Zamknij
REKLAMA

Sąd nie podzielił większości z zarzutów sformułowanych w skardze Gminy Miasta Gdańska

12:58, 19.09.2021 | hs za: gdansk.uw.gov.pl/foto MT
Skomentuj
REKLAMA

Wojewoda Pomorskie Dariusz Drelich ustosunkował się do medialnych informacji w sprawie ogłoszonego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie skargi Gminy Miasta Gdańska.

Wielu komentatorów uznało wyrok NSA za ostateczny i na tej podstawie oznajmiło, że Westerplatte wraca do zasobów gruntów samorządu Gdańska. Tak jednak nie jest.

W tej sprawie właśnie Wojewoda Pomorski wydał specjalny komunikat

Komunikat w sprawie sporu dotyczącego decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

W nawiązaniu do publikowanych w mediach komentarzy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 września br., którym Sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sygn. akt VII SA/Wa 1794/20 oświadczam, że prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wpływa na uprawnienie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Decyzja Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pozostaje bowiem w obrocie prawnym i chociaż nie jest ostateczna, jest wykonalna, gdyż został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

W tym miejscu koniecznym jest wskazanie, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ocenił zasadność nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, uznając za prawidłowe rozstrzygnięcie Wojewody w tym zakresie.

Podkreślenia wymaga, że prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalający skargę kasacyjną od wyżej wskazanego wyroku WSA w Warszawie kończy jedynie sprawę na etapie postępowania sądowoadministracyjnego.Z uwagi na treść wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wskutek oddalenia skargi kasacyjnej został utrzymany w mocy, sprawa aktualnie jest na etapie postępowania odwoławczego prowadzonego przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Należy zaznaczyć, że z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jednoznacznie wynika, że Sąd nie podzielił większości z zarzutów sformułowanych w skardze Gminy Miasta Gdańska, a uwzględniając zarzuty dotyczące spornych kwestii wskazał, że „(…) rzeczą organu odwoławczego będzie dokonanie dodatkowej korekty decyzji organu I instancji we wskazanym wyżej [w uzasadnieniu wyroku] zakresie”.

Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski

(hs za: gdansk.uw.gov.pl/foto MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%