Zamknij
REKLAMA

Powstanie obwodnica Człuchowa

21:20, 01.05.2021 | hs za: GDDKiA
Skomentuj
REKLAMA

Ruszają prace przy dokumentacji projektowej dla obwodnicy Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25. Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

Obwodnica z klasą GP

 Podpisaliśmy umowę na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25. Wykonawcą prac jest firma Schuessler - Plan Inżynierzy. Przygotowanie dokumentacji projektowej będzie kosztowało 3 181 395,00 zł.

Przyszła trasa ma mieć klasę techniczną GP (główna ruchu przyspieszonego) i będzie jednojezdniowa (z rezerwą pod drugą jezdnię w przypadku DK22). W ramach obwodnicy planowana jest realizacja czterech skrzyżowań bądź węzłów, w zależności od wariantów oraz wyników analiz. Podczas realizacji tej inwestycji zostanie również wybudowany obwód utrzymania drogi.

Bezpieczna i nowoczesna

Celem budowy obwodnicy Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25 jest poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu. To również poprawa jakości życia mieszkańców miasta. Obecnie drogi krajowe nr 22 i 25 przebiegają przez centrum miasta. Wykonana wiele lat temu obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 22 (al. Jana Pawła II) przejęła rolę miejskiej trasy średnicowej i przebiega przez obszary gęstej zabudowy. DK25 bezpośrednio graniczy z obszarem średniowiecznego miasta, ma dość skomplikowany przebieg, a także posiada jednopoziomowe skrzyżowanie z wielotorową linią kolejową w obrębie stacji Człuchów.

Program budowy 100 obwodnic w woj. pomorskim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie pomorskim powstanie pięć obwodnic:

  • Brzezia w ciągu DK25 (trwa przetarg na realizację prac budowlanych),
  • Człuchowa w ciągu DK22/25 (została podpisana umowa na STEŚ-R),
  • Słupska i Kobylnicy w ciągu DK21 (trwa przygotowanie STEŚ-R),
  • Starogardu Gdańskiego w ciągu DK22 (trwa przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) i został złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej),
  • Sztumu w ciągu DK55 (została podpisana umowa na dokumentację: Koncepcję programową (wraz z wariantowaniem przebiegów), materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (wraz z jej uzyskaniem) oraz projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej).

O Programie #100obwodnic

W ramach Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

(hs za: GDDKiA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

DrogowiecDrogowiec

1 0

Pragnę również poinformować, że również trwają prace nad budową obwodnic Przemyśla, Strykowa, Żodynia, Gryfina, Ciechanowa i wielu innych, tylko ja się pytam co to ma wspólnego z Gdynią oprócz promowania pisowskiego programu #100 obwodnic. 22:31, 01.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%