Zamknij
REKLAMA

2 procent obszaru Polski z zakazem zabudowy mieszkaniowej

22:36, 02.06.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/foto InspiredImages
Skomentuj
REKLAMA

Decyzje zapadły! Definitywnie określono zasady rozdzielenia wiatraków od zabudowy mieszkaniowej. W całej Polsce wprowadzono zakaz budowy domów mieszkalnych na ok. 2 procentach terenu kraju. W tym sporo obszarów w województwie pomorskim.

W niektórych przypadkach przepisy wprowadzają zakaz budowy mieszkań nawet w odległości 2 kilometrów od wiatraków.

Służby informacyjne rządu opublikowały specjalną mapę, na której zaznaczono tereny wyłączone z budownictwa mieszkaniowego. Jest tego łącznie ok. 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Decyzja wynika z tzw. Ustawy antywiatrakowej. Po prostu przy instalacja farm wiatrowych mieszkać nie wolno.

Obecnie na gruntach wyłączonych z możliwości budowy mieszkań zlokalizowanych jest już 1239 działających turbin wiatrowych.

Największa farma wiatrowa w Polsce znajduje się w okolicach Potęgowa w powiecie słupskim.

Najwięcej farm rozlokowanych jest w trzech województwach: pomorskim, zachodni-pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Są to miejscowości m.in. w powiatach słupskim – Duninowo, Kobylnica, Kwakowo, Konczewo, lęborskim – Wicko, Wojciechowo, puckim – Połczyno, Gnieżdżewo, wejherowskim – Gniewino, Linia, gdańskim – Bystra, Przejazdowo, nowodworskim – Nowy Dwór Gdański, Żuławki, malborski – Nowy Staw, Dębina, sztumskim – Gościszewo, Żuławka Sztumska, Dzierzgoń, Sztumska Wieś, Mikołajki Pomorskie, Cieszymowo, tczewskim – Pelplin, Radostowo, Waćmierz, chojnickim – Sławęcin.

Są obszary w kraju, w których w ogóle nie występują farmy wiatrowe. A są miejsca, w których decyzją ustawy zakaz obejmuje np. 2 tysiące hektarów, jak ma to miejsce między Puckiem a Władysławowem.

Według przepisów domów mieszkalnych nie można budować w sąsiedztwie turbin przy założeniu dziesięciokrotności wysokości wiatraka. Powodem jest hałas generowany przez urządzenie, który według medyków jest szkodliwy dla zdrowia.

Po wejściu na GeoPortal należy w menu "Warstwy" zaznaczyć zakładkę "Zagospodarowanie przestrzenne" i po kliknięciu w nią wybrać "Strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych".

Mapa: https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?locale=pl&gui=new&sessionID=5716851

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto InspiredImages)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%