Zamknij
REKLAMA

Wyrzucić Jana Pawła II na peryferie

09:12, 03.03.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz
Skomentuj
REKLAMA

"Uważamy, że z wielu względów lepszą wydaje się propozycja  Burmistrza, aby imieniem św. Jana Pawła II nazwać aleję biegnącą od ul. Chmieleńskiej od Zamkowej, przy Ławce Asesora, zaś imieniem Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego nazwać park przy ul. A. Majkowskiego. Jednak także i te propozycje powinny zostać poddane ocenie przez mieszkańców, zanim Rada Miejska podejmie uchwałę w przedmiotowej sprawie." - pisze w swoim stanowisku Kazimierz Formela, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, oddział Kartuzy.

[ZT]44278[/ZT]

Konsultacje społeczne nie są mocną stroną władz Kartuz. Przypomnijmy, że najpierw mieszkańcy wybrali dla skweru (parku) przy Kolegiacie imię Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jednak dla burmistrza wola mieszkańców nie była ważna i sam zgłosił kontrpropozycję, by ten skwer nazwać "Park im. Towarzystwa Miłośników Kartuz". Tak się stało. Teraz zarówno burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński domaga się konsultacji w sprawie nadania imienia Św. Jana Pawła II jednej z głównych ulic Kartuz. Sam proponuje, by Polaka Papieża wyrzuć na peryferia miasta. Czy tą propozycją dołącza do grona tych, którzy za cel postawili sobie upokorzenie Karola Wojtyły?

Do chóru popleczników burmistrza dołączyło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Antoni Abraham w grobie się przewraca), które w pełni popiera lokalizację ulicy Św. Jana Pawła II tuż przy granicy miasta.

Stanowisko ZKP Kartuzy wzięło się stąd, że radni zwrócili się do Jana Wyrowińskiego, prezesa władz krajowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Prezes się jednak nie popisał i zamiast zająć stanowisko odesłał pismo do kartuskiego oddziału. Czy zatem Jan Wyrowiński także dołączył do przeciwników Św. Jana Pawła II? Byłby to smutna wiadomość...

Dlaczego tak się dzieje?

Polityka wkrada się w każdą dziedzinę życia. Tak jest i tym razem. Opozycyjna do burmistrza Rada Miasta Kartuzy wypracowała nadanie imienia Św. Jana Pawła II części jednej z głównych ulic Kartuz. Podniosły się głosy sprzeciwiające się tej propozycji. Na sesji rady pojawiła się poseł Joanna Senyszyn, która Polaka Papieża odsądziła od czci i wiary kierując pod Jego adresem kalumnie i pomówienia.

Przeciwko nadaniu imienia JP II ulicy sprzeciwiają się również członkowie Zarządu Towarzystwa Miłośników Kartuz. Tego samego, które bez konsultacji stało się patronem skweru przy Kolegiacie. Hipokryzja sięgająca chmur! A na dodatek ani Towarzystwo ani burmistrz nie poczuwają się do dbania o ten kawałek zieleni. Nadal na skwerze stoi choinka bożonarodzeniowa. Co znów pokazuje, że z wiarą katolicką ani TMK ani burmistrz nie za wiele mają wspólnego. W Wielkim Poście eksponowanie świątecznego drzewka do poważne naruszenie praw kościelnych. Chyba, że przyjmiemy, iż burmistrz i jego poplecznicy wprowadzają w Kartuzach nawą świecką (ateistyczną, uwłaczającą Kościołowi i katolikom) tradycję – choinka przez cały rok?

Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek

Ataki posłanki z Lewicy musiały spodobać się burmistrzowi, bo wyraził zgodę na zamieszczenie na oficjalnym profilu miasta petycji przeciwko nadaniu imienia JP II ulicy w Kartuzach.

Sam wpycha się do pierwszych rzędów podczas wszelakich uroczystości religijnych udając wiele wierzącego. Jak uważają mieszkańcy działaniami związanymi z torpedowaniem pomysłu ulicy Św. Jana Pawła II burmistrz pokazał swoją prawdziwą twarz, która od wiary katolickiej jest jak najdalej.

Św. Jan Paweł II to wielki symbol walki Polaków o wolność i niepodległość. Kościół, na którego czele stał przez wiele lat, w mrocznych czasach totalitaryzmu był głównym, żeby nie powiedzieć, że jedynym miejscem, w którym Polacy mogli uzyskać pomoc i wsparcie. Dziś burmistrz Kartuz i kartuskie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie negowaniem i dyskryminowaniem Ojca Świętego "dziękują" za lata opieki.

Czy zatem należy generalizować i twierdzić, że to stanowisko wszystkich Kaszubów z Kartuz? Na pewno nie!

Dziś odbywa się sesja Rady Miasta, na której omawiane będą sprawy kartuskich ulic...

 

Choinka w Parku im. Towarzystwa Miłośników Kartuz

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%