Zamknij
REKLAMA

Pomoc dla dzieci i młodzieży

21:08, 18.10.2021 | hs za: UM Gdyni/foto unsplash.com
Skomentuj
REKLAMA

W ramach projektu „Pomorskie dzieciom” ponad 18 mln zł trafi w sumie do 94 instytucji wspierających dzieci i młodzież w naszym województwie. Granty dostaną m.in.: powiaty, gminy i organizacje pozarządowe. Pieniądze zostaną przeznaczone na terapię rodzinną oraz zajęciową, sprzęt komputerowy, rehabilitację i urządzenia do dekontaminacji.

Granty, przyznane w ramach programu „Pomorskie dzieciom”, są przeznaczone na wsparcie dzieci i młodzieży zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z powodu pandemii. Środki dostaną m.in.: powiaty, gminy i organizacje pozarządowe z województwa pomorskiego, w tym gdyńskie Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca. 

Projekt „Pomorskie dzieciom”

Celem projektu „Pomorskie dzieciom” jest złagodzenie skutków pandemii COVID-19 oraz przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom poprzez wsparcie dzieci i młodzieży zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Projekt jest realizowany od 1 stycznia br. do 30 czerwca 2023 roku, a na granty przeznaczono w sumie 18 mln zł z funduszy unijnych. Do tej pory wydano około 14 mln zł. 

– Pandemia i lockdown bardzo negatywnie wpłynęły na kondycję psychiczną, społeczną i relacje rodzinne młodych ludzi. Dlatego potrzebują pomocy. Chodzi zwłaszcza o wsparcie psychologiczne i pomoc wolontariuszy – informuje Kinga Myrcik, kierownik Referatu ds. koordynacji polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Z przyznanej pomocy skorzysta dokładnie 2515 dzieci w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, pieczy zastępczej oraz objętych opieką hospicjów domowych. Z otrzymanych środków będą też realizowane specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania np. rehabilitacja.

Ze wsparcia skorzysta także 639 pracowników placówek oraz rodziny zastępcze i pracownicy organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Będą oni mogli np. uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach dotyczących przeciwdziałania przemocy, uzależnieniom czy konfliktom w rodzinach zastępczych. 

Na co można przeznaczyć zdobyte środki?

W I turze konkursu grantowego wybrano 94 podmioty, które uzyskają pomoc finansową w wysokości prawie 14 mln zł. Instytucje dostaną od kilkudziesięciu tysięcy do ponad miliona złotych. Beneficjentami konkursu są m.in. jednostki samorządu terytorialnego: powiat tczewski, słupski i kwidzyński, gminy Gdańsk i Sopot oraz organizacje pozarządowe.

W ramach wsparcia organizacji pozarządowej środki trafią także do Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca z Gdyni. Dzięki temu hospicjum będzie mogło kupić np.:  urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń, lampy bakteriobójcze, maski, rękawice czy płyny dezynfekcyjne. 

Z kolei przebywający w rodzinach zastępczych czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych dostaną np.: laptopy, tablety, mikrofony i słuchawki. Opiekunowie i podopieczni skorzystają z pomocy psychologa, terapeuty i psychiatry. Będą uczestniczyć w mediacjach, warsztatach terapii rodzinnej i zajęciowej lub skorzystają z pomocy fizjoterapeuty.

Już niedługo zostaną przyznane kolejne środki w ramach II tury konkursu, a obdarowani nimi będą musieli spożytkować je do 31 marca 2023 roku.

Projekt samorządu województwa „Pomorskie dzieciom” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO. Źródło: pomorskie.eu

(hs za: UM Gdyni/foto unsplash.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%