Zamknij
REKLAMA

Ścieki znów spływają do Wisły. Prezent Warszawy dla Pomorza przed sezonem letnim?

22:27, 02.05.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za/WodyPolskie/twojajurata.plfoto Wody Polskie
Skomentuj
REKLAMA

Jak poinformował Przemysław Daca,  Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w Warszawie znów bezpośrednio do Wisły spływają ścieki.

To już dziesiąty zrzut ścieków komunalnych przelewem burzowym przy ul. Frysa. Ostatni dozwolony obowiązującym prawem. I co dalej?

Czy ktoś w Warszawie nad tym panuje?

Co na to #wwf?

Czy kogoś to jeszcze interesuje?

Z każdą sekundą do rzeki trafia ok. 3 metrów sześciennych zanieczyszczeń. W stopniu rozcieńczonym ścieki docierają również do Zatok Gdańskiej i Puckiej

Największy stopień zanieczyszczenia Bałtyku w związku z napływaniem ścieków razem z rzekami, występuje przy samej linii brzegowej, w okolicach ujść rzek.

Oczywiście wiele zależy od prądów morskich i kierunku wiatru, natomiast należy zwrócić uwagę, że Mierzeja Helska, w miejscu gdzie znajduje się Jurata i Jastarnia jest oddalona od ujścia Wisły o ok. 40 km. natomiast samo ujście rzeki znajduje się już poza obrębem Zatoki Puckiej opływającej od południa wybrzeże Juraty. Półwysep jest przy tym opływany przez wody otwartego morza od strony północnej.

Sama Zatoka Pucka, zwana też Małym Morzem jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią Zatoki Gdańskiej i jest oddzielona o ok. 12 km podwodnym, okresowo wynurzającym się wałem. Ta mielizna jest nazywana Ryfem Mew (Rewą Mew) i stanowi barierę częściowo izolującą ok. 120 km kwadratowych akwenu Zatoki Puckiej.

Tym samym samą Zatokę Pucką można uznać za swoistą osobliwość hydrologiczną, jak twierdzi w swojej monografii Liliana Klekot z Instytutu Kształtowania Środowiska w Warszawie (Oceanologia nr 12 – 1980, PL ISSN 0078-3234 „Zatoka Pucka Osobliwością Hydrologiczną Bałtyku”)

Oznacza to, że podobnie jak Wisła może oczyszczać się sama, również wody Zatoki Puckiej radzą sobie z zanieczyszczeniami, dzięki napływaniu wód z otwartego morza, także od strony południowej. Dzięki temu, woda w Zatoce Puckiej jest regularnie wymieniana i wypłukiwana przez strumienie opływające Mierzeję Helską.

Jakość wody w Wiśle monitorowana jest przez trzy regionalne delegatury Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: mazowiecką, kujawsko-pomorską i pomorską (z siedzibą w Gdańsku). Ta ostatnia bada jakość wody w czterech punktach pomiarowych:

  • Biała Góra (na wysokości Gniewu)
  • Kiezmark
  • Świbno
  • ujście Wisły

Są to specjalistyczne badania fizykochemiczne, na obecność m.in. związków azotu, fosforu, ilość rozpuszczonego tlenu (im mniej, tym większa obecność bakterii), przewodność (im wyższa, tym więcej związków chemicznych w wodzie).

(Mariusz Sieraczkiewicz za/WodyPolskie/twojajurata.plfoto Wody Polskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Jańcio WodnikJańcio Wodnik

1 0

Dla twojej informacji redaktorku, jest to przelew burzowy który odprowadza wodę deszczową, a nie ścieki. Kręcisz aferę razem ze swoimi pisowskimi przyjacielami.
I jeszcze jedno, dlaczego łączysz portal turystyczny twojajurata.pl z tym hejterskim pseudoartykułem. 00:30, 03.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%