Zamknij
REKLAMA

490 gmin nie zgłosiło się do programu Czyste Powietrze, w tym 13 z województwa pomorskiego

11:49, 13.09.2021 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

490 gmin nie przystąpiło dotąd do programu Czyste Powietrze, dzięki któremu mogą uzyskać 30 tysięcy złotych dofinansowania na utworzenie punktów konsultacyjnych dla mieszkańców. Listę tych gmin opublikował Polski Alarm Smogowy.

Na działania w ramach programu Czyste Powietrze do podziału jest ponad 100 mln złotych. Termin składania zgłoszeń mija 15 września. Do tej pory deklaracje udziału w programie przesłało prawie 2 tysiące gmin.

Z woj. pomorskiego do tej pory nie zgłosiły się:

 1. Sulęczyno
 2. Krynica Morska
 3. Nowy Dwór Gdański
 4. Stegna
 5. Jastarnia
 6. Stary Dzierzgoń
 7. Choczewo
 8. Gniewino
 9. Linia
 10. Szemud
 11. Główczyce
 12. Bobowo
 13. Słupsk

Te gminy, które nie przystępują do Czystego Powietrza, działają na szkodę mieszkańców. Mają jeszcze ostatnią szansę i mam nadzieję, że jednak do 15 września większość tych, które nie przystąpiły, jeszcze przystąpi do tego programu” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Andrzej Guła, współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Wsparcie dla gmin ma przyczynić się do zwiększenia dostępności oferty dotyczącej finansowania starych „kopciuchów” dla mieszkańców, a tym samym zwiększyć liczbę wniosków o finansowanie w programie - wyjaśniono na stronie programu Czyste Powietrze.

„System zachęt obejmuje wsparcie na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł), nowe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym, a było to odpowiednio 100 zł i 0 zł) oraz do 16 mln zł na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie Czyste Powietrze” – czytamy.

Andrzej Guła, pytany, z jakiego powodu gminy nie przyłączają się do programu Czyste Powietrze wskazuje, że niektóre z nich usprawiedliwiają się tym, iż mają podobne, własne programy.

Jest taka grupa gmin, które tłumaczą, że nie, bo mają własny program. To jest jeden z argumentów, który się pojawia, jednak Komisja Europejska bardzo wyraźnie powiedziała, że w obecnej perspektywie finansowej nie będzie wspierać innych programów niż Czyste Powietrze w zakresie wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji. Do tej pory istniały programy regionalne, które umożliwiały tworzenie takich gminnych programów i dofinansowanie z funduszy unijnych, ale to się już skończyło. Do wielu gmin ta wiedza nie dotarła” – stwierdził.

Są jednocześnie gminy, które nie mają żadnego lokalnego programu, a ciągle nie przystępują. W tej sytuacji jest to bardzo zastanawiające. Wśród tych gmin jest też część - chciałbym wierzyć, że nie większość - którym po prostu nie zależy” – podkreślił lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jego organizacja podkreśliła, że najchętniej do programu Czyste Powietrze przystępują gminy z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Tam wszystkie gminy zdecydowały się na uruchomienie punktów obsługi beneficjenta. W antyrankingu gmin, które się nie zgłosiły, na prowadzeniu są gminy z województwa łódzkiego. Jest ich aż 70.

Szczegóły na temat programu Czyste Powietrze oraz wzór porozumienia dla gmin dostępne są na stronie: czystepowietrze.gov.pl, w zakładce Partnerzy/Dla gmin.

Oto lista z liczbą gmin, które nie przystąpiły do Czystego Powietrza w poszczególnych województwach:

 • Lubelskie – nie zgłosiło się 56 gmin
 • Podkarpackie – 15
 • Opolskie – 20
 • Mazowieckie – 57
 • Pomorskie – 13
 • Kujawsko-pomorskie 29
 • Dolnośląskie – 23
 • Łódzkie – 70
 • Podlaskie 59
 • Wielkopolskie – 28
 • Zachodniopomorskie – 10
 • Warmińsko-mazurskie – 50
 • Lubuskie – 24
 • Śląskie - 36

jjk/

Poniżej, w załączniku, publikujemy szczegółową listę gmin, które nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy sporządził ją na podstawie danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dane te pochodzą z 9 września.

Lista gmin, które nie przystąpiły do programu Czyste Powietrze

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%