Zamknij
REKLAMA

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę

23:07, 10.04.2021 | hs za: Maciej Szalbierz/7 PBOT/foto 7 PBOT
Skomentuj
REKLAMA

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powiększyła swe szeregi o kolejnych terytorialsów. 16-dniową drogę od cywila do żołnierza przeszli ochotnicy z województwa pomorskiego, którzy po złożeniu żołnierskiego przyrzeczenia rozpoczęli służbę w batalionach lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku i 73 blp w Słupsku.

Przysięga wojskowa jest jedynym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud, jaki włożyli podczas całego szkolenia, ale także będący początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego.

W niedzielę, 28 marca br. w Słupsku uroczystą przysięgę wojskową złożyło 36 ochotników, którzy zasilą szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą nie tylko z czy z obszaru trójmiasta, ale również m.in. z powiatu malborskiego, słupskiego, tczewskiego, chojnickiego, człuchowskiego czy kwidzyńskiego. 

Wśród nich znaleźli się nauczyciele, studenci, psycholog, informatyk, arborysta, strażak z OSP i wielu innych. W życiu cywilnym każdy robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno - chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

- Pamiętajcie, że każdy kto zdecydował się zostać żołnierzem składa przyrzeczenie, by służyć swojej Ojczyźnie i bliźnim. Przysięga wojskowa, którą dzisiaj złożyliście przypieczętowała wasz trud włożony w ukończenie wyczerpującego szkolenia. Dzisiaj oficjalnie zostaliście żołnierzami Wojska Polskiego i będziecie nimi już do końca życia. Bo żołnierzem się nie bywa, ale się jest. Gratuluje wam decyzji, jaką podjęliście i jednocześnie dziękuję ze zdecydowaliście się służyć w tym trudnym czasie pandemii wspierając naszą lokalną społeczność. Jestem dla Was pełen uznania. – zwrócił się do żołnierzy Dowódca 7 PBOT kmdr Tomasz Laskowski. 

Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa to dopiero początek żołnierskiej drogi, jaką musi pokonać każdy nowy terytorials. Cały proces szkolenia trwa trzy lata i po tym czasie można uznać ich za w pełni wyszkolonych żołnierzy. W dalszej kolejności doskonalą oni swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Żołnierze biorą również udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powoływani są do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

[FOTORELACJA]10249[/FOTORELACJA]

 

(hs za: Maciej Szalbierz/7 PBOT/foto 7 PBOT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

WPWP

0 1

WOT to długo oczekiwana gwardia narodowa. Już dawno rząd powinien rozpędzić wrogów. WOT powinien poatrolowac ulice i wyłapywać bandytów,którzy szkodzą Polsce. 23:24, 10.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%