Zamknij
REKLAMA

Pomorskie: IMGW ostrzega przed silnym sztormem na Bałtyku. Nawet 10 stopni w skali Beauforta. Najmocniej powieje w powiatach: lęborskim, puckim, słupskim i wejherowskim

17:55, 23.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jesień i zima to czas wzburzonego Morza Bałtyckiego. Eksperci z IMGW zapowiadają, że od czwartku do piątku na Bałtyku może wystąpić silny sztorm. Według prognoz, wiatr osiągnie w porywach 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła od ok. 90 do ok. 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w czwartek ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali Beauforta.

Synoptycy podkreślają, że przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach.

"W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu, odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na znacznie groźniejszy dla naszego wybrzeża kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet 6 metrów (onshore)" - czytamy w komunikacie IMGW.

Jak tłumaczą eksperci, sztormowy sezon jesienno-zimowy ma duże znaczenie dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Częste sztormy powodują głębsze wlewy słonej wody z Morza Północnego, a dzięki sztormom następuje przemieszanie i dotlenienie wody.

IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem na północy kraju. Alert dotyczy wszystkich powiatów w województwie pomorskim. Od czwartkowego popołudnia najmocniej powieje w powiatach: lęborskim, puckim, słupskim i wejherowskim. Tam należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h; w porywach może on osiągnąć 100 km/h. W pozostałych powiatach w regionie prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h.

Synoptycy zalecają ostrożność i zachęcają do śledzenia komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)

autorka: Anna Wydorska

anm/ robs/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%