/FOTORELACJA]

Pierwsze ognisko zdiagnozowano na fermie kurzej w gminie Szemud 5 lutego. Kilka dni później ptasia grypa pojawiła się w powiecie puckim. Ilość sygnałów postawiła na nogi powiatowe służby i władze samorządowe.

15 lutego Straż Miejska we Władysławowie zaapelowała do wszystkich mieszkańców gminy Władysławowo o niezbliżanie się do łabędzi na Zatoce Puckiej oraz do innych ptaków.

Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony

Istnieje wysokie ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w przeciągu ostatnich dni dużej ilości martwych zwierząt w Powiecie Puckim.” - informowali strażnicy z Władysławowa.

Na 16 lutego zwołano w Pucku zespół zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele Straży Pożarnej, Straży Miejską, Policji oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Ilość przypadków zaskoczyła zarówno mieszkańców, jak i służby powiatowe. Do zbierania martwych ptaków zaangażowano również Ochotniczą Straż Pożarną. Oznakowano drogi w powiecie tablicami „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony”.

Druhowie z OSP Swarzewo i OSP Smolno rozmieszczali tablice i zbierali padle ptaki. Martwe zwierzęta znaleziono m.in. między Błądzikowem a Puckiem, w rezerwacie Beka, w okolicach Swarzewa, w Pucku. W akcjach uczestniczyli tylko strażacy pełnoletni. Druhowie byli zabezpieczeni w środki ochrony osobistej - kombinezon, rękawice lateksowe, rękawice skórzane, maseczkę oraz gogle - padnięte ptaki umieszczali w workach, które zostały przewiezione do Pucka.

21 lutego strażacy z OSP Smolno od godziny 11:00 zbierali padłe ptaki. Ze względu na obszar jaki obejmował działania, udział w nich wzięli wszyscy dostępni członkowie jednostki, którzy mają skończone 18 lat. Teren, który został sprawdzony i oczyszczony (z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa strażaków) to od krzyża na Bece w kierunku Osłonina - ok 1km oraz od tego samego krzyża w kierunku ujścia rzeki Redy oraz wzdłuż brzegu od strony Mrzezina aż do wału. Kolejny sektor działań, to ponownie rzeka Reda od kanału w kierunku drogi przez łąki między Mrzezinem do drogi wojewódzkiej. Sprawdzone zostały oba brzegi i te ptaki, które można było przyciągnąć od brzegu zostały uprzątnięte. Kolejnym miejscem, które zostało posprzątane jest rzeka Reda oraz kanały dochodzące na wysokości przepompowni, przy wspomnianej drodze przez łąki. Zebrano wtedy 35 padłych ptaków.

Zagrożenie ptasią grypą poruszyło mieszkańców powiatu puckiego. O interwencję poproszona posła Kacpra Płażyńskiego, który zarzucił samorządowcom powiatu puckiego brak koordynacji i opieszałość. Oberwało się również wojewodzie.

Poniżej publikujemy stanowisko Starosty Puckiego Jarosława Białka.

Nawiązując do  doniesień medialnych i konferencji prasowej posła na Sejm RP Pana Kacpra Płażyńskiego o braku koordynacji i opieszałości podejmowanych działań poniżej przedstawiam chronologię podejmowanych działań:

W dniu 12 lutego 2021 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii powiadomił Starostę Puckiego o ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków  H5N8 stwierdzonej u padłych łabędzi w miejscowości Swarzewo. W konsekwencji powyższego wydane zostało Rozporządzenie nr 1/2021 PIW w Pucku w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpieniem „Wysoce zjadliwej grypy ptaków” obejmujące swoim zasięgiem promień 10 km od miejsca ujawnienia łabędzi. Następnie w dniu 22 lutego 2021r. wydane zostało Rozporządzenie nr 2/2021 rozszerzające obszar zagrożony o kolejne dwie gminy. W chwili obecnej obejmuje ono sześć gmin powiatu puckiego.

W wyniku niezwłocznej reakcji na sytuację kryzysową Starosta Pucki zwołał dwa posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pierwsze w dniu 16.02.2021, drugie 23.02.2021r. Ponadto zorganizowano dwa szkolenia z procedury zabezpieczania martwego ptactwa prowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, dla przedstawicieli wszystkich gmin powiatu puckiego. Już 18.02.2021r. na drogach wjazdowych do miejscowości obszaru zagrożonego umieszczono tablice informacyjne  z napisem „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków obszar zagrożony”. Przygotowano komunikat dla mieszkańców powiatu i przekazano go mediom oraz umieszczono na portalach społecznościowych.

Podejmowane działania mają charakter planowy i wynikają z harmonogramu działań przewidzianych w „Planie Gotowości Zwalczania Influenzy Ptaków o Wysokiej Zjadliwości Na Poziomie Powiatu Puckiego”.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przejęło koordynację zgłoszeń od mieszkańców i turystów oraz nadawanie dalszego biegu i reakcji powołanych służb i podmiotów do zbierania martwego ptactwa.

Działania służb i samorządów lokalnych gmin powiatu puckiego przebiegają sprawnie. Powołane zespoły wyjazdowe zbierają padłe ptactwo w dni powszednie do godzin wieczornych, a także w weekendy.

Do dnia dzisiejszego dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) przyjęli 61 zgłoszeń, w wyniku czego podjęto i zabezpieczono:

  • z terenu gminy Władysławowo  –  136 sztuk dzikich ptaków (głównie łabędzie)
  • z terenu miasta Puck i gminy Puck  –  łącznie 79 sztuk  dzikich ptaków (głównie łabędzie)   

Do chwili obecnej zorganizowano trzy transporty do składowiska utylizacji odpadów kat. I w powiecie inowrocławskim.

Wskazuje się, iż z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Pucku został nawiązany kontakt z asystentem Pana Posła już w dniu 19.02.2021r. po przesłaniu pisma do Wojewody Pomorskiego w sprawie ptasiej grypy w powiecie puckim. Niestety Pan Poseł Kacper Płażyński nie był zainteresowany uzyskaniem bieżących informacji na temat podejmowanych działań przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i pomimo kilku prób nawiązania z nim kontaktu do rozmowy nie doszło.

Jednocześnie składam podziękowania pracownikom samorządów gmin, Strażom Miejskim, Gminnym, Ochotniczym Strażom Pożarnym powiatu puckiego za osobiste zaangażowanie i podejmowanie działań również w czasie ponadnormatywnym.

Starosta Pucki

Jarosław Białk

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: OSP Smolno/foto OSP Smolno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%