Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy Pomorza płacą za OC najwięcej w Polsce. Składki najdroższe w Trójmieście

10:49, 10.09.2021 | hs za: BIK Serwis /foto google.maps
Skomentuj
REKLAMA

W pierwszej połowie tego roku, kierowcy z województwa pomorskiego płacili za polisę OC najwięcej w całym kraju – wynika z raportu Punkty, popularnej porównywarki cen ubezpieczeń. Cena OC w regionie wyniosła aż 667 złotych, czyli o 159 złotych więcej, niż w województwie podkarpackim, gdzie zanotowano najniższą stawkę. Biorąc pod uwagę średnią wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne Gdańsk jest zaś najdroższym miastem wojewódzkim w Polsce.

Średnia cena OC w Gdańsku w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 731 złotych. To aż 26 proc. więcej niż przeciętny koszt OC w kraju i 214 złotych różnicy w porównaniu do najtańszego miasta, jakim było Opole. Optymizmem nie napawa także analiza samego II kwartału – średnia cena OC poszybowała w górę, notując wzrost aż o blisko 7 proc.

- Rosnące ceny OC to efekt m.in. zniesienia ograniczeń pandemicznych, częstszych podróży i coraz częstszego korzystania przez zmotoryzowanych z własnych samochodów. W drugim kwartale składki poszły w górę przeciętnie o 25 złotych. Jak pokazują dane Polskiej Izby Ubezpieczeń, o 5 proc. wzrósł średni koszt jednej szkody. Rosną także inflacja i koszty pracy. Presji cenowej przygląda się również Komisja Nadzoru Finansowego. Niewykluczone więc, że II kwartał tego roku to dopiero początek wzrostu cen OC – mówi Michał Daniluk, członek zarządu Punkta.

Z kolei w całej Polsce, uśredniona składka w II kwartale br. wyniosła 600 złotych i była o ponad 4 proc. wyższa niż trzy miesiące wcześniej. Mimo to, na koniec pierwszej połowy tego roku nadal za obowiązkową polisę płaciliśmy mniej niż w zeszłym roku – 602 złotych wobec ubiegłorocznych 635 złotych. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy stawki za OC spadły o 5 proc.

Dla kogo koniec niskich cen?

Największe wzrosty przeciętnego OC w ciągu ostatnich 3 miesięcy zanotowali mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego (15 proc.) i Kielc (11 proc.). Sporo pieniędzy zniknęło również z portfeli młodych kierowców, którzy w I półroczu 2021 roku płacili za OC średnio 430 złotych więcej od starszych kolegów z wypracowaną historią ubezpieczeniową i niemal o 90 proc. więcej, niż wynosi przeciętna stawka za obowiązkową polisę. Po kieszeni dostają też szkodowi kierowcy. Ci z co najmniej pięcioma szkodami na koncie, na OC wydawali aż 48 proc. (309 złotych) powyżej , średniej składki. To właśnie im w ciągu ostatnich 6 miesięcy, jako jedynym z grupy szkodowej, składki za obowiązkowe ubezpieczenie urosły (o ponad 5 proc.).

- Wzrost cen OC jest nieunikniony, bowiem utrzymując niskie składki ubezpieczyciele musieliby nieustannie dopłacać do likwidowania szkód spowodowanych przez polskich kierowców. Zupełnie naturalnym jest zatem, że firmy ubezpieczeniowe windują ceny polis dla kierowców z krótką historią ubezpieczeniową czy wyższą liczbą szkód na koncie. Szczególnie ta ostatnia grupa nie może liczyć na taryfę ulgową, ponieważ w razie wypadku, OC musi chronić poszkodowanego i zrekompensować mu straty – mówi Michał Daniluk.

Dysproporcje pomiędzy cenami OC zależą też od miejsca zamieszkania. Z analizy wynika, że składka OC w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców jest średnio o niemal 4 proc. niższa niż przeciętna składka w danym województwie. Średnio mieszkańcy mniejszych miejscowości za OC płacili mniej o 16 zł (561 zł) od przeciętnej składki ogólnopolskiej. Największe różnice w cenie pomiędzy dużym miastem a mniejszą miejscowością występują w województwie łódzkim i mazowieckim (w obu to ok. 8 proc.).

Źródło danych: dane własne Punkty na podstawie sprzedanych polis w okresie 01.01.2021-30.06.2021

(hs za: BIK Serwis /foto google.maps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%