Zamknij
REKLAMA

Wraca sprawa 5 dla zwierząt. Otwarte Klatki organizują happening przed biurem PiS

11:45, 08.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz/PAP
Skomentuj
REKLAMA

Aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki zamierzają odegrać w środę 8 września, o godz. 18:00, happening przed siedzibą PIS w Gdańsku na Targu Drzewnym. Celem akcji jest przypomnienie politykom o ważności wprowadzenia zaniechanych rok temu zmian.

Jak mówią członkowie trójmiejskiej grupy lokalnej Otwartych Klatek: „Temat nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt ucichł, jednak my o nim nie zapominamy. W tamtym roku nie udało się wprowadzić tak zwanej „5 dla zwierząt”, która miałaby odmienić losy wielu zwierząt żyjących w Polsce”.

Przypomnijmy, że tzw. "5 dla zwierząt" miała uregulować kwestie związane z chowem i ubojem zwierząt, w tym ubojem rytualnym.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda wyjaśniał, że intencją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt była większa ochrona dobrostanu zwierząt i jak zauważył - była głosowana ”w poprzek politycznym podziałom” - ustawę poparli nie tylko posłowie PiS, ale także z innych partii.

Jak mówił minister, tworząc ustawę ”5 dla zwierząt" brano pod uwagę trzy aspekty: interes rolnikowi przedsiębiorców, uregulowania prawne krajowe i zagraniczne i wolność religijną. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem ubój rytualny jest zabroniony. Minister przypomniał, że Polska w 2012 r. notyfikowała zakaz uboju rytualnego, ustawa jest więc także dostawaniem do prawa unijnego.

Choć ustawowa "piątka dla zwierząt" leży w sejmowej zamrażarce, rząd nie zaniechał realizacji jej postulatów. Robi to jednak w inny sposób: zamiast zakazywać uboju rytualnego, woli promować tych, którzy sami z niego zrezygnują - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Takie założenie zawiera konsultowany właśnie projekt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej po 2022 roku. Warunkiem otrzymania dopłat na hodowlę bydła opasowego będzie deklaracja rolników, że ich odbiorcy nie stosują uboju rytualnego.

Producenci krytykują te przepisy - wskazują, że to miękka forma +piątki+, która wielu rolnikom uniemożliwi korzystanie z programu.

(PAP)

lp/Anna Wysoczańska

(Mariusz Sieraczkiewicz/PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%