Zamknij
REKLAMA

Szykuje się odstrzał dzików w Gdyni. W ostatnich latach odstrzelono ich 1,2 mln. Będą zmiany w Prawie łowieckim m.in. by zwiększyć liczbę myśliwych

12:31, 13.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wiceszef resortu klimatu i środowiska podkreślił w rozmowie z PAP, że narracja dotycząca tego, iż rzekomo myśliwi nie walczą z afrykańskim pomorem świń, jest dla niego zaskakująca i niezrozumiała.

Do dzików w Gdyni już wszyscy przyzwyczaili się. Praktycznie z każdej dzielnicy pojawiają się sygnały o stadach spacerujących ulicami lub szukających pożywienia w okolicach śmietników.

Mimo wieloletnich dyskusji, poszukiwań rozwiązań i odławiania, dziki na dobre zadomowiły się w Gdyni. I nieważne czy to jest Cisowa, Pustki Cisowskie, Karwiny czy Kamienna Góra lub Śródmieście - dziki są wszędzie.

Ostatnio znów dzików jest wiele. Z każdej praktycznie dzielnicy docierają sygnały o przemieszczaniu się stad (nawet kilku naraz) nie tylko po obrzeżach, gdzie znajdują się tereny leśne, ale również przez centra dzielnic lub przy głównych drogach. W ubiegłym tygodniu cała rodzina dzików przecięła ul. Morską obok pętli Sibeliusa, przechodząc z kierunku lasu na drugą stronę ulicy w kierunku ul. Chylońskiej. Jak mówią mieszkańcy - nie był to pierwszy taki przypadek. Dziki wędrują w obie strony stwarzając zagrożenie dla kierowców.

Gdynianie wielokrotnie interweniowali (i interweniują) w Straży Miejskiej przykazując informacje o nowych zagrożeniach z dzikami w roli głównej. Coraz częściej pojawiają się również informacje o atakowaniu mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy spacerują z psami.

Zapewne odstrzał jest jedynym rozwiązaniem...

Na Pomorzu w kilku powiatach WSZYSTKIE DZIKI DO ODSTRZAŁU

W ostatnich latach myśliwi w ramach planów łowieckich i w odstrzałach sanitarnych pozyskali 1,2 mln dzików - poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Zapowiedział intensyfikację odstrzałów, w kilku powiatach m.in. Wielkopolski i Pomorza myśliwi mają odstrzelić wszystkie dziki.

"Wystarczy spojrzeć na twarde liczby, które potwierdza również Główny Inspektorat Weterynarii. W ostatnich latach, tzn. od wejścia w życie przepisów dotyczących walki z ASF, myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików. W roku łowieckim 2020-2021 odstrzelono 380 tys. dzików, a rok wcześniej było 414 tys. Odstrzały przyspieszyły szczególnie w 2019 roku, kiedy umożliwiono polowanie z noktowizją. W 2019 roku w trakcie jednego miesiąca pozyskano 50 tys. dzików. Twierdzenia, że rzekomo koła łowieckie nie realizują planów łowieckich i odstrzału sanitarnego są fałszywe i nie mają kompletnie potwierdzenia w faktach" - zaznaczył Siarka.

Negatywna narracja

Wiceminister ocenił, że taka "fałszywa narracja" wynika z pewnych uzasadnionych obaw rolników, że nie udało się do tej pory powstrzymać ekspansji ASF. "Powtarza się, że dzik jest wektorem choroby, ale tak naprawdę wirusa przenosi człowiek. Prawda jest taka, że kluczową rolę mającą zabezpieczyć nas przez ASF jest bioasekuracja. Niestety jej brak często powoduje, że wirus się roznosi. Były tereny gdzie nie odnotowano padłych dzików w zw. z ASF, a wirus nagle pojawił się w oborach" - zauważył.

Według Siarki stawianie w kontrze rolników i myśliwych do niczego nie prowadzi, a tylko generuje niepotrzebne napięcia i konflikt. "Jesteśmy sojusznikami, a nie wrogami i taka negatywna narracja wprowadzana przez Agrounię, nie jest potrzebna. Należy usprawnić komunikację, poprawić bioasekurację" - zaznaczył.

PZŁ ma zostać!

Siarka sprzeciwia się pomysłowi likwidacji Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) i powołania w jego miejsce agencji, która - według koncepcji Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych - miałaby prowadzić gospodarkę łowiecką. "Jeśli chcemy sobie zrobić krzywdę, to proszę bardzo. Chciałbym jednak przypomnieć, że myśliwi wykonują zadania państwa, ponieważ zwierzyna łowna należy do Skarbu Państwa. Łowczy wywiązują się również ze swoich zobowiązań. Mam wrażenie, że kwestia powstania agencji ma związek z jakimiś kwestiami biznesowymi, a jej stworzenie to wywarzanie już otwartych drzwi" - dodał.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska wracając do tematu ASF przypomniał, że często podawany jest przykład Danii, jako państwa, które poradziło sobie z tym problemem poprzez odstrzał całej tamtejszej populacji dzików. "To jest jednak zły przykład, ponieważ w Danii praktycznie nie ma lasów, a przed odstrzałem było tam tylko kilkaset dzików. W Polskich warunkach przyrodniczych policzenie wszystkich dzików, czy też odstrzał wszystkich dzików jest niemożliwy. Eliminacja całej populacji tych zwierząt byłaby też katastrofalna dla środowiska naturalnego" - zaznaczył.

Wiceminister zapowiedział, że mimo to odstrzał dzików ma przyspieszyć i będzie on większy. "Po spotkaniu z łowczymi, Naczelną Radą Łowiecką zdecydowaliśmy się podnieść dotychczasowe plany odstrzału dzika w okręgach o 100 proc. Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył ponadto siedem powiatów, gdzie dziki zostaną całkowicie odstrzelone" - poinformował.

Dopytywany o jakie powiaty chodzi wskazał, że mają być to tereny, gdzie znajdują się największe zagłębia hodowli trzody chlewnej m.in. w woj. wielkopolskim i pomorskim.

Siarka pytany o doniesienia, jakoby ministerstwo miało wnioskować o zezwolenie na sanitarny odstrzał dzików na terenach objętych stanem wyjątkowym potwierdził, że takie starania rzeczywiście zostały podjęte. "Chodziło o to, by na tym terenie nie powstały nowe ogniska ASF. Przywrócenie sanitarnych odstrzałów na tym terenie byłoby jednak trudne ze względu na to co się dzieje po drugiej stronie granicy. Nie będziemy forsować tego pomysłu, poczekamy do ustania stanu wyjątkowego na tym terenie" - powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska poinformował we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa o przygotowywanych zmianach w Prawie łowieckim, które - jak tłumaczył Siarka - mają na celu m.in. zwiększenie liczebności myśliwych.

Więcej sztucerów do odstrzału dzików

Większa otwartość Polskiego Związku Łowieckiego na nowych członków, włączenie niezrzeszonych myśliwych w koła łowieckie, likwidacja kół, które nie realizują planów łowieckich - m.in. takie zmiany w Prawie łowieckim zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Wiceszef MKiŚ zapowiedział, że opracowywane zmiany mają pozwolić na większe otwarcie Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) na nowych członków. "Związek będzie otwarty. Pierwsza rzecz, która zostanie zrobiona - to zwiększenie liczby myśliwych" - zaznaczył.

Siarka wyjaśnił, że propozycja zakłada m.in. włączenie niezrzeszonych w PZŁ myśliwych (ok. 30 tys.) do kół łowieckich. PZŁ zrzesza ok. 120 tys. członków. "Zostanie wykonana taka operacja, że oni wszyscy zostaną członkami kół z dniem takim a takim - ustawowo" - powiedział.

Wiceminister dodał, że zmieniony ma zostać także system szkolenia myśliwych. Ustalona ma zostać również minimalna liczba członków (20) jaka będzie mogła tworzyć koło łowieckie. Według przedstawiciela ministerstwa mniejsze koła np. 10 osobowe nie mają racji bytu.

Siarka zapowiedział ponadto, że koła łowieckie mają być bardziej dyscyplinowane. "Jeżeli dane koło nie będzie realizowało polityki państwa w zakresie łowiectwa (np. wykonanie planu łowieckiego - PAP), to będę miał instrumenty do wykluczenia koła ze zrzeszenia, co oznacza brak możliwości dzierżawy (obwodu łowieckiego - PAP)" - powiedział wiceminister.

Przyszła nowela ma również zobowiązać myśliwych do prowadzenia elektronicznej książki wyjść na polowania, która pozwalałaby na bieżąca kontrolę, zamiast papierowej - zapowiedział.

Siarka dodał, że ze względu na rosnącą populację łosia i wyrządzanych przez nie szkód jest również gotowy zmienić dotychczasowe moratorium na odstrzał tych zwierząt (obowiązuje od 2001 roku). Wiceminister zaznaczył jednak, że musi mieć w tej sprawie wsparcie m.in. środowiska rolniczego. Przypomniał, że za kadencji Jana Szyszki przywrócenie polowań na łosie było planowane. Ostatecznie jednak - ówczesne Ministerstwo Środowiska - wycofało się z tego pomysłu. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%