Zamknij
REKLAMA

Czyja będzie Trasa Kaszubska?

18:22, 05.04.2021 | hs za: Barbara Nowacka/foto GDKKiA
Skomentuj
REKLAMA

W związku z pojawiającymi się niepokojącymi głosami dotyczącymi zdegradowania DK nr 6 na odcinku miedzy końcem Obwodnicy Trójmiasta a Bożympolem Wielkim po oddaniu do użytku Trasy Kaszubskiej, posłanka Barbara Nowacka wystosowała interpelację do ministerstwa infrastruktury we wspomnianym temacie. 

"W związku z trwającą budową „Trasy Kaszubskiej” przewidywana jest zmiana kategorii drogi krajowej nr 6 przebiegającej przez Gdynię i Małe Trójmiasto Kaszubskie na drogę kategorii niższego rzędu. Realizacja „Trasy Kaszubskiej” połączona z obniżeniem rangi omijanego odcinka drogi krajowej nr 6 w jej dotychczasowym przebiegu doprowadzi do wykluczenia transportowego Małego Trójmiasta Kaszubskiego i północnego regionu Kaszub z aktywnego i nieskrępowanego udziału w życiu gospodarczym kraju. W poczuciu odpowiedzialności za rozwój Wejherowa, Redy i Rumi oraz całej północnej części województwa pomorskiego i los tysięcy mieszkańców nie można do tego dopuścić." - czytamy w interpelacji.

Oficjalnie nie ma potwierdzenia obaw posłanki, jednak samorządowcy podnoszą alarm, gdyż docierają do nich sygnały, w których jest mowa o przekazaniu samorządom tego odcinka, którego trasa przebiega przez gminy Żukowo, Szemud, Luzino, Łęczyce.

"Ze względu na znaczenie tego ww. odcinka drogi krajowej nr 6 dla ruchu tranzytowego odcinek ten powinien pozostać nadal drogą kategorii krajowej. Samorządy już dziś ponoszą wysokie koszty związane z oświetleniem drogowym (co jest obowiązkiem ustawowym), gdyż droga krajowa nr 6 przebiega na długich odcinkach na terenie poszczególnych samorządów oświetlonych w sposób liniowy." - kontynuuje parlamentarzystka.

Poseł Nowacka zadała Ministrowi Infrastruktury 2 pytania:

1. Czy rzeczywiście po oddaniu do użytku „Trasy Kaszubskiej” droga krajowa nr 6, na odcinku miedzy końcem Obwodnicy Trójmiasta a Bożympolem Wielkim, straci status drogi krajowej?

2. Jeśli tak, to czy ministerstwo ma w planach partycypowanie w utrzymaniu wspomnianego odcinka obecnej drogi krajowej nr 6, czy też całość kosztów utrzymania owej drogi na odcinku miedzy końcem Obwodnicy Trójmiasta a Bożympolem Wielkim ponoszona będzie przez jednostki samorządu terytorialnego?

(hs za: Barbara Nowacka/foto GDKKiA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

kerowcakerowca

0 0

..dobry pomysł :) Czyli A 1 będzie należeć teraz do gmin przez które przechodzi. Niektóre odcinki pewnie będą zamykane na zimę,,więc spowoduje to zmniejszenie się rozprzestrzeniania się covida.... logiczne 16:06, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%