Zamknij
REKLAMA

Dwanaście lat po likwidacji Stoczni Gdynia udali się na Pielgrzymkę Ludzi pracy na Jasną Górę

19:57, 20.09.2021 | Mariusz Sieraczkiewicz za: Biuro Prasowe Jasnej Góry
Skomentuj
REKLAMA

- Dwanaście lat po likwidacji Stoczni Gdynia udaliśmy się wraz z przyjaciółmi z zaprzyjaźnionych firm na Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. Zwiedzaliśmy wcześniej katedrę w Kwidzynie. Naprawdę warto! Sama pielgrzymka udała się znakomicie. Wstrząsające było kazanie abpa Marka Jędraszewskiego. "PRACA NIE MOŻE BYĆ TOWAREM" podkreślił wybitny hierarcha – powiedział dr Aleksander Kozicki, przewodniczący Rady Oddziału Gdynia NSZZ Solidarność.

- Związkowcy dopowiedzą: systemy się zmieniają a problemy pozostają te sam. Marksizm i liberalizm dwie strony tego samego medalu. Doskonale rozumieli to Leon XIII oraz Pius XI. Mieczem obosiecznym na te współczesne herezję jest Katolicyzm Społeczny, którego świetnym przedstawicielem w Polsce był błogosławiony Prymas Polski Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński – dodał A. Kozicki.

Pielgrzymka Ludzi Pracy przebiegła pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie w niedzielę. Pielgrzymkowy dzień rozpoczął się o godz. 8.30 na szczycie.

O 9.30 swoje wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem różaniec, wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy i o godz. 11.00 Msza św. pod przewodnictwem i z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

- Przez wstawiennictwo Bogarodzicy Maryi, Patronki Ludzi Pracy, modlimy się o zachowanie miejsc pracy, o sprawiedliwość społeczną, o ustanie pandemii, z powodu której wielu ludzi straciło możliwość utrzymywania siebie i swych rodzin – prosił bp Jeż.

Pielgrzymka zawsze jest modlitwą za Ojczyznę, po beatyfikacji ks. Jerzego prośbą o jego rychłą kanonizację a w tym roku także wspomnieniem tragicznych wydarzeń stanu wojennego sprzed 40 lat.

Na wałach jasnogórskich miała miejsce także wystawa przygotowana przez NSZZ „Solidarność”, prezentująca fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym solidarnościowym ruchem związkowym.

Zdjęcia przedstawiają go podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, na Mszach św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku i na Wałach Jasnogórskich czy podczas spotkań z robotnikami Stoczni Gdańskiej.

W pielgrzymce tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele rodziny bł. ks. Popiełuszki.

Obecne były jego relikwie, obraz Matki Bożej Robotników i mała replika nowohuckiego krzyża, które peregrynują po Polsce, ostatnio po diec. tarnowskiej i arch. krakowskiej.

Organizatorem tegorocznej pielgrzymki był Region Małopolski NSZZ „Solidarność”.

[FOTORELACJA]10448[/FOTORELACJA]

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%