Zamknij
REKLAMA

#LiczySięPolska w Lęborku. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano korzyści płynące z przyjęcia Planu Odbudowy. Powiat lęborski ma zyskać 1,3 miliarda złotych

19:25, 03.05.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto Marcin Kapela
Skomentuj
REKLAMA

Przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwość Lębork w wydanym oświadczeniu zachęcali całą klasę polityczną do przyjęcia jednogłośnie Programu Krajowego Planu Odbudowy.

- Warto wspomnieć jakie wartości finansowe otrzyma powiat lęborski. To kwota 1 326 344 915,70 zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca powiatu lęborskiego kwota jaką można uzyskać to 20 tysięcy złotych. Przy założeniu, powiat lęborski zamieszkuje 66 0000. Dzięki ratyfikacji tych środków. Będzie możliwe sfinansowanie niezbędnych inwestycji, działań bliskie wyborcom, które sprawiają, że ich codzienne życie np. dojazdy do pracy, czy szkoły stanie się prostsze – mówi Łukasz Kuriata, radny miasta Lęborka.

Uczestniczący w prezentacji KPO zebrali się na lęborskim Placu Pokoju.

[FOTORELACJA]10269[/FOTORELACJA]

- Warto nadmienić, że ponad miliard złotych z tej kwoty trafi do powiatu lęborskiego. Te środki mogą zostać wydatkowane na budowę nowej infrastruktury drogowej, nowych budynków, które w naturalny sposób przyczynią się do rozwoju naszego powiatu, mieszkańców i całego naszego regionu – podkreśla Marcin Brodalski, z biura poselskiego Piotra Müllera w Lęborku. - To sukces premiera Morawieckiego, który został wynegocjowany w Parlamencie Europejskim zaowocuje wielkim wsparciem, także dla naszego powiatu.

- Same dopłaty bezpośrednie to wartość ok. 24 mld euro na lata 2021-2027 - dodaje Łukasz Kuriata, szef lęborskiego klubu PiS. - Krajowy Plan Odbudowy przewiduje rozwój w sektorze rolno-spożywczym. Widzimy, że ta branża będzie sprzyjała wzrostowi dochodów w branży rolnej. Dlatego tak ważne i istotne jest, by przekonywać całą klasę polityczną do tego, jak ważny jest Krajowy Plan Odbudowy.

Żeby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro - informuje PAP.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Marcin Kapela)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%